PRVA NL

Orijent prvi dio sezone završio jedanaestim porazom

Nedjelja, 03. prosinca 2023. 14:50 Napisao/la  SC

Jedini pogodak dogodio se u situaciji koja je izgledala sve prije nego kao izgledna za pogodak, sudac svojom odlukom u 67. minuti izravno utjecao na rezultat

Prva NL - 17. kolo

ORIJENT - ZRINSKI 0:1

Igralište na Krimeji. Gledatelja 350

Sudac: Toni Dadić (Zagreb)

Strijelci: 0:1 Jelavić (71)

Žuti kartoni: Simčić, Milanović (Orijent), Jelavić, Pekarić (Zrinski)

ORIJENT: Mohorović, Švrljuga, Mulac, Tadejević, Mršić, Lazar (70 Milanović), Putnik, Črnko (83 Zrilić), Monjac, Gajzler (58 Simčić), Faal

ZRINSKI: M. Stanić, Unušić, P. Stanić, Tadić, Kuprešak (59 Pejić), Pekarić (69 Jelavić), Ćubel, Horvat, Korov (59 Mujagić), Jajalo, Dogan

Momčad Zrinskog pobjedom na Krimeji potvrdila je naslov jesenskog prvaka u utakmici tijekom koje je Orijent ostavio puno bolji dojam nego kada je pobijedio Zrinski u Osijeku.

Ne može se čak ni napisati da je Zrinski iskoristio svoje prilike, jer se jedini pogodak dogodio u situaciji koja je izgledala sve prije nego kao izgledna za pogodak.

Svakako treba napisati da je sudac Toni Dadić svojom odlukom u 67. minuti izravno utjecao na rezultat, dok je odluka u 77. minuti najblaže napisano bila sporna.

Euforično je momčad jesenskog prvaka počela utakmicu, Dogan je nakon samo 19 sekundi loptu poslao tik uz vratnicu nakon uvačaja zdesna.

U 2. minuti Mohorović je odbio loptu nakon neugodnog Horvatova udarca s ruba kaznenog prostora, u nastavku akcije uslijedila su još dva (Horvat, Pekarić) udarca s lijeve i desne strane kaznenog prostora, posebicje je opasno izgledao drugi (Pekarić).

I to je bilo sve konkretno od gostiju u prvom dijelu!

Nakon dužega razdoblja zadnja linija Orijentove obrane plijenila je pažnju iskustvom s prvoligaških terena (Švrljuga, Tadejević, Mršić), oporavljeni kapetan Tadejević i Mulac nakon dugo vremena opet su zajedno igrali stopere, što je sigurno jedan od presudnih razloga zbog kojega je momčad Orijenta organizacijski odigrala jednu od najboljih utakmica ove sezone.

Momčad Orijenta sadržajno nije igrala tako uvjerljivo da bi najbolja obrana lige imala velikih problema, ali veliki je podstrek za momčad Orijenta da se na Krimeji igrala ravnopravna utakmica što u praksi znači da su obje momčadi puno bolje izledale u zatvaranju nego otvaranju.

Štoviše, kako je vrijeme u prvom dijelu odmicalo momčad Orijenta pokazivala je sve više inicijative kroz posjed lopte, nekoliko je okomitih ulazaka (Lazar 30) dosta obećavalo, u 33. minuti Faal je izmamio pljesak s tribina za pokušaj škaricama nakon Mršićeva ubačaja slijeva.

Statistika na kraju prvoga dijela ukazuje (2/2 udarci u okvir vratiju) da su obje momčadi u napadu bile podjednako sterilne zbog toga jer su obje momčadi bolje igrale u obrani nego u napadu.

U drugom dijelu nastavilo se igrati kao na kraju prvoga dijela, obje su momčadi djelovale dovoljno oprezno da bi vratari imali posla.

U 64. minuti neočekivano je reagirala obrana Zrinskog nakon prekida, Črnko je ubacio zdesna, Faal je ostao sam na 6 metara od vratiju.

Nije visoki napadač Orijenta trebao ni skočiti da bi dočekao loptu na glavu kao na treningu, nije dobro reagirao Faal iako je slavu pokupio vratar Stanić, koji je na gol-crti obranio udarac u situaciji kada je napadaču Orijentu lakše bilo pogoditi mrežu nego vratara Zrinskog na gol-crti.

U 67. minuti (ne)očekivano je reagirao sudac Dadić, koji nakon brutalnog starta Pekariću nije pokazao drugi žuti karton! Da se u Prvoj NL koristi VAR, Pekarić bi izvjesno dobio izravni crveni karton.

Ne može ni jedan sudac na ovako visokoj razini natjecanja slučajno previdjeti takvu brutalnost (fotka u sredini)!

Odmah je reagirao trener gostiju, Pekarić je izašao iz igre s pravom zamjene.

Kazna za Faalov promašaj i očiglednu Dadićevu naklonost stigla je u 71. minuti, kada je Jelavić s 23 metra, okružen trojicom igrača Orijenta, snažno udario po lopti, ali ne toliko snažno da Mohorović nije imao realnih izgleda osujetiti pogodak - 0:1.

Bio je to jedini udarac gostiju u okvir vratiju u drugom dijelu utakmice.

Zadnjih dvadesetak minuti proteklo je u nastojanjima domaće momčadi da kroz nešto jači pritisak izbjegnu jedanaesti poraz, u 77. minuti uzalud su domaći igrači tražili kazneni udarac nakon što je Ćubel suigrača loptom napucao u lakat.

Najbolja obrana lige bez posebnih napora sačuvala je pobjedu, nije momčad Orijenta iskazala takvu moć i kvalitetu da bi u završnici mogla preokrenuti utakmicu protiv najbolje momčadi lige, koja je na Krimeji bila bolja jedino za ničim izazvani pogodak.