Liga za prvaka: Split stigao pola sata prije utakmice i mučio Cibonu do posljednje četvrtine

Utorak, 16. travnja 2013. 23:44 Napisao/la  SC

Utakmice 6. kola: Cibona - Split 79:61, Jolly JB - Cedevita 68:85, Kvarner - Zagreb 80:66.

Iako su zbog kvara na autobusu košarkaši Splita stigli u Zagreb pola sata prije početka utakmice pošteno su namučili Cibonu. Aktualni je prvak do pobjede stigao u posljednjoj četvrtini zahvaljujući četiri trice u manje od pet minuta Jerela Blassingamea.

U prvom poluvremenu Cibona je bila u sličnim problemima kao u prošloj domaćoj utakmici, u teško izborenoj pobjedi nad Zagrebom. Ponajprije zbog obrane, Split je tijekom prvih 20 minuta ostao u igri, a na 15-minutni predah u svlačionicama otišao s vodstvom, s 32:31 na semaforu. Iz domaćeg kuta gledanja, dobra su bila samo dva razdoblja u prvoj četvrtini. Predvođeni Šarićem i Žižićem, Vukovi su došli do male prednosti u prve četiri minute, najviše s +3, dok su potkraj prve dionice otišli do 23:19, a rano u drugoj i do dotad najvećih +6, 25:19. Ipak, uz mini-seriju od 6:0, Split se pet minuta do poluvremena vratio u egal, a tricom Siriščevića iz kuta, nakon prvih 20 minuta došao je i do zasluženog minimalnog rezultatskog plusa.

Žuti ni u trećoj četvrtini nisu pali u veći zaostatak. U toj dionici je najviše "na sceni" bio sudački trojac predvođen Tomislavom Vovkom, prvo s dosuđenom trećom i četvrtom osobnom Dariju Šariću u prvoj minuti drugog poluvremena, oba puta na Filipu Kraljeviću, a u završnici četvrtine s nekoliko odluka koje su naljutile Splićane. Dvije nadvojbenije bile su dosuđeni peti Katićev prekršaj, u postavljanju u pokušaju da izbori probijanje DJ-a Strawberryja, pa četvrti prekršaj Sobina na Blassingameovu prodoru uz čelnu crtu.

Poslije tog faula, Splitova klupa dobila je tehničku zbog prigovora, što je Cibona iskoristila za privremeno odvajanje na 49:44. No, u posljednjih 10 minuta ušlo se gotovo izjednačeno, s 51:49 za Vukove.Bez Katića i s ovog utorka neraspoloženim Paolom Marinellijem u organizaciji igre, Split je savim potonuo u završnoj dionici. Cibonu je s tri uzastopne trice pokrenuo Jerel Blassingame, predvodeći odvajanje domaćina do 64:49 na ulasku 34. minutu, sa sveukupnom serijom od 15:0 koja je prelomila utakmicu. Blassingame je nešto kasnije zabio još jednu tricu, za najvećih 70:51 za Vukove, što je momčad Danijela Lutza i zadržala bez većeg pada u preostalom razdoblju do posljednje sirene.

Blassingame je završio s 25 poena, 22 u drugom poluvremenu, sa 6/8 za tricu, a dodao je i šest asistencija. Andrija Žižić pridružio se sa 16 poena i pet skokova, DJ Strawberry s 12 poena, pet skokova i tri osvojene lopte, a prekršajima opterećeni Dario Šarić s 10 poena i četiri skoka, uz tri izgubljene lopte. Ivan Siriščević ubilježio je 24 poena i sedam skokova za Žute. Filip Kraljević pridružio se s 11 poena, četiri skoka i tri blokade, a Josip Sobin s 10 poena, osam skokova i dvije blokade.

Petu pobjedu u Ligi za prvaka košarkaši Cedevite upisali su na Baldekinu, u susretu protiv Jollyja Jadranske banke Šibenik. Slavili su sa 85:68, sa 17 poena razlike, kao što je nekoliko dana ranije slavila i Cibona. Cedevita se malo odvojila krajem druge četvrtine, domaćin prijetio, držao zaostatak na pet do devet razlike, a onda je u zadnjoj četvrtini ponovno došlo do pada u igri Šibenčana koje tijekom cijelog susreta nije služio ni šut, pa je Cedevitina prednost narasla do konačnih +17.

Domaćin susret otvara vodstvom od 4:0, koševima Butorca i Rossa. Gosti uzvraćaju preko Tomasa i Šuputa, pa Cedevita prvi put vodi u trećoj minuti (5:4). Igra se potom koš na koš, ali onda Jolly u nekoliko minuta radi seriju 9:0 i dolazi do osam koševa prednosti (17:9). Brzo je Vulić reagirao time-outom, nakon kojeg je s pet koševa Mašića Cedevita došla na minus tri (17:14). Do kraja četvrtine za Velićevu je momčad poentirao Vrsaljko, pa je na semaforu svjetlilo 19:14.

Brzo je u drugoj četvrtini došlo do promjene na semaforu. U 13. minuti nakon realizirane kontre Baždarića gosti su se ponovno našli u vodstvu (22:21). Igralo se u egalu, malo su vodili jedni, pa malo drugi, sve do dvije minute prije kraja poluvremena. Cedevita je tada napravila seriju 8:0 i došla do plus sedam na poluvremenu (36:43). Vrijedi istaknuti i da su domaćini imali izrazito loš šut za tri poena u prvom dijelu, pogodili su samo jednu tricu iz 12 pokušaja.

Poslije četiri minute igre u nastavku Vulićeva je momčad prvi put došla i do dvoznamenkaste prednosti (53:43). Domaći se košarkaši ne predaju, u nekoliko navrata smanjuju zaostatak (50:54, 56:61), a u posljednju dionicu igre Zagrepčani ulaze s plus osam (66:58).

Kao i protiv Cibone, Jolly je još jednom nekoliko minuta ostao bez koša iz igre u četvrtoj četvrtini, što je kvalitetnija momčad Cedevita znala iskoristiti. Dvije trice, Baždarića i Ilievskog, donijele su im i +17 (75:58) u 34. minuti. Gostujući trener uveo je pred kraj utakmice i Rogića, Buvu i Lebu, a sva su se trojica uspjela upisati i među strijelce.

Pred košarkašima Jollyja je gostovanje u Zadru, dok će Cedevita u sljedećem kolu na ogled s Cibonom