KUP KREŠIMIRA ĆOSIĆA

Kvarner 2010 namučio favoriziranu Cedevitu

Srijeda, 17. veljače 2016. 19:10 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zadra

Susret poluzavršnice: Kvarner 2010 - Cedevita 71:78 (14:18, 25:21, 17:21, 15:18)

Kup Krešimira Ćosića - susret poluzavršnice

KVARNER 2010 - CEDEVITA 71:78 (14:18, 25:21, 17:21, 15:18)

Dvorana Krešimir Ćosić, Zadar. Gledatelja 500

Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Alfred Jovović (Zagreb) i Nikola Perlić (Velika Gorica)

KVARNER 2010: Veljačić 8 (2-2), Marić 4, Jambrović, Vucić, Marinelli 16 (3-4), Kučan, Špralja 13 (2-3), Miličević 9 (2-4), Olivari 4, Božinović 4 (0-2), Kalpić, Štemberger 13

CEDEVITA: Pullen 17 (4-4), White 19 (5-6), Katić, Pilepić 2 (2-2), Babić 5, Žganec 2 (2-2), Walker 2, Bilan 19 (3-5), Mazalin 2, Gordić 4, Žorić 4, Arapović 2 (0-1)

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 9-15 Cedevita 16-20.

Trice: Kvarner 2010 12-28 Cedevita 6-19.

Skokovi: Kvarner 2010 29 Cedevita 30.

Izgubljene lopte: Kvarner 2010 14 Cedevita 11

Košarkaši Kvarnera 2010 sjajno su parirali hrvatskom predstavniku u Euroligi, zagrebačkoj Cedeviti u polufinalu domaćega Kupa Kreše Ćosića. U tri četvrtine utakmice vodila se izjednačena borba, tek je u završnici zagrebačka momčad podignula tempo i slomila žilave Riječane.

Cedevita je izborila svoje peto finale Kupa i priliku da taj trofej osvoji treći put u nizu pobijedivši Kvarner 2010 rezultatom 78:71.

Cedevita u prvom dijelu utakmice nije izgledala kao euroligaš, za što velike zasluge idu čvrstoj riječkoj obrani. U prvom poluvremenu neke je igrače trebalo žrtvovati pa su tri prekršaja imali Olivari i Božinović. Kvarner je sve naplatio kroz izvrsno tricaško izdanje postignuvši pet trica, dok je Cedevita zabila tek dvije i imala dvostruko manje pokušaja od Riječana.

Jasno, ponajbolji centar u regiji, Miro Bilan, zatvarao je pokušaje A-1 ligaša da značajniji učinak ostvare u borbi pod koševima, a Bilan je sam zabio deset od prvih dvanaest Cedevitinih koševa.

Kad nije mogao ispod koša, Šime Špralja  preselio se na perimetar i zabio jedanaest koševa u prvom dijelu od čega tri trice. Na polukružnoj liniji Bilan mu nije smetao, a njemu su se još priključivali Marinelli i Štemberger. Bilan je do poluvremena stavio trinaest, kasnije se popeo preko dvadeset.

Cedeviti su nenadano stigli problemi s prekršajima Pilepića (tri skrivljena za devetnaest minuta), vrlo brzo je svoja dva po ulasku napravio Walker koji ničim nije napravio razliku na parketu u utakmici u kojoj istodobno na parketu smiju biti samo dva strana igrača.

Nije se Cedevita uspjela od Kvarnera odvojiti na više od pet poena prednosti u tijeku prvog dijela, a polovicom druge četvrtine Špralja je s dvije vezane trice gostujućeg trenera Veljka Mršića prisilio na pozivanje minute predaha. Tada je, na 4.06 minuta do poluvremena Kvarner poveo sa 33:32.

U tom se vodstvu održao u još dva navrata, posljednji put nakon slobodnih bacanja Veljačića (37:36). Uslijed izjednačenja na poluvremenu, Kvarneru je glavni i jedini pravi problem bio energija.

Marinelli je igrao sedamnaest, Marić šesnaest minuta. Ipak, ni Cedevita si u izjednačenoj utakmici nije mogla priuštiti odmaranje nekih igrača pa se najavljeno 'isprobavanje' Luke Žorića poslije povratka od ozljede ipak nije dogodilo u prvom poluvremenu.

Zagrebačka ekipa u nastavak susreta kreće u novom, sve većem zaostatku. Riječani najprije preko Špralje koriste dva od tri slobodna bacanja nakon prvog Bilanovog prekršaja, a onda Veljačić posprema tricu za 44:39.

Bio je to zapravo samo uvod u Veljačićevu, odnosno Marinellijevu tricu (50:43), početkom dvadeset i treće minute petstotinjak gledatelja u Višnjiku bučno je pozdravljalo svaku Kvarnerovu akciju.

Formalni domaćini se unatoč tri zabijene trice u nepune četiri minute drugog poluvremena ne nalaze dugo u većoj rezultatskoj prednosti. White i Pullen zabijaju trice i smanjenjem na 50:49 reagira Kvarnerova klupa.

Uvukli su ti vanjski šutevi Cedevite određen strah u kosti, promašena su ostala dva sljedeća 'zicera', napravljeni treći prekršaji Marinellija, Božinovića i Špralje pa je Cedevita mogla napraviti seriju 8:0.

Kvarner je međutim, i dalje u vodstvu zahvaljujući tricama Miličevića i Štembergera, a Bilan je u problemima s prekršajima - napravio ih je tri u šest minuta nakon solidno odrađenog prvog poluvremena u obrani. Štembergerovom tricom postignuta je Kvarnerova deseta od dvadeset pokušaja - nevjerojatnih pedeset posto nakon 27 minuta igre. Mršić je opet morao svoje igrače okupiti na minuti predaha.

Dogodio se tek tada ulazak Žorića,  koji je na ulasku u posljednju minutu trećeg perioda stigao poravnati na 56:56. U tim je trenucima Mršić s Cedevitine klupe rotirao Amerikance, a Kvarner tražio rezultatski egal uoči posljednje dionice.

Ipak, dogodio se blagi pad koji je zagrebačkom sastavu novih 8:0 i vodstvo od četiri poena na posljednjem predahu.

Nije dobro počeo četvrti period za Riječane, imali su tri skrivljena prekršaja u devedeset sekundi igre. Pojačala se brzina Cedevitinog protoka lopte u napadu, ušla je potom Pullenova trica (58:65) pa se nakon velike borbe počelo razmišljati o tome kako sve zajedno ide prema kraju u natjecateljskom smislu.

Ali, tako nije bilo jer je Kvarner sa zaostatka od dvanaest poena došao na minus od četiri koša uoči posljednje četiri minute. Trice Marinellija i Štembergera dovele su Kvarner na 66:70.

Morao se u igru vraćati već 'hladni' Bilan, no Riječani se nisu uspjeli vratiti do kraja. Dvije trice promašio je Veljačić, a upravo je BIlan faul-košem i dodatnim bacanjem na 1.30 minuta do kraja.

Kvarner je ostao u granici vrlo korektnog rezultata, ne ustuknuvši pritom pred imenom euroligaša kao što je to bio slučaj lani u vukovarskom polufinalu, kada je Cedevita slavila sa 104:68.