Alpe Adria Kup: Košarkaši Kvarnera 2010 poraženi u Domžalama na kraju serije gostovanja

Srijeda, 20. siječnja 2016. 21:03 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Domžala

Susret 6. kola: Helios Suns - Kvarner 2010 75:68 (18:18, 21:18, 14:18, 21:14). Riječani imali 31 prekršaj kontra njih, šut stao u drugom poluvremenu, debitirao Blaž Božinović.

Alpe Adria Kup - skupina A, 6. kolo

HELIOS SUNS - KVARNER 2010 75:68 (18:18, 21:18, 14:18, 21:14)

Hala komunalnega centra, Domžale. Gledatelja 400

Suci: Blaž Zupančić (Ljubljana), Milan Španić (Postojna) i Miha Mauer (Postojna)

HELIOS SUNS: Ju. Močnik 4 (4-4), Čakarun 9 (3-8), Ja. Močnik 8, Malidžan 7 (5-11), Andriuškevičius 6 (0-1), Berlič, Korošec 10 (2-2), Gorjanc, Zagorac 6, Atanacković 8 (1-4), Robertson 17 (3-5), Vončina

KVARNER 2010: Baković, Veljačić 3, Marić 8 (2-4), Jambrović 5 (1-1), Vucić, Marinelli 15 (4-4), Kučan 2, Špralja 11 (2-2), Miličević 14 (3-4), Olivari, Božinović 2, Štemberger 8

Slobodna bacanja: Helios Suns 18-35 Kvarner 2010 12-15. Trice: Helios Suns 5-16 Kvarner 2010 6-21

Skokovi: Helios Suns 39 Kvarner 2010 36. Izgubljene lopte: Helios Suns 13 Kvarner 2010 17

Košarkaši Kvarnera 2010 poraženi su u Domžalama rezultatom 75:68 u susretu posljednjeg, šestog kola grupne faze natjecanja u Alpe Adria Kupu. Utakmica je odlučena u posljednjim minutama kada pribraniji, koncentriraniji i u odsudnim trenucima precizniji domaćini odnose pobjedu. Kvarner je zabio šest trica, što spada u slabija šuterska izdanja ove sezone, ali i imao čak trideset i jedan prekršaj dosuđen kontra sebe.

Skupina A: Helios Suns - Kvarner 2010 75:68
Poredak: Kvarner 2010 4-2, Helios Suns i Levicki patrioti 3-2, Traiskirchen Lions 0-4
Preostale utakmice: Traiskirchen Lions - Helios Suns (26.1), Levicki patrioti - Traiskirchen Lions (1.2)

Pred tristotinjak gledatelja u Domžalama, točnije, u dvorani koja će kroz sezonu ugostiti čak četiri različita natjecanja (slovensko prvenstvo i kup, Alpe Adria Kup i FIBA Europe Cup) domaći su bolje otvorili susret.

Kvarner je u lov za održavanje prvog mjesta u svojoj skupini krenuo s najjačom petorkom, a u rosteru se našao i tek netom pridošli Blaž Božinović. U tijeku je njegov proces registracije pri Hrvatskom košarkaškom savezu, ali je za natjecanja koja nisu pod izravnom ingerencijom FIBA Europe slobodan nastupati.

Helios je s bivšim igračem Kvarnera 2010 Marijanom Čakarunom u petorci, otvorio susret sa 8:2. Čekalo se samo da se Riječani oslobode početnog pritiska i priviknu na atmosferu u dvorani. Bez briga, već su do poluvremena domaći ostali nadskakani (20:17) i s pet lopti koje su im gosti jednostavno - ukrali.

Domaći kapetan Željko Zagorac od prvih deset slovenskih poena ubacio je šest, za Kvarner je do tada ušla tek trica Veljačića odnosno prvi ubačaji Marinellija. Ubacio je Čakarun koš i dodatno bacanje pa je početkom šeste minute kod rezultata 13:5 Marijan Mance bio primoran svoje igrače okupiti na minuti predaha, nakon koje se otvorilo...

Šime Špralja najprije stavlja tricu, ali u sljedećem posjedu protivnika čini drugu osobnu pogrešku, od ukupno čak dvanaest riječkih u prvom poluvremenu. Špralja će u društvu s imenjakom mu Olivarijem doći do tri osobne na poluvremenu. Ipak, Kvarner se malo - pomalo prišuljao na 14:14, koševima Marića i Marinellija, a domaćima nije pomogla ni tehnička pogreška klupi Riječana zbog jednog prosvjedovanja kod nesuđenja osobne pogreške igraču Heliosa nakon ubačaja Marinellija.

Inače, Kvarner je nakon domaće minute predaha (1.45 do kraja prve) krenuo u potpuni pressing ne bi li rezultat očuvao u egalu, u čemu je i uspio. U igri je prvi puta bio Božinović, no njegova je rubrika u statistici kroz pet minuta koliko je proveo u igri kroz cijelo prvo poluvrijeme ostala prazna.

Kvarner prvi put vodi na isteku 11. minute kada Ivan Miličević stavlja tricu za 20:21, no njegovu tricu poništava domaći Amerikanac Robertson. Inače, Riječani u prvom poluvremenu stavljaju četiri trice iz jedanaest pokušaja, a novu je nedugo nakon Miličevićeve stavio Štemberger. Domaći su u drugoj četvrtini vrlo brzo stigli u bonus, Kvarner je nakon slobodnih bacanja Špralje i Marinellija stigao do vodstva od 25:30, i onda zakratko stao.

Dogodile su se tri osobne pogreške Riječana u jednakom broju napada. Naime, kod izvođenja slobodnih bacanja gosti su slabo zagrađivali igrače Heliosa na skoku pa bi tako Olivari napravio dva faula, Špralja još jedan, i eto Heliosa u vodstvu od 31:30. Do poluvremena dvije domaće trice zabijaju Jan Močnik i Simo Atanacković pa je rezultat na ulasku u posljednju minutu poluvremena bio 39:34. Smanjio je Špralja na minus od tri poena zaostatka uoči nastavka drame...

Prve riječke poene u nastavku stavio je Ivan Miličević, a novom tricom Jana Močnika Helios odlazi na 44:40. Vratili su se gosti ubačajima Marinellija i ponovo Miličevića, unatoč situaciji u napadu ranije u kojem suci vide nepostojeće korake Špralje. O sudačkom kriteriju bismo također mogli napisati nekoliko redaka, ali reći ćemo samo da je bilo - klasično domaćinski.

I u takvoj složenosti zadatka, obrana u sebi prepoznatljivim narančastim dresovima nije mogla čuvati Paola Marinellija, a u trećoj četvrtini veliki problem joj je bio Patrik Jambrović. Riječki je Međimurac u 26. minuti stavio koš i dodatno za 44:49, a sve je na 46:52 zatim tricom podebljao Marinelli. Problem su tada bile četiri Jambrovićeve osobne, bio je to problem i na posljednjem prvenstvenom gostovanju u Šibeniku pa se u igri morao reaktivirati Blaž Božinović. Treći je period završio u potpunom egalu, s pedeset i četiri poena na svakoj strani.

Na 7.07 minuta do kraja Kvarner ostaje bez Šime Špralje zbog pete osobne pogreške, u trenucima bez adekvatne pomoći pod koševima gostima je trebao vanjski šut. U dotadašnjih trinaest minuta igre u nastavku ušla je tek jedna trica iz pet pokušaja. Zanimljivo, u pet minuta igre kroz posljednju četvrtinu ušlo je tek osam poena ukupno, po četiri sa svake strane. U završnicu se ušlo koševima Čakaruna za slovenskih 61:58, ali i bez Patrika Jambrovića, također isključenog zbog pet prekršaja.

Odlučila je trica. Kvarner je nije imao, Heliosu je ušla Robertsonova za 65:61, isti je igrač na 2.02 do kraja položio za domaćih šest poena viška. Gosti su pokušali zakucavanjem Božinovića kojem su u sljedećem napadu opet uzeli loptu zbog nepostojećih koraka, a posljednju je priliku propustio izvana realizirati Petar Marić. Kasnije je ušla Štembergerova trica, ali je istovremeno učinjen prekršaj u napadu pa je Jure Močnik mogao zabiti dva slobodna bacanja, što je i učinio. Do kraja odvijao se festival slobodnih bacanja u kojem je Helios, momčad koja je promašila čak sedamnaest bacanja tijekom utakmice bila bolja.

Na kraju, minus od sedam poena ne izgleda odveć realno, Kvarner je odigrao dobru utakmicu, ali je imao i nešto slabije šutersko izdanje. Konačan plasman na ljestvici u skupini Riječani će znati kada se odigraju preostale dvije utakmice, kada će se doznati i njihov protivnik u četvrtzavršnici natjecanja.

Ono što se zna je da se sastav Marijana Mancea vraća domaćim obvezama, u subotu je u Centru Zamet na rasporedu ogled protiv Kaštele, u 20 sati, pred TV-kamerama.