Utorak, 21. travnja 2015. 19:39 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 7. kola: Kvarner 2010 - Zadar 86:85 (18:18, 18:26, 23:18, 27:23)

A-1 liga za prvaka - 7. kolo

KVARNER 2010 - ZADAR 86:85 (18:18, 18:26, 23:18, 27:23)

Centar Zamet. Gledatelja 400

Suci: Siniša Herceg (Zabok), Krunoslav Holjevac i Krešmir Katić (oba Slavonski Brod)

KVARNER 2010: Stipčić 6 (3-4), Veljačić 19 (2-3), Čakarun 16 (4-4), Jambrović, Vucić, Cinac 17 (3-3), Kučan, Konjević 6 (6-6), Olivari 3 (1-2), Jurković, Šamanić 2, Štemberger 17 (2-2)

ZADAR: Bašić 4, Segarić, Ivanov 25 (5-6), Kraljević 12 (4-4), Šango 2, Sobin 14 (2-2), Širko 22 (2-2), Špaleta, Ramljak, Barać 6 (2-4), Jurica

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 21-24 Zadar 15-18. Trice: Kvarner 2010 11-31 Zadar 4-25

Skokovi: Kvarner 2010 32 Zadar 44. Osobne pogreške: Kvarner 2010 20 Zadar 24

Herojskom predstavom Kvarnera 2010 na Zametu je pao jedan ABA-ligaš. Konačno je to pošlo za rukom Riječanima pobjedom u sedmom kolu Lige za prvaka protiv Zadra rezultatom 86:85. Vodili su Riječani tek početkom druge četvrtine zadnji put prije ulaska u posljednje dvije minute. Tricom Cinca bilo je 75:74, koševima Verljačića, Konjevića i Štembergera vodstvo je očuvano do samog kraja.

Zadar se tek serijom 12-0 odvojio na prednost koju je odnio na poluvrijeme. Prevaga se dogodila u drugoj četvrtini kada je domaća momčad zastala u skoku ustuknuvši pored Ivanova i Kraljevića pod košem. Kvarner je susret otvorio tricom Cinca, uzvratio mu je bivši igrač riječke momčadi Henrik Širko. Potom je Marijan Čakarun vezao šest poena iz dvije kontre i ubačenih slobodnih bacanja.

Zadar je, iako rano došavši u bonus, držao ritam za domaćinom. Sobin je također iskoristio svoja dva slobodna bacanja u prvom dijelu, nedugo zatim koševe su razmjenili Čakarun i Širko za 11:11 po isteku šeste minute. Kvarner je vodio u još nekoliko navrata u prvom dijelu, prvo nakon slobodnih bacanja Konjevića koji je startao u prvoj petorci. Riječka momčad nije mogla računati na usluge Franka Kalpića koji se nalazi u Kini s juniorskom reprezentacijom.

Tricu je za kraj prvog perioda nakon izborene lopte sa strane stavio Siniša Štemberger (18:16). Priliku je u sedam minuta prvog dijela dobio i Dino Šamanić, strijelac uvodnog ubačaja u drugom periodu nakon solo-prodora. Uzvratio je visoki Ivanov koji je do početka spomenute serije bio autor još četiri poena. Nakon tri minute igre u drugoj dionici prednost zadra u skoku počela je rasti, narasla je do velikog odmora na 22:12, ponajviše zahvaljujući dobroj timskoj igri Zadra u fazi obrane. U seriju 12:0 koševe su tako ugradili Sobin, Barać, Bašić, Kraljević i Ivanov. rezultat je po isteku 16. minute bio 26:38.

Na poluvrijeme se otišlo s osam koševa minusa, da bi povratkom na parket počeo festival promašaja. Trice su promašili Cinac i Stipčić s jedne te Širko s druge strane nakon čega su Sobin i Ivanov vratili na dvanaest poena zadarske prednosti (36:48). Kvarner je zabio tek preko Cinca (slobodna bacanja) u prve tri minute nastavka, nakon čega je Stipčić zabio četvrtu tricu iz šesnaestog pokušaja (41:49).

Igra na kojoj je Zadar inzistirao trošila je previše energije Riječanima. U nedostatku agilnosti bekova Kvarner je tražio koševe u reketu, gdje se već poslovično teško bore. Sredinom treće uspješno je poentirao Čakarun nakon novog zakucavanja Ivanova, a uoči koševa Kraljevića. Za smanjenje na pet koševa zaostatka tricu je stavio Štemberger, iznudio je kapetan Kvarnera potom i prekršaj Kraljević u napadu.

Zadranima se voda počela primicati grlu u 26. minuti prilikom Veljačićeve trice (51:53). Zvao je tada gostujući trener Ante Nazor minutu predaha, donijela mu je ona drugu Širkovu tricu koju je u sljedećem napadu odnio Veljačić. Do kraja treće četvrtine Mance je u igri držao dva razigravača (Šamanić, Veljačić), a šutirao je i dalje izvana uspješno Štemberger (59:60).

Nakon pet ubačenih riječkih trica u trećem periodu zaostatak se za Zadranima sveo na tri koša. Bilo je i prije utakmice jasno da će o pobjedniku odlučivati jedna ili dvije lopte. Mance je u igri držao Olivarija i Šamanića ne bi li se udarne violine odmorile za sam kraj. Na 61:66 postavio je Ivanov, nakon čega je Olivari iznudio četvrtu osobnu pogrešku Sobina. Vatreno je potom opet bilo na liniji za tri poena, prvo Širko pa potom i Štemberger zabijaju izvana, a u posljednjih pet minuta ulazi se s izjednačenim rezultatom - 70:70.

Uslijedio je triler prilikom raspleta, no bodovi su ostali u Rijeci!