A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 nadigrao Alkar na Zametu i upisao premijernu pobjedu

Srijeda, 01. travnja 2015. 20:21 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 1. kola: Kvarner 2010 - Alkar 97:66 (29:20, 13:12, 29:16, 26:18). Iako će neke segmente igre momci s Nafte vrlo brzo htjeti zaboraviti, piše se rezultatski izražena pobjeda, najveća protiv Alkara na svom terenu.

A-1 košarkaška liga za prvaka - 1. kolo

KVARNER 2010 - ALKAR 97:66 (29:20, 13:12, 29:16, 26:18)

Centar Zamet. Gledatelja 200.

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Goran Rogić (Zagreb) i Denis Hadžić (Pula)

KVARNER 2010: Stipčić 13 (2-2), Veljačić 11 (1-2), Čakarun 16 (0-2), Jambrović, Cinac 16 (1-1), Kučan 3, Konjević 14 (4-7), Olivari 2, Jurković, Kalpić 11 (2-3), Šamanić, Štemberger 11 (1-1)

ALKAR: Jo. Boban 4, Modrić 4, Pavić, Vitali 9 (3-4), Ju. Boban 11 (2-2), Krstanović 11 (1-4), Žitko 5 (3-5), Svalina, Perajica 15 (3-6), Kanaet 7

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 11-18 Alkar 12-21.

Trice: Kvarner 2010 10-20 Alkar 4-17

Skokovi: Kvarner 2010 26 Alkar 35.

Osobne pogreške: Kvarner 2010 22 Alkar 20

Košarkaši Kvarnera 2010 na uvjerljiv su način stigli do prve ovosezonske pobjede u Ligi za prvaka. Sinjskog Alkara na Zametu nije moglo spasiti niti trideset i pet skokova uz činjenicu da su domaći košarkaši izgubili čak dvadeset i devet lopti. Svaki preostali segment igre bio je na strani Kvarneram počev od raspoloženijih igrača (u drugom poluvremenu!), do postotka vanjskog šuta koji se isproilirao kroz čak deset postignutih trica. Konačnih trideset i jedan u plusu sublimira prikazano na terenu, gosti su bez podrške trojice važnih, ali ozljeđenih igrača bili tanki u broju, ali i u varijacijama na bekovskim pozicijama.

Damir Milačić svoje je momke postavio u plitku zonu na početku utakmice, ta se obrana kroz utakmicu transformirala u 'čovjeka', što je trošilo ionako limitirane rezerve njihove snage. Istini za volju, imala je domaća momčad u početku stanovitih poteškoća s prilagodbom pa su gosti poveli sa 7:2 na startu utakmice. Jure Boban zabio je tricu na startu, zabijali su i Kanaet i Vitali za početnu nervozu koju je brzo rasplinuo dvojac Štemberger - Stipčić. Kvarner je prvi puta poveo nakon pet minuta igre kad je Cinac pogodio tricu iz koraka za zatvaranje male serije 5:0. Trice su potom naredali Kanaet i Konjević, nedugo zatim i Veljačić za 18:15. Prednost je na kraju prve četvrtine iznosila devet poena, pretežno zahvaljujući Veljačićevoj trici i šest vezanih Čakarunovih poena.

{jb_blackbox-right}Rezultati 1. kola: Cedevita - Zabok 104:75, Cibona - Zagreb 107:62,GKK Šibenik - Zadar 61:73,Kvarner - Alkar 97:66{/jb_blackbox-right}

Kvarner je u prvih petnaest minuta stajao iznimno loše u skoku kao i u broju izgubljenih lopti. S druge strane Sinjani racionalno pucaju izvana (šut 2-3 u prvoj četvtini) što dovodi do početnog smanjenja njihova zaostatka na bezazlenih sedam poena. Prvi je puta dvocifrena domaća prednot bila u 12. minuti. Nakon Milačićeve tehničke pogreške zbog prigovora Konjević je zabio koš-faul za 32:22. Kada se govori o smanjenju Kvarnerovog vodstva na 34:30 sredinom druge četvrtine, jasan je otponac tome broj timskih prekršaja u njenoj prvoj polovici. Nisu Riječani napravili niti jedan na četiri sinjska. No, vodstvo je vrlo bro vraćeno na deset koševima Cinca i Čakaruna, dodao se kasnije i Veljačić za relativno mirnih 42:32 na poluvremenu.

Domaća je momčad u prvom dijelu napravila ukupno tek devet skokova naspram dvadeset i tri gostujuća, postigli su pet trica, sve u prvom periodu. Obje su momčadi akcije uglavnom završavale spuštanjem na centre. Gosti stavljaju tricu preko Jure Bobana (42:35) i staju. Cinac veže četiri koša, polažu Štemberger i Stipčić za najveću prednost Riječana u 23. minuti od sedamnaest koševa (52:35). Bilo je u trećoj i 61:39, već su u igri bili i Kalpić, na koncu strijelac čak jedanaest poena, Šamanić, Olivari i Jurković uz jednog iskusnika, bilo je to dovoljno za održavanje velike prednosti.

Uoči zadnjih deset minuta domaćin je branio dvadeset i tri koša zaostatka, a ne samo da ih je uspješno obranio već je prednost i digao na konačnih plus 31. Gosti su imali mini-seriju 0:6 zahvaljujući trici Jure Bobana (79:56), Kvarner je pobjedu garnirao tricama Stipčića i Kučana za konačno slavlje. Iako će neke segmente igre momci s Nafte vrlo brzo htjeti zaboraviti, piše se rezultatski izražena pobjeda, najveća protiv uvijek i za sve neugodnog Alkara na svom terenu.