Srijeda, 08. travnja 2015. 20:49 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 3. kola: Kvarner 2010 - Zabok 88:68 (20:16, 24:18, 21:19, 23:15)

A-1 košarkaška liga za prvaka - 3. kolo

KVARNER 2010 - ZABOK 88:68 (20:16, 24:18, 21:19, 23:15)

Centar Zamet. Gledatelja 150.

Suci: Luka Kardum (Šibenik), Josip Jurčević (Split) i Mario Goleš (Šibenik)

KVARNER 2010: Stipčić 8 (2-2), Veljačić 7, Čakarun 15 (5-7), Jambrović, Cinac 17 (5-5), Kučan, Konjević 2, Olivari, Jurković 3 (3-4), Kalpić 2 (2-2), Šamanić 7, Štemberger 27 (3-3)

ZABOK: Zrnić 16 (2-4), Žganec, Anzulović 4, Jurlina 3 (1-3), Vlaić, Crnjević 7, Marić 12 (2-4), Palac 3 (1-1), Tuđen, Kapusta 6 (4-7), Bundović 17 (2-3), Lež

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 20-23 Zabok 12-22. Trice: Kvarner 2010 10-30 Zabok 4-26

Skokovi: Kvarner 2010 35 Zabok 36. Osobne pogreške: Kvarner 2010 29 Zabok 21

Završilo je 88:68, a bilo je važno samo pobijediti uz poboljšanje obrambene agresivnosti u čemu je Kvarner 2010 donekle uspio. Predstave, posebice na domaćem terenu uvijek mogu biti bolje no momčad Marijana Mancea odigrala je za ocjenu - bez zamjerki. Pobjeda protiv Zaboka bila je ukalkulirana u planove o konačnom plasmanu Kvarnera uoči eventualnog doigravanja, o kojem se niti ne razmišlja. Domaćini su pred dvjestotinjak najzagriženijih košarkaških fanatika došli do druge pobjede u Ligi za prvaka uoči dosta važnog gostovanja u Šibeniku naredne subote.

Utakmica je otvorena kombinacijama koševa i dodatnih bacanja na obje strane. Prvo je takvu situaciju realizirao Kapusta, potom i Cinac s druge strane. Riječani se nisu uspijevali odvojiti u rezultatskom smislu do kraja prve četvrtine, djelom je uzrok tome bio nešto lošiji početak u obrani uz pokoju izgubljenu loptu više. Gosti su imali puno više mogućnosti za pogađanje otvorenih šuteva izvana, pa je tako Crnjević u prvih sedam minuta promašio tri trice uz jednu pogođenu, promašivali su i Žganec, Anzulović, Jurlina, sve u prvoj četvrtini.

Kvarner je tricom Stipčića poveo 12:8 početkom šeste minute, otišli su Riječani i na 17:10 slobodnim bacanjima Čakaruna, ali su gosti serijom 0:6 do ulaska u zadnju minutu gotovo u potpunosti sustigli riječku prednost. Trciom Štembergera, koji nije startao u početnoj petorci stvorena je prednost od četiri koša na prvom predahu.

Kvarner je pojačao ritam u obrani ulaskom Jurkovića, što je kao i obično značilo brza dva domaća prekršaja. Centar iz Čapljine učinio je to u prvoj minuti druge četvrtine, nakon čega domaći prelaze u zonski pressing. Koševima Cinca i Čakaruna domaća se momčad popela na sedam koševa plusa sredinom drugog perioda (29:22), ubrzo je Cinac stavio dva bacanja za prvi odlazak na dvoznamenkastu prednost, nakon čega Štemberger povećava na 35:23.

Igru gostiju držao je mladi Bundović, u devet je minuta igre kroz drugu četvrtinu zabio devet poena uz jednu tricu. Ipak, visoki igrači Kvarnera dižu i na šesnaest koševa viška (42:26). Zabok je smanjio na deset do poluvremena i pritom ostao bez Crnjevića koji je u devetnaest minuta igre uspio napraviti dvije tehničke pogreške.

Početkom nastavka Veljačić stavlja treću domaću tricu za 49:36, značilo je to da će se domaća prednost proporcionalno povećavati što se utakmica bude bližila kraju. Nalagao je to psihološki moment i stanje igrača na parketu. Sve je u 14. minuti povećao Štemberger na 56:38, Kvarner je nadoknadio zaostatak od četiri skoka na poluvremenu, što se odmah preslikalo na semafor.

Sredinom treće Štembergerovom je tricom prvi puta pređena granica od dvadeset koševa riječkog viška (61:41), što gosti vraćaju novom serijom 0:11 uz koju se pojavljuju i problemi s osobnim pogreškama. Čakarun i Kalpić dugo su igrali s četiri prekršaja, Anzulović je smanjio na 61:52 na ulasku u 19. minutu.

Sljedećih je sedam poena djelo kapetana Štembergera, među njima i trica početkom posljednjeg nastavka za 68:53, rezultat koji je mogao jamčiti mnogo mirniju završnicu. Podebljao je dodatno Stipčić tricom, nakon što je Kvarner ostao bez Jurkovića s petom osobnom pogreškom.

Najefikasniji igrač u domaćim redovima Štemberger nedugo zatim stavlja još dvije vezane trice za povratak na dvadeset koševa razlike (79:59) na četiri minute do kraja susreta. Štemberger je zabio šest trica na utakmici, ukupno je ugradio dvadeset i sedam poena u novo domaće slavlje Kvarnera 2010.