A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 dobio psihološki rat s Goricom uoči gostovanja u Splitu

Subota, 07. svibnja 2016. 15:46 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 12. kola: Kvarner 2010 - Gorica 88:78 (27:19, 25:22, 15:15, 21:22).

A-1 košarkaška liga za prvaka - 12. kolo

KVARNER 2010 - GORICA 88:78 (27:19, 25:22, 15:15, 21:22)

Centar Zamet. Gledatelja 150

Suci: Tomislav Vovk (Slavonski Brod), Želimir Tresoglavić (Osijek) i Josip Mikulić (Osijek)

KVARNER 2010: Baković 5 (1-2), Veljačić 9 (3-5), Marić 13 (2-4), Jambrović, Marinelli 11 (4-4), Kučan 7 (2-2), Vidmar, Špralja 29 (4-4), Miličević, Olivari, Kalpić 2, Štemberger 12 (4-4)

GORICA: Anzulović, Kapusta 3, Šutalo, Petrović 22 (0-2), Jelenek, Mašić 3 (3-4), Konjević 11, Zrnić 8, Papac 19 (5-6), Demo, Prgomet 7 (2-2), Žganec 5

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 20-25 Gorica 10-14. Trice: Kvarner 2010 8-24 Gorica 10-25

Skokovi: Kvarner 2010 26 Gorica 25. Izgubljene lopte: Kvarner 2010 14 Gorica 18

Riječani su slavili u psihološkom ratu s Goricom. Trebalo je i ovu utakmicu pospremiti u kovčeg za put u Split, na posljednje ovosezonsko gostovanje i vjerojatno ključnu utakmicu sezone. Iako je završilo 88:78 za domaće, još je na tri minute prije kraja susreta bilo gusto...

Već do poluvremena Šime Špralja imao je učinak od dvadeset i jednog poena, zabivši pritom sve što je uputio prema košu (5/5 za dva, 3(3 za tri, 2/2 bacanja), da bi na kraju upisao čak 29 koševa. Trebalo je neugodnoj Gorici zabiti čak pedeset i dva poena u prvoj polovici igre kako bi se na veliki odmor otišlo s kolikom-tolikom sigurnošću u rezultatskom smislu. Ipak, gosti su jedna od onih momčadi koja se uvelike oslanja na preciznost vanjskog šuta pa je trebalo odgovoriti taktički.

Igralo se s tri, nerijetko i četiri beka, jer trebalo je zaustaviti pucačke ruke Marka Petrovića (tri trice u prvom poluvremenu) i Ivana Papca koji je također bio dvoznamenkast. Sve je upućivalo na veliki broj poena, posebice s raspoloženim Špraljom koji se i u nastavku uspješno hrvao s Mašićem, svjetskim putnikom Prgometom, ali i Brunom Žganecom koji je ove sezone bio na probi u Kvarneru.

Dogodilo se sve ono na što je domaći trener Mance upozoravao prije utakmice. Kvarner je dobrano zaostajao u sferi napadačkog skoka pa se utakmica na kraju mogla i morala dobiti - na mišiće. Kvarner se nekoliko puta odvajao (19:13, 23:16, 34:25), sve su to gosti stizali i vratili se na 38:37 prije u mnogome odsudne domaće serije 9:0 krajem prvog poluvremena

Frekvencija zabijenih koševa bitno se smanjila u prvih pet minuta drugog dijela. Ušlo je gostujućih pet, a domaća tek dva poena što se može pripisati čvrstoj obrani Gorice koja je, međutim, u tom razdoblju već bila napravila pet prekršaja.

Kvarner je tako utakmicu uspio prelomiti u trećoj četvrtini u kojoj je kontinuirano poništavao sve ono pozitivno što su napravili igrači Josipa Sesara. Rezultatsku su prednost uspjeli stvoriti do poluvremena, drugi je dio bio psihološka igra čeličnih živaca i hladnih glava. Bodove je trebalo 'izrudariti', a Riječani su u tome uspjeli. Bilo je stanovitih problema, Goričani su se priključili i dugo trčali za riječkim petama, ali im završnica nije ponudila priliku za novo gostujuće slavlje.

Stigli su gosti do 76:74 na tri minute do kraja, Kapusta je imao zicer za poravnanje. Tada su bili najbliže, jer poenima Marića (ključna trica!) i Špralje Riječani postaju nedostižni. Ostat će zapisano da su Velikogoričani jednom slavili na Višnjiku i da su Cedevitu imali u šaci, ali i da Kvarneru nisu uspjeli skinuti skalp.

U srijedu od 19 sati slijedi obračun sa Splitom na Gripama, a sljedeće subote (18 sati) na Zamet dolazi Cibona. Tjedan što dolazi dat će odgovor na pitanje je li Kvarner jedan od četiri sudionika doigravanja za naslov prvaka Hrvatske.