A-1 Liga za prvaka: Cedevita deklasirala Zagreb, splitskoj mladosti završnica protiv Šibenika

Srijeda, 03. travnja 2013. 20:52 Napisao/la  SC

Rezultati 2. kola Lige za prvaka:Kvarner 2010 - Alkar 87:82, Cibona - Zadar 82:76, Zagreb -Cedevita 72:91, Split - Jolly JB 71:69

Cedevita je u malom gradskom derbiju deklasirala Zagreb u Trnskom, a Split je u neizvjesnoj završnici pobijedio Šibenik u utakmicama Lige za prvaka koje su igrane u srijedu. Nakon prve četvrtine na Gripama je bilo 19:18 za domaće, a serijom od 0:7 Šibenčani preuzimaju vodstvo na startu druge četvrtine i drže ga do maksimalnih 24:29 u 17. minuti. Završnica prvoga dijela pripala je domaćinu, koji je još za jedan poen povećao svoju prednost na poluvremenu - 35:33. Bio je to napadački dvoboj Kraljevića i Rossa, koji su zabili po 14 poena do odmora.

U trećoj četvrtini Rossu se priključio i Mrva, a ovacije gledatelja zaradio je borbeni Sobin nakon pogođena oba slobodna bacanja za 46:42. Tri trice u nizu odvele su Jolly u prednost (53:57), a prvu tricu za Split pogodio je Siriščević u posljednjoj minuti treće četvrtine.

Gostujuća kanonada trica nastavila se i u posljednjoj četvrtini. Imali su i više od 50% za tri poena Šibenčani, a vodili samo 63:65 pet minuta prije kraja. Splićani su se držali iz reketa, najprije Kraljević, potom i Sobin punili su koš gostiju. 42 sekunde prije kraja Split je imao prednost 70:67, Ross pogađa jedno bacanje, ali i radi prekršaj u napadu devet sekunda prije kraja kod 70:68. Subotić pogađa jedno bacanje za 71:68, Ross na drugoj strani pogađa prvo, drugo namjerno promašuje četiri sekunde prije kraja, ali i radi prijestup. Splićani su s mladim snagama ubilježili drugu pobjedu u Ligi za prvaka. Filip Kraljević utakmicu je završio s 21 poenom, šest skokova i čak sedam blokada. Sobin je dodao 18 poena uz osam skokova, Siriščević 16. Kod Jollyja je odskakao Ross s 26 ubačaja, Mrva je dodao 15.

Nakon domaćeg poraza od Zadra, Cedevita si nije smjela dopustiti kiks u Trnskom. Cedevita je utakmicu otvorila dosta loše i nervozno, u svega četiri minute izgubila je isto toliko lopti i Zagreb se odvojio na 9:2. Osim toga Šuput je praktički u minuti skupio dvije osobne pogreške što je dodatno stvorilo problem za Jakšu Vulića. Ipak do kraja prve četvrtine Cedevita se uspjela donekle oporaviti iako napad još uvijek nije funkcionirao kako bi željeli i Zagreb je između dvije četvrtine imao prednost od već manjih 13:11.

Početkom druge dionice Cedevita je uspjela preuzeti vodstvo. Zagreb je dobro krenuo, poveo 17:11, ali onda su Vlado Ilievski i Bracey Wright napravili seriju 7:0 i donijeli prednost svojoj momčadi. Zagreb je polako počeo ulaziti u probleme, Krapić je skupio tri osobne pogreške, Cedevita je igrala sve bolje, već na sredini druge dionice bila je na 29:19 i to s već osmoricom različitih strijelaca. Slobodni pad Zagreba nastavio se do poluvremena, igra Mrava se potpuno raspala i Cedevitina prednost je dodatno narasla. Nakon loše prve četvrtine, Cedevita je odradila odličnu drugu, to razdoblje igre dobila s čak 34:14 i na poluvrijeme otišla s vodstvom 45:27.

Ulazak u drugo poluvrijeme donio je nešto ležerniji pristup Cedevite što je Zagreb brzo kaznio smanjenjem zaostatka. Žganec, Poščić i Novačić privukli su Zagreb na za njih ipak značajno ugodnijih 47:37 i dali nadu da bi mogli zakomplicirati utakmicu. Krajem četvrtine nakratko se probudio Marko Car, povezao je dvije trice za smanjenje na 53:47, zatim je mini-serijom Miralem Halilović spustio na 55:50 i Cedevita više nije bila tako sigurna.

U posljednju dionicu ušlo se s vodstvom Cedevite 59:52 i nije to bila tako lagodna situacija za momčad Jakše Vulića. Zagreb se probudio i Cedevita je morala odgovoriti odmah na ulasku u posljednju četvrtinu kako bi spriječila ulazak u neku tijesnu završnicu ili je u najgoru ruku trebala održavati ovu prednost. Cedevita je u tome i uspjela, svaki pokušaj Zagreba da se približi razbijao se na toj granici od sedam poena, odmah bi Cedevita uzvratila i odvojila se te je mirno privela susret kraju. Završilo je s visokih 91:72 za Cedevitu koja je na kraju ipak pokazala kvalitetu i širinu protiv nemoćnog Zagreba. Goran Suton predvodio je Cedevitu s 27 poena (12/13) i devet skokova, Bracey Wright je dodao 17 poena (5/6), a Miro Bilan 13 poena (6/9) i deset skokova. Kod Zagreba Ante Krapić (6/12) i Ivan Novačić (4/7) su ubacili po 13 poena.

Rezultati 2. kola Lige za prvaka: Kvarner 2010 - Alkar 87:82, Cibona - Zadar 82:76, Zagreb -Cedevita 72:91, Split - Jolly JB 71:69

Poredak: 1. Cibona 2-0, 2. Split 2-0, 3. Cedevita 1-1, 4. Kvarner 2010 1-1, 5. Jolly JB 1-1, 6. Zadar 1-1, 7.Alkar 0-2, 8. Zagreb 0-2.