Kvarner doživio drugi poraz na gostovanjima

Nedjelja, 16. studenog 2014. 12:55 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 7. kola: Zagreb - Kvarner 2010 88:73 (21:16, 25:18, 27:29, 15:10)

A-1 liga košarkaša - 7. kolo

ZAGREB - KVARNER 2010 88:73 (21:16, 25:18, 27:29, 15:10)

Dvorana Trnsko. Gledatelja 150.

Suci: Siniša Herceg (Zabok), Želimir Tresoglavić i Vedran Leko (oba Osijek)

ZAGREB: Perić, Božić 15 (5-8), Milekić, Mileković 5, Vuković 4, Radić 13 (5-10), Batur 14 (4-8), Marčinković 8 (3-7), Šarlija 10 (5-6), Radoš, Vučić 5, Vladović 14 (6-10)

KVARNER 2010: Stipčić 4 (1-5), Veljačić 7 (3-11), Čakarun 16 (7-12), Jambrović, Cinac 19 (5-8), Kučan, Konjević 10 (4-8), Miličević 9 (3-5), Olivari, Jurković, Šamanić, Štemberger 8 (3-11)

Slobodna bacanja: Zagreb 15-22 Kvarner 2010 15-18. Trice: Zagreb 7-23 Kvarner 2010 6-24

Skokovi: Zagreb 40 Kvarner 2010 24. Osobne pogreške: Zagreb 22 Kvarner 2010 26

Ponovno su Riječani poraženi na gostovanju, ali kao i protiv Alkara prije dva tjedna zaslužili su sve pohvale za karakternu igru. Nedostajalo je malo odlučnosti u 'crnim' minutama, koje se na gostujućim parketima ne smiju događati, ali i sportske sreće. Naime, košarkaši Kvarnera promašili su čak četiri zicera (polaganja i zakucavanja), jedno pak u trenucima kada se lomila utakmica, u trećem periodu.

Protiv raspoloženijih Zagrepčana ponovno je konce igre vukao Štemberger, a zabijali Cinac i Čakarun. U drugom ovosezonskom porazu vanjski šut također nije bio naklonjen Kvarneru, ostali su nadskakani, ali i postali iskusniji za jedno od najtežih gostovanja u A-1 ligi.

U startnu se petorku trener riječkih košarkaša Marijan Mance odlučio uvrstiti mladog centra Valentina Jurkovića, koji je u roster priključen u prošlom kolu, kada je na Kozali Kvarner 2010 slavio protiv GKK Šibenika. Najavljivao je to Mance i prije utakmice, kako bi visinom pod koševima mogao parirati Šarliji i Vladoviću, starteru u petorci momčadi Danijela Jusupa, vodećoj momčadi na ljestvici.

Upravo je Šarlija prodorom zabio prve koševe na utakmici na što se za početnih 6:0 s dva polaganja pridodao Vuković. Tri su riječka promašaja izvana ubilježena od strane Štembergera, Čakaruna i Miličevića, domaćin je u Trnskom u oba segmenta nešto bolje otvorio utakmicu. Uzrokovala je nova nepažnja u obrani Kvarnera i osmi koš Zagreba, pa je nakon 2.45 minuta igre stajalo 8:0.

Nakon minute predaha drugu je osobnu pogrešku već zaradio Jurković, a Ivan Mileković stavio tricu za neugodnih 11:0. Tek je Cinac nakon gotovo četiri minute stavio prvi riječki koš. Njegovim ulaskom dobili su Riječani na prodornosti, no rubrika koja u prvih pet minuta igre nije dala rezultata je šut za tri poena. Imali su Riječani 0-5 u tom razdoblju, sve što su mogli zabiti, zabili su nakon velike borbe pod košem.

Vezao je četiri laka poena Vladović za 15:4, sve do konačne Štembergerove trice nakon šest i pol minuta na parketu. Ubrzo se na nju pridodao i Miličević za povratak na 17:11, što je domaćeg trenera Jusupa nagnalo na pozivanje minute predaha. Kvarner je dobio još više na pokretljivosti ulaskom Stipčića, rezultat je nakon zakucavanja i pogođenih slobodnih bacanja Miličevića ponovno bio na razini egala (19:16). Ako se pogleda omjer skokova (13-4) na strani Zagreba, rezultatom prve četvrtine Riječani mogu biti itekako zadovoljni.

Koš za koš u nastavku i obrana 'čovjeka' u Kvarnerovoj postavi jamčili su uzbuđenja za solidno popunjenu dvoranu u Trnskom. Nakon tri riječka prekršaja u prvom periodu u prve tri minute drugog perioda učinili su ih još pet, što je Zagrebu preko slobodnog bacanja Radića donijelo vodstvo od 28:22. Najatraktivniji koš na utakmici je alley-oop Čakaruna nakon čega Božić veže čak deset svojih koševa za 38:24.

Prednost Zagreba ponovno je bila nešto veća, značilo je to da će ponovno ući Cinac i Miličević. Svoje tri minute nije dobro odradio Jambrović, lopta u drugoj četvrtini ponovno 'nije slušala'. Kvarner se krenuo primicati, pa je s istekom 17. minute bilo 40:29 nakon Veljačićevog ubačaja. Do poluvremena je prednost Zagreba ostala na toj razini, dodatne probleme Kvarneru su zadavale tri osobne Stipčića.

Šarlija s jedne odnosno Miličević s druge strane otvaraju koševima drugo poluvrijeme. Riječka je trica nakon prvih dvadeset minuta bila na 3-13, još su dvije promašili Štemberger i Stipčić, pa je svoju na drugoj strani stavio Vladović za 53:36 u 23. minuti. Marijan Čakarun postao je prvi riječki 'dvoznamenkasti' igrač, zabio je dvanaesti put realiziravši dodatno bacanje nakon polaganja i pretrpljenog prekršaja. Nakon neuspjelovog Čakarunovog zakucavanja, kojim se Kvarner mogao primaknuti na deset koševa zaostatka, Radić je zabio za 58:43, nakon čega se dogodila i pogreška u riječkom napadu.

Psihološki moment kao da je još više nakon propuštene prigode za lagani koš otišao na domaću stranu, Batur i Cinac razmjenjuju trice za 61:46, nakon čega Vučić stavlja koš i dodatno bacanje pa Zagreb odlazi na osamnaest koševa viška. Bila je to najveća prednost u dotadašnjem tijeku susreta, pa i nakon novih uzajamnih pogodaka izvana (Veljačić i Božić). Riječani krajem trećeg perioda dolaze na deset koševa zaostatka nakon serije 8:0 koju košem i dodatnim bacanjem kapitalizira Konjević.

Zaostatak od deset koševa davao je nadu u aktivnu posljednju četvrtinu, koju Radić otvara polaganjem nakon što su zagrebaši uspjeli triput skočiti u obrani. Kvarner je ponovno energetski jak, Cinac slobodnim bacanjima spušta na 75:67, na 7.45 do kraja. U utakmici s puno prekršaja Vuković je kod domaćina zbog pet osobnih pogrešaka isključen još prije početka posljednje četvrtine. Cinac je dugo igrao s četiri faula, kao i Radić te Marčinković kod domaćina. Zagreb je završnu dionicu odigrao široko, nerijetko bi i napravili korake igrači Danijela Jusupa.

U posljednjih pet minuta ušlo se s deset koševa zagrebačke prednosti (79:69), manje od toga - nije moglo. Do kraja su zabijali Šarlija, Batur i Marčinković te Konjević za konačnih 88:73.