Subota, 07. studenog 2015. 21:15 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 6. kola: Kvarner 2010 - Zagreb 63:99 (21:28, 23:25, 8:20, 11:26)

A-1 liga košarkaša - 6. kolo

KVARNER 2010 - ZAGREB 63:99 (21:28, 23:25, 8:20, 11:26)

Centar Zamet. Gledatelja 600

Suci: Josip Radojković, Josip Jurčević i Marko Živaljić (svi Split)

KVARNER 2010: Baković 3 (1-1), Veljačić 7 (1-4), Marić 2, Jambrović 8 (2-3), Vucić 6 (4-6), Marinelli 14, Kučan, Vidmar, Špralja 6 (4-4), Olivari, Kalpić 9 (0-2), Štemberger 8

ZAGREB: Majcunić 5, Božić 22 (4-5), Halilović 17 (3-4), Mileković 5 (1-1), Vlaić 6 (2-2), Perić 5, Batur 7 (2-2), Marčinković 17 (1-2), Šarlija 15 (1-1), Lazić

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 12-20 Zagreb 14-17.

Trice: Kvarner 2010 9-31 Zagreb 5-14

Skokovi: Kvarner 2010 27 Zagreb 33.

Izgubljene lopte: Kvarner 2010 18 Zagreb 9

Potpuno zasluženo košarkaši Zagreba uzeli su bodove iz Rijeke u šestom kolu A-1 lige. Igrači trenera Danijela Jusupa slavili su sa 63:99 te tako Riječanima nanjeli prvi ovosezonski poraz. Luka Božić s 22 poena je predvodio 'mrave', dok se u Kvarneru može izdvojiti samo učinak Marinellija od 14 poena.

Večer je pred petstotinjak okupljenih zaljubljenika u košarku otvorio Miralem Halilović s četiri poena za uvodno vodstvo Zagreba. Isti je igrač nastavio dalje pa je dugom dvojkom stavio na 2:6 u drugoj minuti. Riječke snage na samom početku susreta nisu previše pažnje posvećivali obrani, Špralji, Vuciću i Mariću relativno se lako moglo doći ispod koša.

Zagreb je za tri minute stigao do desetog poena (Božić - 4:10), niti minutu kasnije već je bilo 6:14 zahvaljujući 'prodanoj lopti' Marinellija i poenima Marčinkovića nakon što mu je ukrao loptu.

Riječani su u prve četiri minute promašili tri trice i napravili jednaki broj tehničkih pogrešaka. Trebao je Marijan Mance zvati minutu predaha nakon koje je Marinelli stavio dvije vezane trice za smanjenje na 12:14. Tek je nakon hlađenja na klupi domaćin organizirano odigrao obranu, a treneru Manceu svirana je tehnička pogreška.

Božić i Šarlija i dalje su, poenima u sedmoj minuti držali goste iz Trnskog na rezultatskoj distanci pa se u osmu minutu ušlo sa 15:21 nakon Kalpićeve trice.

Kvarner je do kraja prvog perioda primio čak dvadeset i osam poena, u utakmici su ga držale četiri zabijene trice, trebalo je u značajnoj mjeri popraviti angažman u obrani, a to se nije previše osjetilo u 12. minuti kad je Zagreb nakon Marinellijeve greške i zakucavanja Marčinkovića otišao na 21:32. Ipak, trica nije napuštala riječki sastav pa su se igrači Kvarnera nakon ubačaja Štembergera i Kalpića vratili na 27:32.

Ipak, pravog riječkog priključka u kontekstu pogleda na semafor nije bilo, na svaki Kvarnerov uspješan napad Zagreb bi zabio tricu, kao što je to bio slučaj u 15. minuiti kad je košfaul Bakovića tricom poništio Božić i već tada zabio svoj šesnaesti poen.

Zagreb je do trinaest pogodaka viška (34:47) stigao u 17. minuti, problemi su osim generalno u igri Kvarnera bili i s prekršajima (Kalpić 3). Paolo Marinelli ponovo se probudio i povezao dvije trice za smanjenje na minus sedam, no na poluvrijeme se otišlo s devet koševa Kvarnerovog zaostatka. Zagreb je u prvom poluvremenu imao tek dvije izgubljene lopte, 62 posto šuta, agresivnost i širok dijapazon rješavanja akcija.

I u nastavku je Zagreb otvorio s 0:8 (Halilović i Marčinković po 4), nastavio je igrati na isti način i to ga je odvelo na 44:61. Nakon samo jedne minute i četrdeset i pet sekundi igre u drugom poluvremenu Marijan Mance ponovo je okupio svoje igrače na minuti predaha, ali ni ta metoda buđenja ekipe nije donijela rezultata.

Prve poene za Kvarner u drugom poluvremenu potpisao je Patrik Jambrović, dogodilo se to već debelo u 25. minuti, a tako se u utakmicu nije moglo vratiti.

Gosti preko Baturovih pet poena u 27. minuti odlaze na 48:67 pa se već tada moglo konstatirati da je Kvarner u derbiju šestog kola prvi put ove sezone prosuo bodove. Iako je košarka sport u kojem nije gotovo dok zaista nije gotovo, ništa nije davalo za pravo navijačima nadati se da će se stvari promjeniti u preostalih trinaest minuta do kraja.

Prednost Zagreba do kraja treće četvrtine narasla je do dvadeset i jednog koša, a zadnji je period igre protekao u promociji pobjednika.