A-1 liga košarkaša: Kvarner 2010 poražen od Zagreba, gosti kaznili riječke propuste

Subota, 14. veljače 2015. 18:05 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 17. kola: Kvarner 2010 - Zagreb 76:81 (22:19, 17:19, 17:14, 20:29). Pobjedu je odnijela posljednja četvrtina, u izjednačenoj utakmici gosti su zadržali prisebnost na kraju

A-1 liga košarkaša - 17. kolo

KVARNER 2010 - ZAGREB 76:81 (22:19, 17:19, 17:14, 20:29)

Dvorana Dinka Lukarića. Gledatelja 200.

Suci: Luka Kardum (Šibenik), Davor Stojić (Šibenik) i Martin Vulić (Zadar)

KVARNER 2010: Stipčić 4, Veljačić 15 (1-2), Čakarun 9 (3-3), Cinac 21 (7-12), Kučan 6, Vidmar 2, Konjević, Olivari, Jurković 2, Šamanić 3, Štemberger 14 (3-3)

ZAGREB: Blajić, Perić, Božić 9 (1-3), Milekić, Mileković 9 (6-6), Vuković, Halilović 14, Batur 15 (2-2), Marčinković 17 (2-3), Šarlija 15 (1-2), Radoš, Vučić 2

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 13-17 Zagreb 12-16. Trice: Kvarner 2010 11-24 Zagreb 5-15.

Skokovi: Kvarner 2010 25 Zagreb 30. Osobne pogreške: Kvarner 2010 21 Zagreb 22.

Dugo su ih lomili, ali Riječani goste iz Trnskog nisu mogli prelomiti u utakmici 17. kola A-1 lige. Mini-serijom 0:5 u razdoblju od minute i pol u posljednjoj četvrtini Zagreb je uzeo bodove i time kaznio domaću momčad u izjednačenoj utakmici. Stipčić je pokušao vratiti nadu ali Batur je zadržao prisebnost u slobodnim bacanjima. Bio je to peti poraz Kvarnera ove sezone, prvi na domaćem parketu.

Odigrala se na Kozali ove subote prava košarkaška utakmica dvaju potpuno izjednačenih momčadi. Riječani su na parket izašli s nepotpunim rosterom, nije u njemu bilo ozljeđenih Miličevića i Jambrovića, nedostajali su u pojedinim fazama igre, posebice u prvoj četvrtini. S visokim Šarlijom, preciznima Baturom i Marčinkovićem gosti iz Trnskog stvarali su dosta problema domaćinu, sve dok isti nije odgovorio visinom početkom drugog perioda. Prednost je na riječkoj strani bila kroz veći dio utakmice, ali s bodovima kući odlaze gosti.

Kvarner je krenuo  vodstvom od 5:2, krenuo je s raspoloženim Kučanom na mjestu Miličevića. Dino Cinac je od prvih riječlkih osam zabio vlastitih šest koševa, u trećoj je minuti bilo 8:2 za Kvarner. Zagreb se odmah vratio s pet vezanih Baturovih poena, zabio je i spomenuti Šarlija koji je u matchupu pod košem nadvisio Čakaruna u uvodnim minutama igre. U šestoj minuti trice su stavili Veljačić i Kučan za 14:11, Kvarner je imao učinak za tricu od 75 posto kroz veći dio prvog dijela utakmice. Ipak, novi je povratak Zagreba uslijedio nakon ubačaja Marčinkovića i Šarlije iz polaganja, nakon čega je Cinac zamijenjen Valentinom Jurkovićem. Nakon minute odmora koju je zvao domaći trener Mance, Veljačić zabija novu tricu, a u posljednjoj minuti prvog perioda Čakarun konačno veže četiri poena za kakvu-takvu prednost Kvarnera.

Ona se do poluvremena u dobroj mjeri istopila, iako je Kvarner našao riješenje za Zagrebove centarske pozicije. Riječka je trica ostala na zavidnih 7/11, gostujući se šut dodatno spustio pa se Riječani opet nalaze u velikoj prednosti. Kučanova druga trica, pa Jurkovićevo polaganje i na posljetku trica Dine Šamanića odveli su domaću momčad na 30:21 u 13. minuti. Gotovo su nepogrešivi Riječani bili s linije tri poena, no Zagreb je do velikog odmora ponovno smogao snage za povratak u egal.

Nekoliko izgubljenih lopti i dosuđenih osobnih pogrešaka vratili su goste na 32:29, nakon čega Batur stavlja tricu za 34.33. Prednost od jednog koša za Kvarner ostala je do poluvremena, Zagreb je i poveo (34:36) nakon Marčinkovićeve trice. Do poluvremena se osim većeg dijela prednosti domaćih istopila i razlika u skokovima. Obje su ih momčadi imale po deset u obrambenoj fazi. Veljačić je trećom tricom omogućio prednost Kvarneru, što je zakucavanjem smanjio Marčinković.

Nastavak je otpočeo minijaturom Marijana Čakaruna pod košem Zagreba nakon koje je centar postigao i koš iz dodatnog bacanja. Bio je to otponac novog odvajanja Riječana kojeg je nastavio Cinac s četiri poena (46:40). Kraja Zagrebovim problemima nije bilo jer je početkom 24. minute tehničku pogrešku zbog nesportskog ponašanja zaradio kapetan Ivan Mileković. Štemberger je stavio jedno slobodno bacanje, potom i tricu za 50:42 polovicom trećeg perioda. Uzvratio je Batur, a lagano su zabili Šarlija i Halilović za novi povratak na 50:49. Riječani rade novih 6:1, ali i ponovno dvaput griješe pa se na kraju treće četvrtine pisalo četiri pogotka domaćeg plusa.

Iako je Štemberger stavio novu tricu (59:52), utakmica je bila daleko od kraja. Marijan Čakarun dobio je petu osobnu pogrešku, a Zagreb nastavio zabijati preko Milekovića i Šarlije koji zbirno rade mini-seriju 6:0. Jedini koševi bili su Cinčevi iz slobodnih bacanja (61:59), nakon čega se Zagreb našao u vodstvu. Marčinković je zabio koš i dodatno bacanje, potom je položio i Halilović (61:63). U posljednjih pet minuta ušlo se u potpunom egalu zbog novog koša Cinca, domaći su propustili priliku povesti budući je Kučan promašio tricu.

Nakon tricaški efikasnog prvog dijela u petnaest minuta nastavka Riječani su zabili dvije trice iz osam pokušaja, do novog Veljačićevog ubačaja izvana, na što je uzvratio Mileković. Ponovno je bilo plus tri za Kvarner nakon koša i dodatnog bacanja Cinca, koji je uzrokovao petu osobnu pogrešku Miralema Halilovića. Gosti ponovno vode na tri minute do kraja (69:70), polaganjem Luke Božića, na što se nastavio Mileković sa zabijenim trima slobodnim bacanjima i Batur novim prolazom. Bilo je jasno da će bodovi otići u Zagreb, gosti su zadržali prisebnost u odsudnim trenucima utakmice.