A-1 liga košarkaša: Gorica pala na Kozali, Riječani prezentirali još jedno šutersko izdanje

Subota, 10. siječnja 2015. 17:43 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 13. kola: Kvarner 2010 - Gorica 93:69 (22:25, 24:17, 19:10, 28:17)

A-1 liga košarkaša - 13. kolo

KVARNER 2010 - GORICA 93:69 (22:25, 24:17, 19:10, 28:17)

Dvorana Dinka Lukarića. Gledatelja 200.

Suci: Luka Kardum (Šibenik), Denis Hadžić (Pula) i Marko Živaljić (Split)

KVARNER 2010: Veljačić 15 (4-4), Čakarun 13 (3-4), Jambrović 7, Cinac 5 (3-4), Kučan, Vidmar, Konjević 13, Miličević 17 (1-2), Olivari, Jurković 4 (2-2), Šamanić 5, Štemberger 14 (2-2)

GORICA: Majcunić 13, Petrović 5, Rogić 15 (2-4), Zubac, Herendić 2, Kuga 6 (1-4), Krasić 10, Ušić 15 (5-6), Gazić, Lebo 3 (1-1)

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 15-18 Gorica 9-15. Trice: Kvarner 2010 14-25 Gorica 6-20.

Skokovi: Kvarner 2010 27 Gorica 27. Osobne pogreške: Kvarner 2010 21 Gorica 21.

Na uvjerljiv način košarkaši Kvarnera 2010 izborili su devetu prvenstvenu pobjedu u A-1 ligi uoči trotjedne stanke. Neće Riječana biti na parketu sljedeća dva vikenda, što zbog redovnog preskoka zbog neparnog broja momčadi, a što zbog odustajanja Slavonskog Broda. Čak je pet domaćih igrača ostvarilo dvoznamenkaste učinke u ogledu protiv Gorice, starog znanca s kojima je ovo bio treći međusobni dvoboj sezone. Sedamnaest poena Ivana Miličevića uz četiri trice, petnaest Veljačićevih, četrnaest Štembergerovih...

Davor Konjević svojom je tricom otvorio susret u kojem je Kvarner nakon dvije pobjede u prethodnim ovosezonskim ogledima slovio za favorita. Dva su puta izabranici Marijana Mancea slavili u Velikoj Gorici, po jednom u prvenstvu i Kupu Krešimira Ćosića pa je pobjeda, barem uoči početka susreta bila neupitna kada se govorilo o odnosu snaga. Ipak, Goričani su kroz veći dio susreta pružali izvrstan otpor domaćinu, što se u pojedinim trenucima prvog poluvremena i značajnije osjetilo. Nakon što je Kvarer poveo 6:2 po isteku prve minute koševima Čakaruna, gosti rade mini-seriju 5:0, manifestiranu kroz polaganje Majcunića i tricu Petrovića. Uzvraćaju Štemberger i Miličević tricom, Riječani su tako jmali učinak iz vana 3/7 nakon prvih deset minuta. Nakon ponovnog izjednačenja pogodio je i Štemberger za 14:11.

Novi odmak Kvarnera dogodio se sredinom prvog perioda. Konjević presjeca dodavanje Rogića za Petrovića, a potom i polaže za 16:13, na što se izvrsno nadodaje Šamanić svojim prvim koševima. Kvarnerovih pet koševa viška bilo je kratkog vijeka budući da se probudio gorički iskusnik Bariša Krasić. Imao je u prvom dijelu deset poena uz dvije trice i pet skokova, što ga je činilo najkorisnijim na terenu. Goričani su tako, kraj prve četvrtine dočekali kao vodeća momčad. Ponajviše zahvaljujući seriji 6:0 kroz koševe Petrovića, Rogića i Majcunića. Cinac i Miličević zabili su jedine Kvarnerove koševe u zadnje dvije minute, dogodili su se oni iz slobodnih bacanja. U poslejdnjoj sekundi prve četvrtine tricu za 22:25 zabija Rogić.

Isti je igrač zabio i prvi koš u drugom periodu, nakon čega su trice izmijenili Krasić i Štemberger (25:30). Riječani su ponovno 'na repu' gostima nakon ubačaja Čakaruna i Veljačićevih slobodnih bacanja, no stvari kompromitira Kučan koji uz koš Leba radi i osobnu pogrešku, što goste ponovno odvodi na četiri koša prednosti. Tada je krenula riječka serija 7:0. Najprije i konačno, Cinac krajem 14. minute zakucavanjem stavlja prvi koš iz igre, potom Veljačić pogađa tricu ta bi na 36:33 za Kvarner postavio Jambrović. Mladi je međumirska 'četvorka' potom upisala i zakucavanje (38:35). Kvarner je na predah uspio otići s vodstvom, ponajviše zahvaljujući stalnim rotacijama petorke na parketu kojima su zbunjivali protivnike. Gorički je vanjski šut k tome, nakon 3/5 u prvoj četvrtini bio u blagom padu (5/10). Riječani su mogli imati i izraženiju prednost od četiri koša, no Čakarun je u dva navrata zabio tek po jedno slobodno bacanje. Bilo je u 19. minuti i 44:37 nakon Štembergerovih koševa iz slobodnih bacanja, no Majcunićevom tricom Goričani su ostali zamalo iza domaćih.

Drugo je poluvrijeme počelo nalik prvom - Konjevićevom tricom (49:42). Nastavljen je bio i pressing Riječana u obrani kojeg su si mogli priuštiti radi relativno malog broja osobnih pogrešaka u prvom dijelu. Tek je Dino Cinac imao dva prekršaja, generalna disciplina u obrani Kvarneru je dala dodatan potisak. Nakon Konjevića, svoju je drugu tricu u 23. minuti zabio i Miličević. Njegovim polaganjem i jedanaestim košem prednost je ubrzo iznosila okruglih deset poena (54:44). Ista je do konca treće četvrtine bila održavana bez većih poteškoća, nekoliko puta štoviše i podebljavana. Zakucavanjem Čakaruna odnosno novom tricom Veljačića bilo je 61:48, označilo je to i konačnu točku preloma susreta koji je do samog kraja prvog poluvremena izgledao daleko od gotovog. Gosti su u osam minuta nastavka zabili tek šest poena, bilo je tako sve do Ušićevih slobodnih bacanja po trećoj osobnoj pogrešci Cinca. Gosti su izgubili korak na vanjskom šutu, realizacija kojeg je u trećoj četvrtini bila 0-6. Na posljednji predah otišlo se s Kvarnerovih plus trinaest uz četiri zabijena slobodna bacanja (Cinac, Veljačić).

Jedini su problem u tom razdoblju bile osobne pogreške Dine Cinca, od treće do pete trebalo mu je samo trideset i tri sekunde. Riječani su devet minuta na parketu bili bez važne karike na poziciji 'četiri'. Nije to omelo Čakaruna da položi za 67:52 i odvede Kvarner na petnaest poena prednosti. Ubrzo je ona iznosila i dvadeset (72:52), tricom Štembergera i košem Veljačića bilo je 72:52. Došli su Riječani u 33. minuti i do 12:0 u seriji trećom tricom Konjevića (75:52), što je jednim slobodnim bacanjem prekinuo Ušić. Varirala je prednost Kvarnera u jednakim gabaritima do kraja utakmice, rijetko se kada spuštajući ispod dvadeset koševa. Svoje tricaške učinke stigli su do kraja podebljati Miličević, Šamanić i Jambrović.