A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Kvarner poražen na Baldekinu

Petak, 22. studenog 2013. 19:41 Napisao/la  SC

Utakmica 7. kola: Jolly JB Šibenik - Kvarner 2010 68:60 (21:16, 16:16, 16:16, 15:12)

A-1 Liga košarkaša - 7. kolo

JOLLY JB ŠIBENIK - KVARNER 2010 68:60 (21:16, 16:16, 16:16, 15:12)

Dvorana Baldekin, Šibenik. Gledatelja 500.

Suci: Jukić i Mirilović (Karlovac), Muhvić (Zagreb)

JOLLY JB ŠIBENIK: Gulam 2 (1-1), Roso, Katura, Kozić 6, Vrlika 8, Ross 20 (7-12), Mrva 4 (1-3), Naletilić 6, Peršić 4 (1-2), Bubalo 12 (5-12), Perković, Cinac 6

KVARNER 2010: Stipčić 7, Veljačić 8, Čakarun 14 (7-11), Salamun, Proleta 3 (0-1), Boban 3, Škifić 8 (2-8), Šamanić, Krivec 11 (2-5), Širko 2 (1-2), Miličević 4, Kučan

Slobodna bacanja: Jolly JBŠ 17-28 Kvarner 2010 19-24

Trice: Jolly JBŠ 1-18 Kvarner 2010 3-9

Skokovi: Jolly JBŠ 34 Kvarner 2010 25.

Osobne pogreške: Jolly JBŠ 26 Kvarner 2010 28.

Igrom na refule s posljedično slabom četvrtom četvrtinom košarkaši Kvarnera doživjeli su drugi ovosezonski poraz u A-1 ligi, u okviru njenog sedmog kola. Iako su Šibenčani u dobrom dijelu susreta bili u zaostaku te se igralo vrlo izjednačeno, presudnom se pokazala posljednja četvrtina koja je prikrila katastrofalan šibenski šut s vanjske linije. Parket na Baldekinu pokazao se neprelaznom preprekom za Kvarner.

U prepoznatljivom, agresivnom i visokom ritmu krenuli su riječki košarkaši u susret. Otvorili su ga s početnih 5-0, kremuli kontrolirati tijek igre no domaćini se vraćaju na 5-4. Mnogo je poveznica u šibensko-riječkom ogledu, Šibenčanin Širko igra u Kvarneru, Riječanin Cinac, jedan od ponajboljih pojedinaca u prošlosezonskoj momčadi Kvarnera otišao je u Jolly. Kvarner je i drugi puta propustio vodstvo od pet koševa prednosti (11-6), a nekoliko vezanih promašaja s poludistance uzrokovalo je promjenu u rezultaskom stanju. Iako je Peršić kod rezultata 10-11 promašio tricu za prvo šibensko vodstvo, ono se dogodilo u seriji 11-1 do poluvremena. Nakon što su Krivec i Čakarun po treći puta odveli Riječane na plus pet, kreno je Jolly furiozno u kraj prve četvrtine i spomenutom serijom odvode rezultat na riječkih minus pet.

Povratak Kvarnera u rezultatski egal uslijedio je već u prvoj minuti nastavka budući da su tricom Bobana i polaganjem Dine Stipčića stvari vraćene na 21-21. Mladi Stipčić u sljedećem napadu pogađa oba slobodna bacanja i barem nakratko vraća goste u vodstvo te zatvara seriju 8-0. Problemi s osobnim pogreškama u prvom dijelu već su bili iznimno naglašeni. Najbolji strijelac kod Riječana u prvom poluvremenu Čakarun skupio je tri prekršaja već nakon šesnaest minuta igre što je veću minutažu dalo Antoniu Bobanu. I Boban je nakon prvog dijela imao dva prekršaja, poput Prolete, Škifića i Miličevića. Nakon serije Kvarnera igralo se koš za koš, u središnjem periodu druge četvrtine mrežice su mirovale da bi na kraju poluvremena Naletilić iskoristio slobodno bacanje nakon koša i prekršaja Bobana kojim su Šibenčani očuvali prednost od pet koševa s prvog odmora. Pro poluvrijeme utakmice na Baldekinu moglo je poslužiti kao izvrsna poruka izabranicima Vladimira Anzulovića o tome kako svaka neopreznost momčad može skupo stajati, iako nije bilo većih posljedica od pet koševa zaostatka.

Nastavak susreta otvorio je Krivec košem za smanjenje domaćeg vodstva, što je brzo anulirao Bubalo, prvi centar Jollyja. Za razliku od Šibenčana, Kvarner i dalje nije mogao računati na usluge svojeg prvog centra Radića, koji još uvijek liječi svoju rupturu mišića. Nedostaje Ivica Radić sa svojim napadačkim učinkom, s kojim bi Kvarneru posao bio bitno olakšan. Ipak, nakon tri minute igre u nastavku riječki košarkaši ponovno su u vodstvu (41-39) tricom Bojana Kriveca. Domaći trener Anđelko Matov bio je stoga ponovno prisiljen pozvati minutu predaha koja za razliku od one iz uvodnih minuta nije donijela pozitivan odjek po Šibenčane. Mirniji ulazak Kvarnera u drugo poluvrijeme rezultirao je kontroliranom igrom unatoč vrlo lakom poenu Ronalda Rossa (45-43) i novom vodstvu Šibenčana. Proleta je brzo uzvratio tricom, ali i učinio četvrti prekršaj. I onda ponovno, u posljednjoj minuti treće trećine Riječani staju, a Šibenčani zabijaju. Ross krade loptu Veljačiću, a Kozić zakucava za istih riječkih minus pet uoči posljednje četvrtine.

U posljednjoj četvrtini domaćini polaganjem Rossa odlaze na 55-48, dotada najveću prednost što je bio znak da koriste neopreznost Riječana iz posljednjih minuta minulih četvrtina. Igralo se u posljednjem periodu rovovski, na iznuđivanje prekršaja protivnika pa je tako Proleta s pet osobnih pogrešaka 'izletio' već nakon dvije minute igre. Košem Mrve na semaforu je plus devet za domaćine. Prednost domaćina rasla je i dalje, popela se na deset koševa prednosti na polovici posljednjeg dijela utakmice (58-48), nakon čega je jedno slobodno bacanje iskoristio Škifić. Znakovito je da je prvu tricu Šibenik postigao tek iz šesnaestog pokušaja, pet minuta do kraja utakmice, no i takav učinak vanjskog šuta bio je dovoljan za odlazak na plus dvanaest (61-49).

Riječani se do kraja susreta nisu uspjeli vratiti u susret unatoč seriji od 8-0 kojom se rezultatski zaostatak smanjio na 63-57 te su time ostvarili drugi ovosezonski poraz, uoči dolaska Slavonskog Broda u okviru osmoga kola.