Kvalifikacije za EP 2013: Hrvatski košarkaši pobijedili Austriju u crikveničkoj dvorani

Utorak, 11. rujna 2012. 20:45 Napisao/la  Stjepan Lončarić

Kvalifikacije košarkaša za EP 2013: Hrvatska – Austrija 78:74

Suci: Gkontas (Grčka), Nuran (Turska), Davydov (Rusija)

HRVATSKA: Ukić 16 (5/5), Andrić, Vrbanc, Bogdanović 13 (4/4), Stipčević 3, Babić 2, Simon 8 (1/2), Markota, Marčinković 5 (2/2), Žorić 9 (3/4), Šarić 8 (1/2), Planinić 14.

AUSTRIJA: Schreiner 6, Lamešić 15 (3/6), Nagler 9 (0/2), Detrick 19(4/7), Vieider, Mahalbašić 16 (4/4), Danek, Gaspar 3, Lanegger, Koch 4 (2/2), Klepeisz 2 (2/2), Maresch.

Slobodna bacanja: Hrvatska (16/19), Austrija (15/25). Skokovi: Hrvatska 34, Austrija 29. Trice: Hrvatska 6/18 , Austrija 11/29

Osobne pogreške: Hrvatska 24 (Andrić 5 osobnih 22 minuta), Austrija 24 (5 osobnih Mahalbašić 38 minuta)

Duge pripreme, osam utakmica u kratkom vremenskom razdoblju, ostavile su traga na našu reprezentaciju. 22 sekunde do kraja utakmice pri rezultatu 76:72 gosti traže minutu odmora. Akcija kreće na Naglera, do toga trenutka sigurnog "tricaša", ali se lopta od obruča odbija u ruke naših igrača. U svečarskom ambijentu ništa nije ukazivalo na dramatičnu završnicu.

U 19 minuti trica Stipčevića donosi našoj reprezentacije vodstvo 42:27. Igrači sa prostora bivše države Lamešić, Mahalbašić, Detrick preuzimaju u nastavku igru, ali i rezultat u svoje ruke, naše vodstvo kopni, a u igru ulazi raspoloženi Planinić koji sa 8 uzastopnih koševa diže naše vodstvo.

Mahalbašić još jednom vraća nadu Austriji, a Lamešić tricom dolazi do ozbiljnog smanjenja (70:67). Roko Leni Ukić postavlja stvari na svoje mjesto sa dvije presječene lopte i dva efektna polaganja. Na ovaj način Hrvatska se je plasirala na EUROBASKET 2013 u Sloveniji, bez izgubljene utakmice.

U poluvremenu utakmice predsjednik HKS-a Danko Radić i glavni tajnik HKS-a Željko Dakšić uručili su prigodne plakete i dar prvacima Europe 2012 u Litvi (U-18) i brončanima (U-17). Posebne sponzorske nagrade dobio je Dario Šarić za titulu najboljeg i najkorisnijeg mladog igrača Europe.