U-19 SP: Hrvatske odbojkašice doživjele poraz u četvrtfinalu

Srijeda, 09. kolovoza 2023. 23:15 Napisao/la  SC

HOS je objavio sljedeći izvještaj:

Hrvatska juniorska ženska reprezentacija u dramatičnom susretu koji je kidao živce svima u dvorani u Osijeku, ali i pred TV ekranima, izgubila je 2:3 (25:22, 25:21, 20:25, 14:25, 13:15) od Italije u četvrtfinalu Svjetskog U-19 prvenstva. U meču koji je trajao 135 minuta Italija je na kraju bila s(p)retnija ekipa koja je na kraju odnijela pobjedu, iako da je bilo i obrnuto ne bi bilo nezasluženo.

Jer, Hrvatska je favoriziranu Italiju, koja je ovdje došla osvojiti neku od medalja, vodila s 2-0 u setovima, a kada se uzme u obzir da je Italija do sada u turniru imala šest pobjeda, bez poraza, sa samo tri izgubljena seta, od Brazila, Perua i Bugarske, onda tih 2-0 u setovima još više vrijedi. Još kada pri snažimo arhivskim podatkom da je Italija u ovoj dobnoj selekciji posljednji puta izgubila 29. kolovoza 2016. (!) na EP od Rusije 1:3, onda je valjda dovoljno jasno o kakvoj se odbojkaškoj velesili radi.

Uzgred, s njima je naša selekcija u ovom godištu posljednji puta igrala na Tajlandu 2007. godine, i izgubila 0:3, i tada dosta tijesno (24, 23, 21).

Bilo kako bilo, jedno je statistika i arhiva, a drugo živa utakmica na terenu. Naše su juniorke maestralno odradile prva dva seta, pune samopouzdanja. I kada su Talijanke vodile u prvom setu 17:13, nisu se predavale, već okrenule rezultat u svoju korist 18:17. Finiš seta dramatičan, 23:22 za naše, a onda dva poena za 25:22 i vodstvo od 1-0.

U drugom se naša mladost još više razigrala, vode gotovo cijelim tijekom seta, blokom stvaraju nemir u talijanskim redovima, sjajno serviraju onemogućujući im brzu igru. Rezultiralo je to s 25:21 i vodstvom od 2-0.

Nažalost, u trećem setu uslijedio je lagani pad koncentracije kod naših, ali su i Talijanke pronašle konačno raspoloženu postavu za igru. Zarana su napravile osjetnije vodstvo 11:6 i prisilile naše na rizičniju igru ne bi li ih sustigle što prije. Krajem seta, kada su suparnice imale 21:12 u igru ulaze Brkičić, Perić i Sesar, unose novu energiju i smanjuju rezultat na 20:22 serijom 5-0. No, set odlazi ipak na stranu Talijanki s 25:20.

Ključan je zapravo bio četvrti set, jer očito su Talijanke na krilima dobivenog trećeg zaigrale neopterećenije što je rezultiralo njihovim otvaranjem od 5-0. Hrvatice su ponovno u situaciji da sustižu veću prednost, uspijeva im to kod 10:12, ali Italija strašnom serijom 8-0 odlazi na 22:11 i osvajaju set relativno lagano s 25:14.

Peti je uvijek rulet, to je općepoznato u odbojci. Hrvatska ima sjajnu priliku kod 6:3 natjerati suparnice na još više pogrešaka, ali na promjenu strana odlazi se tek s minimalnih 8:7. Ima Hrvatska i 10:8 a tada Italija ponovno u seriji osvaja prednost, 13:10 nakon 5-0. A to je već jako teško stići nakon skoro dva i pol sata igre. Mali tračak nade pokazao se nakon što Talijanke nisu iskoristile set-meč loptu kod 14:11, no nije više bilo dovoljno energije u našim redovima pa set završava s 15:13 za Italiju, i konačnu pobjedu od 3:2.

Izbornik Saša Ivanišević vidno tužan nakon meča samo je uspio reći:

»Želim reći da sam jako ponosan na moje djevojke. Praktički smo na dvije lopte izgubili meč od iznimno jake reprezentacije Italije koja je ovdje došla osvojiti medalju. Žao mi je što smo izgubili, ali to ne umanjuje moj ponos prema mojih igračicama. Sutra nas očekuje još jedan težak susret, glavu gore i idemo do kraja.«

Italija je bila dominantna u poenima u napadu (78-36), no Hrvatska ih je neutralizirala blokom (19-4) te servisom (13-11). Također, prisilile su ih naše juniorke na veliki broj pogrešaka, čak 29 Italije prema 14 Hrvatske.

Ana Burilović najučinkovitija u našim redovima s 19 poena (4 asa i 3 bloka), Riječanka Mara Štiglić dodala je 15 (3 bloka), Tonka Bošnjak 12 (3 asa) te Aurora Papac 9 od čega 7 blokova.