Orijent srušio lidera, Crikvenica iznenadila Krk

Subota, 10. ožujka 2012. 17:40 Napisao/la  SC, I.V, S.L, L.V

Vinodol iznenadio pobjedom (2:1) nad ambicioznom Novaljom

Krk - Crikvenica 1:2

Stadion Josip Uravić - Pepi. Utakmica 20. kola Treće HNL - Zapad. Krk - Crikvenica 1.2 (1:2). Gledatelja: 100. Sudac: Ivan Ribarić 6,5. Pomoćnici: Barbić i Badjuk (svi Rijeka).
Strijelci: 0:1 Burazor (27'), 0:2 Dunković (30'), 1:2 Pejanović (39'). Žuti kartoni: Softić, Jerković (Krk).

KRK: Zmajla 6,5, Gegić 6, Maglić 5,5, Nenadić 5,5, Rakocija 5,5 (od 46' Matković 5,5), Brlošić 5,5, Jerković 5,5 (od 82' Brozić -), Jović 6, Softić 6 (od 75' Flego -), Pejanović 6,5, Stanivuk 5,5.

CRIKVENICA: Šegota 6,5, Batkoski 6,5, Uremović 6, Komar 6,5, Jug 6, Burazor 7, Butorac 6,5, Dunković 7, Tucaković 7, E. Kurolt 6,5 (od 83' B. Kurolt -), Gašparović 6,5 (od 89' Peričić -).

Nogometaši Crikvenice slavili su u gostima kod Krka, odnijevši iz susjedskog derbija važne bodove koji će im puno značiti u grčevitoj borbi za opstanak. Sve bitno dogodilo se u prvome poluvremenu kada su Kirci golovima Burazora i Dunkovića u samo tri minute šokirali domaćina. Do odmora je smanjio Pejanović, ali indisponirani Krčani u nastavku nisu stigli uspjeli izjednačiti. Prvih pola sata za zaborav, a onda uragan. Na radost omalene, ali zato bučnije skupine navijača Crikvenice. Kurolt se sjurio po desnoj strani, ubacio na vrh šesnaesterca gdje je loptu prihvatio Burazor. Bivši junior Rijeke fino se ušuljao, prošao Rakociju i s desetak metara neobranjivo pogodio desni kut nemoćnog Zmajle - 0:1.

Domaća obrana još se nije ni oporavila od početnog šoka, a samo tri minute kasnije Kirci bježe na dva gola prednosti. Zmajla brani pokušaj Gašparovića, ali tu je Dunković, koji je s desetak metara nadmudrio Maglića na gol liniji - 0:2. Na igralištu Josip Uravić Pepi po dobrom starom običaju je puhala bura, koja je u nastavku još malo i pojačala. Da stvar bude gora domaćin je u nastavku do izjednačenja probao stići - zračnim putem. Pravih šansi nije stvorio, a novome golu bili su bliži gosti, ali je Zmajla desetak minuta prije kraja skinuo pokušaj Butorca. (L. Variola)

Orijent - Zelina 2:0

Igralište na Krimeji. Gledatelja 100. Sudac: Stjepan Novosel (Kamanje) - 7.  Strijelci: 1:0 Devović (18), 2:0 Devović (30).

ORIJENT: Hasanbegović - , Brkljača 6, Polegubić 7, Rabar 6,5, Leskur 6,5, Kovačević 6,5 (od 68 Čubelić -), Žarić 6 (od 61 Vidmar 6,5), Škarica 6, Barišić 6, Grbac 6,5, Devović 7,5 (od 77 Štanfel)

ZELINA: Kranjčec 6, Đurđek 5,5, Kotalski 6,5, Mladiček 6, Melnjak 5,5 (od 72 Kaniški -), Juroš 5,5, Kiš 6, Mesec 6, Gluhak 5,5 (od 46 Šušković 6), Novaković 5,5 (od 76 Vidović -), Marošević 5,5

Nogometaši Orijenta pobijedili su na Krimeji lidera prvenstva u utakmici tijekom koje pobjeda crvenih ni u jednom razdoblju utakmice nije bila uptina. Štoviše, da momčad Orijenta nema prosjek godina bliže juniorskim nego veteranskim sastavima, moglo bi se reći da je pobjeda ostvarena rutinski.  Pobjedu je osigurao dvostruki stijelac Devović na praktično isti način. Dva ubačaja sa strane, zdesna u 18. i slijeva u 30. minuti, Devović je glavom skrenuo u mrežu nemoća Kranjčeca. Na tipično krimjeske ubačaje kada puše bura, nitko od obrane gostiju nije ni pokušao reagirati. Osim što su postignuli dva pogotka u prvom dijelu utakmice, nogometaši Orijenta stalno su dominirali. Agresivnija i brža igra domaćina gostima nije ostavila puno prostora za napade. Jedinu ispriku za lošu igru gosti su mogli pronaći u refulima bure i neravnom terenu.

zorijentMatija Đurđek (Zelina) i Dino Škarica (Orijent)/ Foto Sandro Donda

U drugom dijelu očekivala se žustrija reakcija iskusne gostujuće momčadi u kojoj je najpoznatiji igrač Igor Novaković, nekada igrač Rijeke.  Osim u desetak početnih minuta, nogometaši Zeline ničim nisu ni naslutili da Orijent igra protiv budućeg drugoligaša. O igri gostiju sve govori činjenica da je Kiš u 86. minuti uputio jedini gostujući udarac u okvir vratiju, Hasanbegović je loptu bez poteškoća odbio. Mogao je Orijent povećati vodstvo iz slobodnog udarca Škarice u 71. minuti (Kranjčec brani), a najbolju domaću priliku propustio je u istoj minuti Grbac, koji je sam istrčao pred vratara Kranjčeca, ali nije bio dovoljno priseban pogoditi mrežu. Prema prikazanom Orijent zaslužuje daleko više mjesto na ljestvici. (I. Vranić)

Opatija - Dugo Selo 0:0

Utakmica 20. kola: Opatija - Dugo Selo 0:0. Igralište Opatije. Gledatelja: 100. Sudac: Sendi Soldatić (Potpićan). Žuti kartoni: Tokić (Opatija), Monar, Kulji, Vojnović, Jakirović (Dugo Selo).

OPATIJA: Jakopović, Iskra (od 53' Krnjatić), Tkalčević, Zobić, Tokić, Corallini, Šuker, Lazić, Radomir (od 75' Šimić), Kolić, Saleš (od 46' Mance).

DUGO SELO: Berišić, Monar (od 70' Matić), Vojnović, Kikić (od 90' Pintar), Belec, Mamuza, Jakirović, Benković, Hrga (od 67' Kuninec), Kulji, Filipović.

Segesta - Nehaj 2:1

Utakmica 20. kola: Segesta - Nehaj 2:1 (0:1). Gradski stadion. Gledatelja: 200. Sudac: Danijel Rožić (Velika Gorica). Strijelci: 0:1 Petrović (9'), 1:1 Ramadani (51'-11m), 2:1 Ramadani (64'-11m). Žuti kartoni: Iv. Marić, Hannich (Segesta), Lopac, Hasanbegović, Vrbam (Nehaj).

SEGESTA: Dolenčić, Hannich, Borković, Medarić, Bezić, Ig. Marić (od 46' Svetopetrić, od 72' Zenuni), Lovrić, Šest, Ramadani, Iv. Marić, Milinković (od 46' Vučinić).

NEHAJ: Baričević, Vrban, Hasanbegović, Tomljanović, Vukelić, Lopac, Kaštelan, Prpić, Petrović, Massarini (do 62' Žunić), Bajramović.

Grobničan - Dubrava 4:2

Utakmica 20. kola: Grobničan - Dubrava 4:2 (3:0). Igralište Mavrinci. Gledatelja: 150. Sudac: Hrvoje Vulić (Novska). Strijelci: 1:0 Malkić (30'), 2:0 Malkić (40'), 3:0 Malkić (44'), 3:1 Marasović (61'), 3:2 Karamatić (65'), 4:2 Ugrina (89').  Žuti kartoni: Ugrina, Jukić, Glavaš (Grobničan), Kanjuh, Milovec, Maloča (Dubrava).

GROBNIČAN: Ciani, Jukić, Glavaš, Malkić (od 79' Imeraj), Ugrina, Hasanbegović, Jasprica (od 75' Sobotinčić), Miškulin, Bijelić (od 88' Sobotinčić), Burić, Pilčić.

DUBRAVA: Radelić Žarkov, Mihovec, Horvat (od 46' Titulić), Dodić, Kolak, Baučić (od 46' Belmekki), Maloča, Čibarić, Kanjuh, Marasović, Karamatić.

Vinodol - Novalja 2:1

Utakmica 20. kola: Novalja - Vinodol 2:1 (1:0). Igralište Bahalin. Gledatelja: 200. Sudac: Saša Malbašić (Dugo Selo). Strijelci: 1:0 Franjković (23'), 2:0 Šmit (63'), 2:1 Šuker (90'). Žuti kartoni: Iftić, Šmit (Vinodol), Darmopil (Novalja).

VINODOL: Stipanov, Domijan, Mataija, Lenac, Djeke, Iftić, Tomić, Hajdini (od 90' Pavelić), Arnautović (od 90' Fetoshi), Franjković (od 28' Šmit), Tomljanović.

NOVALJA: Nemec, Azinović, Kurilić, Jurić, Bubalo (od 82' Tonković), Darmopil, Nemec, Sliško (od 70' Badurina), Gagić, Šunjerga (od 70' Šuker), Datković.

Najbolja ovogodišnja posjeta na Bahalinu, publika je jedva dočekala prvi nastup favorizirane Novalje u Novom Vinodolskom. Vinodol kreće u utakmicu suzdržano, ali sa čvrstom i visoko postavljenom obranom. Novalja je nešto poduzetnija i sve bliže Stipanovu. U 6. ubačaj Datkovića pred domaći gol postaje pretvara se u opasnu završnicu u kojoj je ipak Stipanov sigurnom intervencijom izašao kao pobjednik.

U 18. Jurić probija domaći bok za najopasniju gostujuću priliku. Već u idućem napadu ostavlja za sobom sporu gostujuću obranu, ulazi u kazneni prostora i propušta idealnu priliku za domaće vodstvo. Oštar, prizemni udarac prolazi za malo kraj gola Nemeca. Franjković u 25. minuti ima priliku da iz slobodnog udarca, ali i poprilično velike udaljenosti ugrozi vrata gostiju. Rijetko viđeni udarac leti preko živog zida, a lopta udarena lijevom nogom dobiva idealnu i preciznu putanju, koja završava u golu Novalje za 1:0.

Ljepotu  pogotka dodatno je ukrasila efektna intervencija vratara Nemeca, sa dugim, ali ne i dovoljno dugim letom. U 40. i Marijan Tomić je u izglednoj prilici, ali njegov udarac glavom za malo prelijeće gol gostiju. Na isteku prvog poluvremena, snažni proboj Jurića, zaustavlja Iftić prekršajem, za žuti karton. U nastavku utakmice trener gostiju Ivica Datković prebacuje u napad Marina Datkovića, svojeg sina, pa su gosti nešto ozbiljniji, ali Vinodolu se otvaraju nove prilike. U 50. Šmit prodire sa lijeve strane, odlazi u mali kut gdje njegov udarac mirno neutralizira vratar Nemec. Ibrahim Hajdini u 53. minuti krasnim "škaricama" puca sa vrha kaznenog prostora, ali je Nemec ponovno na mjestu.
Devet minuta kasnije domaćin je povećao vodstvo. Prvo ime utakmice, Hajdini, proigrava dubinskom loptom brzog Šmita, koji bira lob udarac, osjećajući da je Nemec pokušao istrčavanjem osujetiti domaće vodstvo. Bezuspješno - 2:0.

U završnici utakmice Tomić se odlučuje da slobodni udarac sa više od 35 metara uputi direktno na gol, ali je lopta ipak za malo previsoka. U smiraju utakmice Novalja pokušava promijeniti rezultat. Prodor Datkovića i završni udarac pogađa vratnicu, od koje se lopta odbija u sredinu kaznenog prostora. Tu se najbolje snalazi Šuker i bez problema ubacuje loptu u gol za 2:1. Do kraja utakmice ostale su tri minute sudačke nadoknade, u kojoj gosti nisu više uspjeli ugroziti domaći gol.

Rezultati 20. kola: Krk - Crikvenica 1:2 Vrapče - Buje 2:0, Jadran - Vrbovec 1:0, Opatija - Dugo Selo 0:0, Stupnik - Rovinj 2:1, Vinodol - Novalja 2:1, Segesta - Nehaj 2:1, Grobničan - Dubrava 4:2.