TREĆA HNL ZAPAD

Grobničan pobijedio Opatiju i vratio dug

Utorak, 10. travnja 2012. 18:14 Napisao/la  SC

Grobničani su zahvaljujući individualnoj kvaliteti i dvama pogocima u dvije minute svladali Opatiju

25. kolo Treće hrvatske nogometne lige - Zapad

GROBNIČAN - OPATIJA 2:1

Igralište Mavrinci. Gledatelja: 300

Sudac: Goran Krmeta (Umag) 6,5

Strijelci: 1:0 Pilčić (30), 2:0 Ugrina (31), 2:1 Matovina (66)

GROBNIČAN: Milić 5,5, Jukić 6, Glavaš 6, Sobotinčić 6, Malkić 6,5 (76 Imeraj - ), Ugrina 7, Hasanbegović 6,5, Tomić 6, Bijelić 7 (90 Jasprica - ), Burić 6,5, Pilčić 7 (78 Dukađin - )

OPATIJA: Jakopović 5,5, Samardžija 5,5 (46 Matovina 6,5), Tkalčević 6, Zobić 6, Tokić 6, Corallini 5 (46 Lazić 6), Mance 5,5, Radomir 6, Kolić 6, Šimić 6 (66 Kremenović 5,5), Erceg 6

Grobničan je uspio "vratiti dug" i u susjedskom derbiju s Opatijom slaviti s minimalnih 2:1. Dvoboj momčadi potpuno različite filozofije i fizionomije - Grobničan potentan i mlad, Opatija rutinirana i iskusna - otišao je na stranu domaćina koji je objektivno i kvalitetniji. Iako, nije se to na travnjaku baš previše vidjelo, prvenstveno zahvaljujući nervozi u redovima Grobničana. Poglavito se to odnosi na "veznjake" koji niti jednog trenutka nisu uspjeli "smiriti igru".

Uvodnih dvadesetak minuta donijelo je uglavnom "kamilicu". Bez pravih prigoda, s puno, previše tehničkih pogrešaka, posebno u predaji lopte. Vratari se nisu morali "tresti", jer pravih prigoda nije bilo. Prvu ozbiljniju kreirali su gosti u 23. minuti, kada se Samardžić dobro izborio za prostor u šesnaestercu domaćina, ali je tukao loše preko vrata. Naznaku onoga što će se dogoditi ponudio je Dražen Pilčić, koji je u 24. topovski opalio po lopti, vratar Opatije Jakopović jedva je ukrotio udarac...

Individualna kvaliteta Grobničana stigla je na naplatu u 30. minuti. Bijelić je sjajno "probio" po lijevom boku, poslao briljantan centaršut na "peterac", gdje je Malkić glavom trasirao loptu u gredu. Na žalost Opatijaca, lopta se odbila do Pilčića, koji nije imao milosti i svojim osmim pogotkom proljeća doveo je domaćina u vodstvo. Samo minutu kasnije Malkić je dugom loptom pronašao Ugrinu, koji je sjajno pogodio suprotni kut nemoćnog Jakopovića za 2:0. Klasični nogometni "blitzkrieg" za lagodnu prednost igrača Damira Milinovića...

Tko zna zašto, u drugom dijelu Grobničan je počeo "divljati", igrajući bez previše reda, smisla i koncepcije. Takav je nogomet očigledno dobro "sjeo" Opatiji, koja je preuzela dominaciju, barem prividnu. No, ako jedna momčad (pre)često boravi pred kaznenim prostorom protivnika, obično se dogodi nekakav "ispad" i stvari se zakompliciraju. Upravo takav detalj vidjeli smo u 66. minuti, kada je vratar Grobničana Milić ispustio loptu ubačenu na njegovih pet metara, a Matovina se brzo snašao i poslao je u mrežu za 2:1. Nepotrebno "uvlačenje" pred svoj gol domaćinima je donijelo težak život.

Srećom po njih, Opatija nije imala snage i moći do kraja stisnuti i ponoviti rezultat iz jesenskog dijela, kada su ove dvije momčadi odigrale 2:2. Pobjeda Grobničana je zaslužena, iako su navijači domaćih očekivali bolju partiju protiv Opatije. No, ovakve su utakmice eklatantan dokaz da ponekad iskustvo, bez obzira na manjak snage, može parirati mladost. Ali, pojedinačna kvaliteta, koja stanuje u svlačionici Grobničana, otklonila je dodatne dvojbe. Do kraja je jedino uzbuđenje izazvalo isključenje braniča Opatije Denija Ercega. (T. Ćuto)

VINODOL - ORIJENT 2:1

Utakmica 25.kola 3. HNL – zapad. Igralište Bahalin, Novi Vinodolski. Gledatelja: 200. Glavni sudac: Ivan Vučković (Zagreb). Pomoćnici: Jović i Benko (obojica Zagreb).

Strijelci: 0:1 Štanfel (22'), 1:1 Franjković (47'), 2:1 Šmit (90').

VINODOL:Vojnović, Domijan(od 60' Pavelić), Djeke, Mataija, Terzić, Iftić, Šmit, Tomić, Hajdini, Jelenović(od 90' Arnautović), Franjković(od 90' Lenac).

ORIJENT:Hasanbegović, Brkljača, Leskur, Kovačević, Inić, Rabar, Štanfel(od 68' Krešić), Čubelić(od 87' Škarica), Devović, Berišić(od 57' Bogičević), Grbac.

Već u 2. iz sjajno izvedenog slobodnog udarca Grbac pogađa domaću vratnicu. Orijent vrlo jednostavnom igrom osvaja teren i opasniji je pred golom raspoloženog Vojnovića, koji u 20. minuti nakon udarca Devovića glavom vrhunski reagira. Dvije minute kasnije okretni Devović poslužuje Štanfela, koji iz prve pogađa domaću mrežu 0:1. Vinodol se muči i do odmora ne pronalazi rješenja za pokretnu obranu Orijenta.

U nastavku na terenu je novi, konkretni domaćin. Već u 48. sjajni dalekometni slobodni udarac Franjkovića ulijeće u mrežu nemoćnog Hasanbegovića. U razdoblju od narednih petnaestak minuta nižu se prilike pred vratima Orijenta. Hajdini i Šmit dobivaju dovoljno lopti, a u takvim prilikama, dva hitra domaća napadača su napast za svaku obranu. U velikoj ofenzivi domaćina i Orijent ima svoje velike prilike, posebno Devović, ali Vojnović čuva i jedan, vrlo vrijedan bod.

U trenucima domaćeg ushićenja prikazanom igrom Vinodola u nastavku, slijedi dodatak za urnebes na dobro popunjenim tribinama. Majstor za slobodne udarce, Danijel Franjković, u sudačkoj nadoknadi upućuje lopte pred gol Orijenta. Nespretno prihvaćenu loptu, Hasanbegović ispušta na pod, a koncentrirani Šmit donosi Vinodolu krucijalnu pobjedu,  vrijednu ostanka u ligi. (S. Lončarić)

NEHAJ - KRK 0:2

Utakmica 25.kola 3.HNL – zapad. Igralište Nehaj, Senj. Gledatelja: 200. Glavni sudac: Matija Šulentić (Velika Gorica). Pomoćnici: Rešetar (Samobor) i Kovač (Velika Gorica).

Strijelci: 0:1 Gegić(17'), 0:2 Brlošić (90').

NEHAJ: Baričević, Vrban, Hasanbegović, Plješa, Vukelić, Vila(od 46' Kaštelan), Lopac, Tomljanović, Petrović, Bajramović, Rončević.

KRK: Zmajla, Gegić, Brlošić, Nenadić(od 83' Brozić), Jerković, Maglić, Pejanović, Ilić, Buljubašić(od 90' Morić), Jović, Stanivuk(od 90'Dminić).

NOVALJA - VRAPČE 1:0

Utakmica 25.kola 3.HNL – zapad. Igralište Cissa Straško. Gledatelja: 100. Glavni sudac: Ivan Batušić (Jastrebarsko). Pomoćnici: Solenički (Jastrebarsko) i Piličić (Velika Gorica).

Strijelci: 1:0 Lalić (5´).

NOVALJA: L. Nemec, Azinović, Kurilić, Poropat, Badurina, Darmopil, F. Nemec, Sliško, Lalić, Gagić, Datković (od 22' Prskalo).

VRAPČE: Šimunić, Brlečić, Matovina, Vrbat, Horvat, Prgomet, Halužan, Mišković, Bešlić, Brkić, Crnković.

VRBOVEC - CRIKVENICA 3:1

Utakmica 25.kola 3.HNL – zapad. Gradski stadion Vrbovec. Gledatelja:80 . Glavni sudac: Vlatko Mlinarić (Sisak). Pomoćnici: Iličić (Novska) i Đurak (Sisak).

Strijelci: 1:0 Đurđek(6'), 2:0 Papa(44'), 3:0 Dimović(52'), 3:1 Peričić(68').

VRBOVEC: N. Đurđek, Boroša (od 54' Borovčak), Medverec (od 90' Štefanec), Bradić, Pluščec, Dimović, I. Đurđek, Kelečić, Zanić, Spajić, Papa (od 54' Gusak).

CRIKVENICA: Šegota, Vukić, Jug(od 46' Antić), Uremović, Perušić, Batkoski, Burazor(od 55' B.Kurolt), Kurolt (od 46' Peričić), Gašparović, Dunković, Tucaković.

Rezultati 25. kola: Grobničan - Opatija 2:1, Vinodol - Orijent 2:1, Nehaj - Krk 0:2, Novalja - Vrapče 1:0, Vrbovec - Crikvenica 3:1, Segesta - Stupnik 1:1, Dubrava - Jadran 0:3, Rovinj - Zelina 0:0, Dugo Selo - Buje 2:0