Subota, 21. ožujka 2015. 18:16 Napisao  I. V.

Utakmica 19. kola: Naprijed - Opatija 0:1.

Strijelac: 0:1 Rudan (75)

Žuti kartoni: Radmanović, Ende, Kružić (Naprijed) Rukavina, Rudan, Kovačević (Opatija)

NAPRIJED: Grlj 5, Merle 6 (88 Savić), Kružić 6, Simanović 6,5, Ende 6, Radmanović 6, Jasprica 6 (81 Pravdica), Čop 6 (78 A. Petrović), Jović 5,5, Behđeti 6, E. Petrović 6

OPATIJA: Iveša 7, Hasičić 6 (46 Dunković 6,5), Brozović - (29 Erceg 6), Dadić 6,5, Šuker 6, Kolić 6,5, Krešić 6,5, Kovačević 6, Rukavina 6, Vrdoljak 6 (46 Vlatković 6), T. Rudan 7

U 75. minuti Dunković je ubacio iz prekida s lijeve strane, vratar Grlj nije dobro procijenio let lopte u ravni druge vratnice, Toni Rudan rutinski je glavom loptu poslao u mrežu - 0:1. Pogotkom najboljega igrača utakmice Opatija je pobijedila Naprijed rezultatom 1:0.

U derbiju kola presudili su detalji među kojima domaće igrače ni detaljna analiza bliskog kontakta Kružića i Tonija Rudana ne bi uvjerila da je sudac Rajko opravdano dosudio prekršaj. Dugo su igrači Naprijed protestirali kao da su osjetili da će se iz prekida dogoditi jedini pogodak.

Opatija je pobijedila nešto poduzetnijom igrom u drugom dijelu utakmice tijekom koje se igrao nogomet za što brži zaborav. Domaća momčad od prve se minute nametnula agresivnošću, koja je prevladavala tijekom cijele utakmice. Trener Naprijeda Goran Gajzler očito je zaključio da jedino fizikom može nadoknaditi manjak individualne kvalitete i nije bio daleko od uspjeha.

U prvom dijelu Naprijed je ostavio bolji dojam upravo zbog konstatnog pritiska, koji je suzbijao svaku pomisao na nesmetani protok lopte. Momčad Opatije do odmora prtežito je boravila na svojoj polovici igrališta u zbijenom rasporedu, koji je u 18. minuti ostao u raskoraku.

Edi Petrović idealno je proigrao Behđetija, koji je pobjegao opatijskoj obrani po lijevoj strani, krenuo prema Iveši i izgubio korak u odsutnom trenutku. Dovoljno da pravodobni Iveša u padu odbije loptu. Takva prilika u ovakvim utakmicama ukaže se samo jednom!

Opatija se cijelu utakmicu oslanjala na učinak raspoloženog Tonija Rudana, koji je do odmora bio usamljen u napadu. Od preskakanja igre nije bilo vajde, rijetki su bili organizirani prelasci preko centra gostiju kao u 22. minuti, kada se Krešić oslobodio čuvara i udarcem s 22 metra loptu poslao u prečku. Bila je to jedina opatijska prijetnja u prvom dijelu.

Početkom drugoga dijela trener Opatije Zoran Bogolin umjesto dvojice mlađih igrača u igru je poslao Vlatkovića i Dunkovića. Riskirao je Bogolin budući da je Brozović u 28. minuti morao izaći zbog ozljede, ali isplatilo se.

Nije momčad Opatije u drugom dijelu dominirala, ali je igra prema naprijed dobila drugačiji smisao kada je rastrčani Toni Rudan dobio pomoć suigrača. Budući da je objema momčadima nedostajao zadnji pas poput Petrovićeva u 18. minuti, cijelu se utakmicu činilo da se pogodak može dogoditi jedino zbog neforsirane pogreške kao u 75. minuti.

Naprijed je u drugom dijelu propustio dvije prilike u kojima je Iveša dokazao visoku klasu. U 83. minuti Iveša je obranio Radmanovićev udarac, a u sudačkoj nadoknadi izvukao je ispod prečke loptu koju malo vratara u hrvatskom nogometu može dohvatiti.

Činjenica da je Iveša na kraju postao ključna figura slaba je utjeha za momčad Naprijeda koja prema prikazanom ni po čemu nije trebala izgubiti utakmicu od Opatije.