Subota, 18. svibnja 2013. 20:52 Napisao  Luka Variola

Prva utakmica: Škrljevo - Križevci 86:90 (27:14, 23:30, 19:30, 17:16)

Dvorana Mavrinci. Škrljevo - Križevci 86:90 (27:14, 23:30, 19:30, 17:16)

Gledatelja: 600. Suci: Perlić, Prpić i Kardum (svi Zagreb). Opunomoćenik: Pjevalica (Rijeka)

ŠKRLJEVO: Palčić 6, Salamun 15, Ažić 6, Amančić, Troskot 6, Grbić 10, Zorić 2, Bobanović, Modić 22, Velčić 10, Lipovščak 9, Perić

KRIŽEVCI: Matoić, Krstanović 20, Čusek 2, Fodor, Svoboda 22, Hrkač 2, Cvjetković 9, Ceranja 20, Maslić, Sertić, Rembert 15, Kapusta

Košarkaši Škrljeva poraženi su od Križevaca u prvoj utakmici razigravanja za ulazak u A-1 ligu (86:90). Prvak A-2 lige Zapad na kraju je ipak kapitulirao pred prvoligašem koji je u 26. minuti zaostajao čak 15 poena (47:32). No, u nastavku su gosti odigrali puno bolju obranu i uoči uzvrata stekli kapitalnu prednost.

Domaćin je odlično otvorio susret i već nakon pet minuta otišao na + 7. Salamun je mirno pospremio tricu iz kuta za 12:5, natjeravši gostujućeg trenera Bujasa na prvu minutu odmora. Ista nije rezultirala nekim pomakom u igri gostiju pa je nakon trice Velčića semafor na Mavrincima u 7. minuti pokazao + 12 (20:8). Početkom druge dionice već je + 14 za domaćina, koji je uvodne minute odigrao kao u transu. Križevčani su tada prešli na zonsku obranu, ali ni ona nije smanjila zaostatak već je nakon Lipovščakove trice u 16. minuti domaćin pobjegao na dotad najvećih 47:32.

Uslijedio je lagani pad koncentracije u redovima Škrljeva, nekoliko izgubljenih lopti nakon čega su gosti dvije minute prije odlaska na odmor došli na - 10 (47:37). Na to se nadovezalo nekoliko dvojbenih sudačkih odluka pa je Krstanović iz odbojke u posljednjim trenucima prvoga dijela smanjio na samo - 6 (50:44). Gosti su i nastavku krenuli bolje i nakon polaganja Čuseka u 22. minuti stigli na samo - 4 (52:48). Odgovor Škrljeva bio je silovit, dvije trice Modića i Grbića u sljedeća dva napada za povratak prednosti na dvoznamenkaste brojke (58:48). Gosti su odgovorili serijom 21:9 i nakon polaganja Krstanovića u 28. minuti prvi puta poveli (67:69).

Domaćin ni tada nije povezao konce u svojoj igri što su Križevčani iskoristili i u posljednjih deset minuta ušli s prednošću od pet poena (69:74). Gosti su posljednju dionicu otvorili s 4:0 i osam minuta prije kraja pobjegli na + 9 (69:78). Pet minuta prije kraja Salamun je pogodio tricu za samo minus -1 (80:81) i potpuni delirij u dvorani. Minutu i pol kasnije isti je igrač u kontri položio za vodstvo domaćina i novu naznaku kako bi pobjeda ipak mogla ostati na Mavrincima.

No, gosti se ni tada nisu predali i nakon 9:4 serije na kraju ipak odnijeli pobjedu uoči uzvrata koji je na rasporedu u srijedu, 22. svibnja, najvjerojatnije u 20 sati. Gostujuće slavlje definitivno je potvrdio Svoboda s poludistance sekundu prije isteka vremena.