Utorak, 12. ožujka 2024. 11:31 Napisao/la  Igor Vranić

Momčad ove godine igra još bolje kada ne igraju najbolji igrači (Ivanović, Mitrović, Dilaver, Pašalić, Janković, Goda...) iz prošle godine

Željko Sopić
Željko Sopić Foto: HNK Rijeka/Facebook

Rijeka je nakon osam odigranih utakmica najuspješniji klub u drugom dijelu sezone!

Odigrala je Rijeka utakmicu više ove godine zbog zaostale utakmice 4. kola protiv Gorice, isto kao što je Dinamo odigrao zaostalu utakmicu protiv Lokomotive.

Riječka momčad prema brojkama u HNL-u igra  najbolji nogomet ove godine, osvojila je najviše bodova, ima najbolju gol-razliku (ljestvica ispod teksta).

Za razliku od prvoga dijela sezone, ove godine riječka momčad drugačije je izgledala na četirima gostovanjima, posebice u utakmicama protiv izravnih konkurenata.

Rijeka je pobijedila (2:1) Hajduk na Poljudu, jedini poraz (0:1) ove godine doživjela je u Maksimiru pogotkom u sudačkoj nadoknadi (Brodić, 94).

Na Rujevici u četirima utakmicama nije primila pogodak (12:0), u gostima također ima pozitivnu gol-razliku (7:4), dva pogotka u jednoj utakmici primila je jedino Velikoj Gorici (3:2) u nekontroliranim uvjetima na igralištu prekrivenim snijegom.

Što se tiče sadržaja igre, podatak da su desetorica igrača postignuli pogotke ukazuje da je momčad najbolje izbalansirana u HNL-u.

Pogotke su postignuli Hodža 5, Obegon 3 (2/11m), Pjaca 2 (1/11m), Galešić 2, Bogojević 2, Selahi 1, Marić 1, Grgić 1, Mitrović 1, Janković 1 (11m).

Najbolji strijelci u prvom dijelu sezone (Janković 6, Ivanović 4, Pašalić 3) u nastavku sezone postignuli su samo jedan pogodak iz kaznenog udarca (Janković), što ukazuje koliko se ove godine promijenio sadržaj igre vodeće momčadi lige.

Uspjesi u svim ekipnim sportovima uvijek počivaju na igri u obrani, koja je također promijenila strukturu otkada su stoperi postali Niko Galešić i Stjepan Radeljić, prošle godine dvojica stožernih stopera (Mitrović, Dilaver) ove godine sjede na klupi.

Treba ponekad imati malo sreće kao protiv Osijeka, koji nije kaznio (Jurišić, Jugović) (naj)slabije izdanje riječke obrane ove godine u jednom poluvremenu. U drugom poluvremenu Osijek više nije imao šansi promijeniti tok utakmice.

U ligaškom natjecanju važno je da momčad u kontinuitetu pouzdano igra u obrani iako je formacijski naglašeno napadački orijentirana.

Naravno da narativ drugačijega sadržaja igre u nastavku sezone potpisuje Željko Sopić, Rijeka ove godine igra bolje nego prošle godine zahvaljujući treneru, koji prije svega iskazuje tankoćutni osjećaj za skrining  igrača.

Zbog toga momčad ove godine igra još bolje kada ne igraju najbolji igrači (Ivanović, Mitrović, Dilaver, Pašalić, Janković, Goda...) iz prošle godine.