PRVA HNL

Rijeka uvjerljivo pobijedila Lokomotivu

Subota, 08. prosinca 2018. 16:57 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 17. kola: Rijeka - Lokomotiva 3:0. Heber dvostruki strijelac, Rijeka potvrdila da ima momčad za najviše domete u HNL-u

Heber (Rijeka)
Heber (Rijeka) Foto: Lario Tus

Prva HNL - 17. kolo

RIJEKA - LOKOMOTIVA 3:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 4057

Sudac: Igor Pajač (Zelina) 7

Strijelci: 1:0 Heber (13), 2:0 Kvržić (60), 3:0 Heber (77)

Žuti kartoni: Drožđek (30), Lecjaks (39), Heber (40), Punčec (62), Kolinger (75)

RIJEKA: Sluga 6,5, Raspopović 6,5 Punčec 6,5, Župarić 7, Zuta 6, Lončar 6,5 (87 Ćanađija -), Pavičić 6,5, Gorgon 6,5 (68 Grahovac -), Heber 8 (89 Acosty -), Kvržić 7, Čolak 6,5

LOKOMOTIVA: Grbić 6, Karačić 5,5, Kolinger 6, Datković 5,5, Lecjaks 5,5 (49 Hujber 5), Halilović 5, (68 Krajinović -), Mlinar 5, Kastrati 5, (76 Božić -), Drožđek 5, Radonjić 5,5, Krstanović 5

Rijeka je kolo prije kraja polusezone ponovo na drugom mjestu.

U derbiju 17. kola nogometaši Rijeke pobijedili su Lokomotivu načinom koji ne ostavlja sumnju, Rijeka ima momčad za najviše domete u HNL-u.

U odnosu na kup-utakmicu u utorak, trener Goran Tomić utakmicu je počeo u klasičnom 4-4-2 sustavu s dvojicom klasičnih prvih napadača (Krstanović, Radonjić).

U 13. minuti Kvržić je izveo slobodni udarac s poludistance zdesna.

Obrana gostiju odlučila je zonski pokrivati prostor, a ne igrače, što je Heber iskoristio za hitri ulazak u ravninu prve vratnice gdje je glavom skrenuo loptu u mrežu - 1:0.

Rani pogodak oslobodio je pritiska igrače u bijelim dresovima i navijače s bijelim obilježljima.

Zanimljiv su navijački potencijal otkrili navijači na istočnoj tribini, koji su s nekoliko poznatih refrena izazvali reakciju svih osim skupine navijača na sjevernoj tribini.

Armada je postala nijemi svjedok povratka Rijeke na vrh hrvatskog nogometa.

Zanimljivu su utakmicu odigrale dvije najviše plasirane momčadi do Dinama, nije Lokomotiva momčad koja je ustuknula na Rujevici pred negativnim rezultatom.

Smjenjivale su se raznovrsne napadačke akcije na postavljene i nepostavljene obrane, ni jedna momčad nije se uspjela kontinuirano nametnuti.

Morala je riječka obrana oprezno zatvarati koridore oko Radonjića i Krstanovića da Sluga ne bi trebao strahovati kao u 37. minuti.

Tada se Radonjić dobro otvorio na lijevoj strani kaznenog prostora i desnom nogom naciljao suprotni kut, Sluga je u padu loptu skrenuo.

Bila je to jedina izravna opasnost za riječkog vratara do odmora.

Puno je opasnije izgledalo na drugoj strani, iako vratar Ivo Grbić ni jednom nije morao ozbiljno intervenirati.

U nekoliko brzih, povezanih i okomitih akcija riječka je momčad stvorila situacije u kojima je nedostajao završni udarac, Gorgon je bio glavni akter u trima vrlo izglednima.

U 6. minuti Gorgon nije precizno odigrao Kvržiću, koji je na desnoj strani kaznenog prostora sam trčao prema Grbiću, propala je najbolja riječka prilika do odmora...

Dvaput Gorgon (22, 32) nije uspio nogom pogoditi okvir: prvi put nakon ubačaja iz kuta, kada je udarac zapeo u bloku, drugi put kada je s loptom istrčao na čistinu zdesna i snažnim udarcem pogodio zaštitnu mrežu kaveza iz vratiju.

Od 49. minute Tomić je potpuno promijenio raspored u obrani, samo je Kolinger ostao na početnoj poziciji.

Hujber i Datković počeli su igrati na bokovima, Karačić na stoperu...

Dok su se gosti preslagivali Heber je zamalo iskoristio pomutnju u rasporedu: u 50. minuti na odbijenu loptu stigao je glavom prije Grbića, ali je vratar gostiju uspio dohvatiti loptu da ni sam ne zna kako.

Rijeka je visokim presingom počela gostima raditi sve više problema u pripremi napada, teško je Lokomotiva na početku drugoga dijela organizirano izlazila iz svoje trećine.

Izašla je nekoliko puta u drugom dijelu, ali je riječka obrana djelovala vrlo sigurno.

Pritisak se isplatio u 60. minuti.

Nakon ukradene lopte brzi izlazak riječke momčadi na nepostavljenu obranu gostiju završio je snažnim Čolakovim udarcem na desnoj strani, Grbić odbio loptu, natrčao je Kvržić i pogodio mrežu - 2:0

Nastavio se pritisak na zadnju liniju Lokomotive, u 66. minuti Kolinger je s gol-crte izbacio loptu koju je Grbić skrenuo nakon Čolakova udarca.

Razigrala se riječka momčad u završnici, uslijedile su najbolje minute ove polusezone na Rujevici, igrači su kroz pas-igru počeli izgledati kao da žele naplatiti sve frustracije iz kriznog razdoblja.

Lopta je kolala između riječkih nogu uz ovacije s tribina prije nego što je Heber sezonu na Rujevici zaključio potezom zbog kojega su navijači zažalili da je polusezona završila.

Na kraju brze transformacije po lijevoj strani Heber je atraktivno prošao kraj nekoliko igrača prije nego što je zaljuljao Hujbera i desnom nogom efektno pogodio suprotni kut - 3:0.

Potez za pamćenje!

Do kraja utakmice riječka momčad više je puta povezanim akcijama dovela momčad Lokomotive u takve pozicije da gosti na kraju moraju biti zadovoljni da su izgubili samo 0:3.

Pogotke su mogli postići Grahovac (83), Acosty (90) i prije svih Čolak.

Antonio Čolak opet nije postigao pogodak iako je (60, 66, 69, 86) imao nekoliko prilika koje je Grbić osujetio.

Povrdila se teza iz zadnje utakmice u Kupu, Rijeka više ne ovisi samo o Čolakovim pogocima kao na početku Bišćanova mandata.