Nedjelja, 22. listopada 2017. 21:04 Napisao/la  Igor Vranić

Osječani zasluženo slavili na Rujevici Foto: Lario Tus

Sudac: Goran Gabrilo (Split)  (od 24. minute Marko Matoc/Zaprešić 5,5)

Strijelci: 1:0 Gavranović (55), 1:1 Grezda (62), 1:2 Bočkaj (79)

Žuti kartoni: Bočkaj (17), Maleš (33), Grezda (34), Mišić (44), Vešović (45+2), Mudražija (47), Ejupi (89), Kvržić (89)

RIJEKA: Sluga 5,5, Vešović 6, Punčec 6, Župarić 6, Zuta 5,5, Maleš 6 (83 Jelić -), Mišić 5,5, Pavičić 6, Gorgon 5,5 (78 Črnic -), Acosty 5,5 (53 Kvržić 5,5), Gavranović 6,5

OSIJEK: Malenica 7, Grgić 6, Škorić 6,5, Barać 5,5, Bočkaj 6,5, Mudražija 6, Mioč 6, Hajradinović 6 (76 Lukić -), Boban 6, Grezda 7 (90+1 Lesjak), Ejupi 6 (90 Marić -)

Nogometaši Rijeke pokisnuli su na Rujevici zajedno s tri tisuće navijača, koji su svjedočili porazu (1:2) protiv Osijeka.

Prema prikazanom bodove je zasluženo osvojila momčad koja je pokazala sve što je bilo potrebno da bi na kraju zanimljivog drugog poluvremena odlučile nijanse.

Matjaž Kek nije mogao računati na Hebera, Bradarića i Eleza, na klupi je sjedio nominalno četvrti stoper Čeliković.

Igrala se utakmica otvorenih gardova od prve minute, malo si hrvatskih momčadi može priuštiti takav stav na Rujevici.

Osječka momčad nametnula se kraćim razdobljima vrlo agresivnog pritiska i brzim protokom lopte, plitka i pokretljiva formacija, tehnički i fizički jaki igrači jamčili su utakmicu europskog inteziteta.

To je značilo da su riječki igrači energiju morali crpiti iz petnih žila, posebice nakon naporne utakmice u Beču.

Što se tiče sadržaja, objema momčadima u završnici je nedostajalo malo više individualne kvalitete da bi jako dobro posložene obrane patile.

U 24. minuti dogodila se prva zamjena, ozlijeđeni sudac Goran Gabrilo više nije mogao pratiti ritam utakmice.

Umjesto njega suditi je počeo Marko Matoc, prvi dodatni sudac.

S obzirom kako sudi, trebao bi dobiti dodatne poduke.

Kako je vrijeme odmicalo Rijeka je stjecala sve veći posjed lopte koja je presporo kolala oko zbijene osječke momčadi da bi se otvorio prolaz prema Malenici.

U igri "jedan na jedan" osječki braniči nisu imali većih problema u duelima.

U 38. minuti riječka momčad otela je loptu u trećini gostiju i jedini put uhvatila osječku obranu u raskoraku.

Pavičić je proigrao Gavranovića koji je pobjegao desnom stranom, prebacio loptom uklizalog Malenicu, ali je Barać prije gol-crte stigao loptu skrenuti izvan igrališta.

Bila je to jedina izrađena prilika na objema stranama, ostale su zabilježene još tri (polu)prilike.

U 26. minuti Vešović je ubacio zdesna, Acosty je udarcem glave loptu poslao preko vratiju.

Grezda je bio jedini opasni gostujući igrač: u 34. minuti iskosa iz zatvorene pozicije snažno je udario po lopti koju je Sluga skrenuo, u 40. minuti pobjegao je Zuti po desnoj strani i onda pogriješio u dodavanju.

Bilo je to sve konkretno što je Osijek napravio do odmora.

Desetak minuta igre u nastavku nije slutilo pogodak, obje su momčadi izgledale vrlo kompaktno.

A onda je Rijeka znalački kaznila prvu individualnu pogrešku gostiju i najavila sadržajno razdoblje utakmice.

U 55. minuti Pavičić je ukrao loptu neopreznom Baraću na desnoj aut-liniji, krenuo prema kaznenom prostoru i točno proigrao uklizalog Gavranovića na suprotnoj vratnici, napadač Rijeke rutinski je loptu poslao u mrežu - 1:0.

Nije Osječanima dugo trebalo da uzvrate nakon što je Kvržić (60) mogao  kazniti očiglednu zbunjenost u osječkoj momčadi.

U 62. minuti Bočkaj je okomitom loptom proigrao Grezdu, koji je utrčao u kazneni prostor iza leđa riječkih stopera, u primanju izbacio iz ravnoteže Zutu i iz okreta slijeva poslao loptu u suprotni kut - 1:1.

Pogodak Osijeka izazvao je pozitivnu reakciju riječke momčadi, koja je iskazala više mentalne nego fizičke  snage.

U 68. i 69. minuti Malenica je dvaput spašavao goste.

Prvo je obranio snažni Vešovićev udarac s 20 metara, a onda Gorgonov udarac glavom nakon prekida.

U 78. minuti Gorgon je glavom skrenuo loptu s noge bolje postavljenom Pavičiću iza leđa.

Sve je rijeđe osječka momčad ulazila u riječku trećinu, ali je jedan dolazak bio dovoljan za pobjedu.

U 79. minuti Bočkaj je iz slobodnog udarca loptu preko "živog zida" poslao u mrežu tik uz lijevu vratnicu, neuhvatljivo za Slugu - 1:2.

Nije riječka momčad stala, u 81. minuti ponovo je Malenica iskazao brzinu i dobru procjenu, lopta je po Črnicevu udarcu sa 17 metara letjela prema lijevom kutu.

U 87. minuti Jelića je lopta iznenadila iza Gavranovićevih leđa, obojica su stajali ispred Malenice.

Bila je to zadnja prilika Rijeke da izbjegne četvrti poraz ove sezone.