PRVA HNL

Rijeka osvojila bod u utakmici protiv Dinama

Nedjelja, 02. rujna 2018. 23:28 Napisao/la  SC

Utakmica 6. kola: Dinamo - Rijeka 1:1. Igrale su zadnjih sezona različite riječke momčadi daleko kvalitetniji nogomet i redovito pognutih glava izlazile s terena

Momčilo Raspopović i Dani Olmo

Prva HNL - 6. kolo

DINAMO - RIJEKA 1:1

Stadion na Maksimiru. Gledatelja: 6000

Sudac: Duje Strukan (Split) 7

Strijelci: 1:0 Gavranović (32), 1:1 Raspopović (38)

Žuti kartoni: Perić (Dinamo), Raspopović (Rijeka)

Crveni karton: Raspopović (90, drugi žuti)

DINAMO: Livaković -, Stojanović 6, Theophile 6,5, Dilaver 6, Leovac 6 (46 Perić 6), Šunjić 6, Hajrović 5,5 (82 Budimir -), Olmo 6, Gojak 5,5 (68 Knežević -), Kadzior, Gavranović 6

RIJEKA: Sluga 6, Raspopović 6,5, Escoval 6, Punčec 6,5, Pavelić 6 (88 Mamić -), Grahovac 6, Čanađija 6, Lončar 6, Acosty 6 (73 Kvržić -), Heber 6 (75 Capan -), Gorgon 6

Rijeka je uspjela osvojiti bod (1:1) u derbiju 6. kola, riječka momčad odoljela je napadima Dinama i ostvarila rezultat koji je veliki podstrek nakon nekoliko turbuletnih tjedana.

Igrale su zadnjih sezona različite riječke momčadi daleko kvalitetniji nogomet u Maksimiru u mandatu Matjaža Keka, ali su uglavnom pognutih glava izlazile s terena.

Ovog puta Rijeka je osvojila bod u utakmici tijekom koje je u prvom dijelu pokazala obećavajuće konture igre, dok se u drugom dijelu igrala "Viktorija", kako se popularno zove igra na jedna vrata.

Nenad Bjelica utakmicu je počeo u najboljem sastavu za razliku od Matjaža Keka koji nije mogao računati na virozne Darija Župarića i ozlijeđenog Leonarda Zutu.

Kek je utakmicu počeo sa središnjim trokutom (Grahovac, Ćanađija, Lončar), koji nikada nije ovako izgledao.

A izgledao je sasvim dobro, posebice s Lončarom u ulozi igrača sa zadnjim pasom.

Domagoj Pavičić ostao je na klupi zbog logičnog razloga, utakmice protiv europskih momčadi poput Dinama mogu igrati samo veznjaci koji intezivno igraju u obama smjerovima.

Dinamo je očekivano dominirao kroz  veći posjed, riječka se momčad na početku odmah povukla u svoju trećinu.

Na trenutke preblizu vrataru Slugi da ne bi bilo potencijalno opasno!

Srećom, riječki je blok na distanci držao Olma i Hajrovića, dvojicu igrača koji su najopasniji u igri jedan na jedan.

U 8. minuti Stojanović je dobro uočio Gavranovića, koji se zavukao iza leđa riječkim stoperima i u padu loptu poslao preko vratiju.

Nakon Gavranovićeve prilike riječki blok postojano je odolijevao uzaludnim pokušajima domaćina da pronađu slobodan (među)prostor.

Vrijeme je radilo za riječku momčad, koja je vrlo agresivnom i snažnom duel-igrom čekala da se Dinamo potroši.

U 24. minuti nije se dogodilo ništa konkretno, ali je vrijedno spomena prvo razdoblje kontinuiranog riječkog napada.

Počele su se nazirati slobodni koridori u obrani domaćina.

U 26. minuti na Kadziorov prizemni ubačaj slijeva riječka obrana nije dobro reagirala, Gavranović je primio loptu, okrenuo se, Escoval je pravodobno uklizao.

U 28. minuti riječka je momčad prvi put uhvatila domaću momčadi u raskoraku, Acosty se ubacio po desnoj strani i krenuo sam prema Livakoviću...

Dojam je da je napadača Rijeke zbunio pomoćni sudac, koji je pogrešno signalizirao zaleđe jer je procijenio da je lopta upućena Lončaru koji je pasivno stajao iza zadnje linije.

Acosty je pred Livakovića istrčao preopušteno da bi uspio postati strijelac.

Četiri minute kasnije Rijeka je primila još jedan jeftini pogodak ove sezone!

Kadzior je ubacio s distance s desne strane, Escoval je pogrešno procijenio let lopte koju je glavom skrenuo u daljnju vratnicu.

Lopta se od stative odbila taman po mjeri natrčalom Gavranoviću, koji nije imao problema postati posebno sretni strijelac kada su u pitanju pogoci protiv Rijeke - 1:0.

Reakcija riječkh igrača ovog puta bila je pozitivna, nisu klonuli duhom i izgubili raspored.

U 38. minuti stigla je nagrada!

Raspopović je iskosa zdesna odlučio uputiti udarac s 25 metara, Leovac je ušao u udarac i okrznuo loptu taman tako da je Livaković bio nemoćan dok je gledao putanju lopte koja leti u daljnji kut - 1:1.

Atraktivno je izgledao prvi Raspopovićev pogodak u dresu Rijeke!

Do kraja utakmice Olmov udarac blokirao je Raspopović, u istoj minuti (44) Lončar je ljevicom s 20 metara gađao gornji kut, Livaković je visoko poletio i skrenuo loptu.

U drugom dijelu Rijeka praktično nije ni zaprijetila Livakoviću, a kamo li da je stvorila šansu.

Djelomično zbog toga što su se Heber i Acosty na bokovima cijelo vrijeme nemilice fizički trošili u defanzivi, obojica su morali izaći prije kraja utakmice.

Dinamo je dignuo razinu duel-igre, posebice je lako osvajao tzv. druge lopte čime je stalno stvarao pritisak.

Svjesno ili nesvjesno, riječka momčad cijelo drugo poluvrijeme provela je na svojoj polovici, a zadnjih petnaestak minuta nije ni izlazila iz svoje trećine.

Riječki obrambeni blok djelovao je čvrsto i organizirano, pa su stvorene (polu)prilike domaćina imale logičan slijed kojega su riječki braniči i vratar koncentrirano pratili.

Dinamo je ozbiljno prijetio na jedini mogući način, ubačajima iz prekida i s distance.

Perić (52, 70) je dvaput pokušao glavom nakon ubačaja, jednom je Raspopović na gol-crti uz stativu izbacio loptu.

Kadzior (57) je uputio udarac sa 16 metara. lopta se odbijala kroz šumu nogu i zamalo prevarila Slugu.

U 72. minuti Stojanović je ubacio prizemno zdesna, Gavranović je lagano skrenuo loptu koja je prošla uz stativu.

Najbolju priliku Dinamo je propustio u 56. minuti, kada je Dilaver na drugoj vratnici pokraj Raspopovića zahvatio glavom loptu, Sluga je bio na pravom mjestu uz prvu vratnicu.

I to je sve konkretno što je Dinamo napravio kroz pritisak u kojemu se uvijek može nešto dogoditi ako ne stojiš na terenu onako kao što je stajala riječka momčad.

Pristup igrača velika je Kekova pobjeda u remiju protiv Dinama!

I na kraju treba istaknuti nešto posebno pozitivno: Duje Strukan odsudio je bez pogreške dinamičnu utakmicu punu snažnih duela na malom prostoru što dodatno otežava procjene.