PRVA HNL

Rijeka doživjela poraz od novog prvoligaša

Subota, 06. listopada 2018. 17:22 Napisao/la  SC

Nakon pogotka Gorice u redove gostijuće momčadi uvukla se nesigurnost, protok lopte nepovratno je izgubljen u potrazi za izgubljenim identiteom

Stjepan Lončar

Prva HNL - 10. kolo

GORICA - RIJEKA 2:1

Stadion u Velikoj Gorici. Gledatelja: 2650

Sudac: Fran Jović (Zagreb) 7

Strijelci: 0:1 Puljić (45+2-11m), 1:1 Zwolinski (54), 2:1 Atiemwen (80)

Žuti kartoni: Marina (28), Muhammed (33), Dvorinski (33), Atiemwen (57), Puljić (65), Grahovac (79), Lovrić (84), Čagalj (86)

GORICA: Kahlina 7, Muhammaed 6,5, Čagalj 6,5, Jovičić 6,5, Spičić 5,5, Suk 6, Marina 6, (78 Lovrić -), Miya 6,5 (90 Arshakyan -), Atiemwen 7, Dvorneković 6 (71 Maloča -), Zwolinski 7

RIJEKA: Sluga 5,5, Pavelić 5, Punčec 5,5, Escoval 5,5, Zuta 5,5, Ćanađija 6, Grahovac 5,5 (82 Čolak -), Lončar 5,5 (78 Pavičić -), Acosty 5,5 (48 Heber 5,5), Gorgon 5,5, Puljić 5,5

Nogometaši Rijeke doživjeli su poraz u Velikoj Gorici nakon kojega se nešto moralo promijeniti na Rujevici.

Drugo poluvrijeme utakmice pokazalo je da Matjaž Kek više nema nikakvog utjecaja na igrače koji su toliko izgubili orijentaciju da se više ne mogu osoviti na noge ni u utakmici protiv donedavnog drugoligaša.

U sudačkoj nadoknadi prvoga dijela Gorgon i Spičić potrčali su na loptom na desnoj strani kaznenog prostora, Gorgon je zagradio loptu i pao u duelu sa Spičićem, sudac Jović pokazao je na bijelu točku.

Puljić je udarcem s bijele točke postao strijelac prvoga pogotka Rijeke nakon dvije utakmice - 0:1.

Kazneni udarac bio je jedina konkretna prilika u prvom dijelu utakmice tijekom kojega je Rijeka ostvarila premoć u posjedu lopte.

Ako u nogometu postoje zasluge za dojam, onda je Rijeka zaslužila vodstvo zbog boljega dojma kojega je ostavila u slaboj i bezsadržajnoj igri na objema stranama.

Namjera domaćina postala je potpuno jasna nakon pola sata, kada su zaredali grubi i namjerni prekršaji.

Sudac je podijelio tri žuta kartona, a morao je i četvrti koji je zaslužio i Atiemwen za start u 35. minuti s dvjema nogama u Grahovca.

Gorica kao da se pripremala za utakmicu američkog nogometa, domaći igrači brutalnom silom prekidali su riječki protok lopte iako je svima u HNL-u jasno da riječka momčad nema rješenja u završnici.

Posebice kada ne igra Domagoj Pavičić umjesto kojega je ulogu glavnoga kreatora preuzeo Stjepan Lončar.

Ne može konstrukcije igra počivati samo na jednom igraču u momčadi.

Zanimljivo, u 28. minuti Marina je s leđa namjerno udario po nozi Acostyja, što je bio više prekršaj za crveni nego za žuti karton.

Acosty je obnovio ozljedu, odmah je počeo vidno šepati ne samo do odmora nego i nakon povratka iz svlačionica.

Rijeka je igrala praktično s desetoricom igrača od 28. do 48. minute, kada je ponovo zaigrao oporavljeni Heber.

Moglo se očekivati da će se Gorica morati otvoriti u drugom dijelu, ali se nije očekivalo da će vrlo brzo izjednačiti ni iz čega, kao što se običava opisati akciju u kojoj se pogodak događa spletom okolnosti.

U 54. minuti Miya je uputio udarac s 24 metra, ništa posebice opasno, ali je Sluga nespretno odbio loptu.

Zwolinski je bio brži od Pavelića, najbolji strijelac HNL-a postigao je sedmi pogodak - 1:1.

Od toga trenutka u redove gostujuće momčadi uvukla se nesigurnost, rapidno je počeo rasti broj tehničkih pogrešaka, protok lopte nepovratno je izgubljen u potrazi za izgubljenim identiteom.

Rastegnule se obje momčadi po okomici, otvorio se međuprostor, pa je utakmica postala barem zanimljivija ako već nije mogla postati kvalitetnija.

Djelovala je Gorica puno odučnije nakon pogotka, osjetili su domaći igrač strah u gostujućoj momčadi kojoj je trebalo petnaestak minuta da se malo pribere.

U 70. minuti Rijeka je imala veliku priliku kazniti otvoreniji pristup domaćina, u brzoj transformaciji stvorila je riječka momčad brojčanu prednost 4 prema 3.

Na kraju povezane akcije Puljić je proigrao Hebera ne desnoj strani, Brazilac je iz prve gurnuo u sredinu za Gorgona, koji je ostao ispred Kahline.

Uslijedila je mlitava reakcija Gorgona, tipična za napadača bez samopouzdanja, Kahlina je u padu uspio zaustaviti loptu.

Bila je to prva i zadnja izrađena riječka prilika na utakmici.

Kazna za promašaj stignula je u 80. minuti!

Lovrić je ubacio prizmeno zdesna, Atiemwen utrčao u ravni prve vratnice ispred Punčeca i skrenuo loptu koju je Sluga samo okrznuo na putu prema mreži - 2:1.

Reagirao je Kek, pogodio je uvođenjem Čolaka...

U 84. minuti Spičić je zakasnio uklizati, zahvatio je Čolaka koji je pao, sudac Jović drugi put je pokazao na bijelu točku.

Puljić drugi put nije bio dovoljno miran zatresti mrežu, Kahlina je obranio kazneni udarac i pobjedu Gorice koju je mogao uvećati Zwoilinski u 88. minuti.

Sluga je jedva odbio loptu, koja je promijenila smjer i zamalo prevarila riječkog vratara.