Četvrtak, 02. studenog 2017. 20:53 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 4. kola: Rijeka - Austria Beč 1:4

Europska liga - Skupina D, 4. kolo

RIJEKA - AUSTRIA 1:4

Stadion na Rujevici. Gledatelja 8000

Sudac: Jakob Kahlet (Danska) 8

Strijelci: 0:1 Prokop (41), 1:1 Pavičić (61), 1:2  Prokop (62), 1:3 Serbest (74), 1:4 Monschein (84)

Žuti kartoni: Heber (28), Holzhauser (30), Pires (43)

Crveni karton: Mišić (72, udaranje protivničkog igrača)

RIJEKA: Prskalo 5,5, Vešović 5, Punčec 5, Župarić 5,5, Zuta 5, Mišić 5, Bradarić 5,5, Pavičić 6, Heber 5 (53 Matei 5), Acosty 5 (55 Kvržić 5,5), Gorgon 5 (85 Puljić -)

AUSTRIA: Pentz 7, Gluhaković 6,5, Westermann 6,5, Mohammed 6, Salomon 6, Holzhauser 6,5, Serbest 7, Prokop 7,5 (90 Abdullachi -), Tajouri 6,5 (73 Sarkaria -), Pires 7, Friesenbichler 6 (70 Monschein -)

Nogometaši Rijeke oprostili su se od europskih ambicija neugodnim porazom od Austrije, pobjeda bečke momčadi rezultatom 4:1 potpuno je zaslužena s obzirom na prikazano.

Riječka kriza nastavlja se uz fantastičnu podršku navijača,  koji su stali uz momčad u najtežim trenucima otkada se nogomet počeo igrati na Rujevici.

Matjaž Kek nije mogao računati samo na Gavranovića. Heber je zaigrao od prve minute, Elez i Sluga sjedili su na klupi.

Austria je morala pobijediti da bi ostala u Europi, pa je bečka momčad stala dovoljno visoko da riječki igrači imaju dovoljno prostora za konstruktivnu pripremu napadačkih akcija.

Budući da je pokretljivi Gorgon igrao u vrhu napada, utakmica je bila predodređena za igrače iz drugoga plana.

Nažalost, ove sezone riječki napadi na postavljene obrane nemaju potrebnu dinamiku da bi momčad u završnicu ulazila s više igrača

U 19. minuti Gorgon se u primanju oslobodio Mohammeda, ostao u otvorenoj poziciji za udarac s 15 metara, Pentz je bio dovoljno brz da bi skrenuo loptu.

Bila je to najbolja riječka prilika do odmora.

Prema očekivanju bečka momčad djelovala je puno kompaktnije nego u utakmici u Beču, posebice u zatvaranju međuprostora  gdje se u pravilu stvara višak igrača.

Riječki napadi sveli su se na pokušaje stvaranja viška po desnoj strani (Acosty, Vešović), u nekoliko obećavajućih situacija osjetno je nedostajao kvalitetniji završni pas.

U razdobljima kontinuiranih napada Austria je nekoliko puta uspjela stvoriti pritisak, posebice preko raspoloženog Piresa koji je lakoćom osvajao prostor.

Međutim, ni gosti nisu izgledali dovoljno kvalitetno u završnici da bi ugrozili postavljenu riječku obranu.

U 34. minuti ozbiljno su zaprijetili iz prekida: Holzhauser je ubacio s desnog boka, Friesenbichler je glavom okrznuo loptu ispred prve vratnice, Prskalo je bio dovoljno pažljiv.

U 41. minuti riječka momčad prvi put je istodobno izgubila loptu i raspored, gosti su znalački kaznili pogrešku.

Pires je po lijevoj strani sa središta pobjegao Bradariću, donio loptu do kaznenog prostora, odigrao Prokopu koji je lakoćom prošao pokraj Punčeca, ušao u kazneni prostor i gurnuo loptu u mrežu pokraj Prskala - 0:1.

Početkom drugoga dijela riječka momčad tako je regirala da je u 51. minuti prvi put nakon druga vremena na Rujevici odjeknuo zvižduk!

Umjesto riječke, razinu agresivnosti i trka znatno je podignula bečka momčad.

Toliko da igrači Rijeke više nisu mogli dobiti duel ni na jednom dijelu terena, pa je domaća momčad prvih desetak minuta neočekivano provela u svojoj trećini.

Odmah je Kek reagirao, ušli su Kvržić i Matei. Pogodio je Kek s Kvržićem, koji je s nekoliko okomitih ulazaka odmah poremetio bečku obranu.

U 61. minuti Kvržić je ubacio zdesna, Gorgon uspio primiriti loptu Pavičiću, koji je s devet metara poslao loptu u mrežu uz vratnicu - 1:1.

Riječko veselje nije dugo trajalo!

U prvom idućem napadu bečka je momčad uspjela ući u završnicu kao na pokaznom treningu.

Gluhakovic je ostao sam na desnoj strani, ubacio prizmeno za utrčalog Prokopa, koji je lagano loptu poslao u mrežu uz suprotnu vratnicu - 1:2.

Utakmica se prelomila jeftinim pogotkom, koji je psihološki dotukao ionako labilne riječke igrače.

U 64. minuti opet je ispala kompletna zadnja linija, Pires je sam dotrčao do vrha kaznenog prostora, Prskalo je skinuo "zicer" i održao nadu.

U 70. minuti Rijeka je propustila zadnju priliku za povratak u utakmicu, Gorgon je prebacio loptu Pavičiću, koji se znalački zagradio i ostao na otvorenom udarcu sa 17 metara, Pentz je ponovo iskazao brzi refleks.

U 72. minuti pojavila se dijagnoza stanja u riječkoj momčadi!

Mišić je udario Prokopa dok su obojica bila izvan granica igrališta što izvanrednom sucu nije promaknulo, pa je Rijeka ostala s desetoricom igrača.

Već u idućem napadu utakmica je riješena. Ubacio je iz prekida Holzhauser, Gorgon je prebacio loptu glavom točno do Sebesta, koji se naklonio i loptu od grede poslao u mrežu - 1:3.

U 84. minuti gosti su postignuli pogodak kao u malom nogometu, Monschein je loptu ugurao u mrežu s dva metra - 1:4.

Raspala se riječka momčad, ali nije riječka navijačka skupina!

Sa sjeverne tribine počela je odjekivati gromoglasna pjesma podrške igračima, rijetko viđena navijačka gesta nikoga nije ostavila ravnodušnim.

Zaslužili su igrači podršku zbog svega što su učinili prošle sezone!

Ova je sezona već toliko upropaštena da više nema smisla čekati s radikalnim rezovima.

Utakmice 4. kola: AEK - Milan 0:0, Rijeka - Austria 1:4

Poredak: Milan 8, AEK 6, Austria Beč 4, Rijeka 3