Primorje u finalu protiv zagrebačke Mladosti

Subota, 26. travnja 2014. 17:54 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Splita

Druga utakmica polufinala PH: Mornar BS - Primorje EB 9:15 (2:4, 3:5, 2:3, 2:3)

Polufinale vaterpolskog prvenstva Hrvatske - 2. utakmica

MORNAR BS - PRIMORJE EB 9:15 (2:4, 3:5, 2:3, 2:3)

Mali bazen na Poljudu, Split. Gledatelja 150.

Suci: Mladen Rak (Dubrovnik) i Ante Bura (Šibenik). Delegat: Duško Klisović (Šibenik)

MORNAR BS: Bujas (7 obrana), Čagalj, Kragić 3, Dužević, Čalić, Lušić, Letica, Đogaš 1, Stipić, Burić, Lozina, Ban 3, Anić, Zović 2 (1)

PRIMORJE EB: Vićan, Radu 4, Peroš, Krapić, De. Varga 4 (1), Sukno, Muslim 3, Petrović, Da. Varga 2, Vrlić, Šetka, Rakovac, Jelovina (11 obrana), Buljubašić 2

Igrač više: Mornar BS 9 (4) Primorje EB 8 (5)

Peterci: Mornar BS 1 (1) Primorje EB 1 (1)

Tri isključenja: Rakovac (26)

Vaterpolisti Primorja očekivano su eliminirali splitskog Mornara u drugoj utakmici polufinalne serije doigravanja za prvaka Hrvatske. Samo se po prvim minutama nije mogao razaznati favorit utakmice, koju je, kako je vrijeme odmicalo Primorje pretvaralo u sve izvjesniju. Daniel Varga načeo je Bujasa nakon što nije iskorišten igrač više, u trenucima kada je vani bio iskusni Letica. Riječani su brzo povisili u kontri preko Buljubašića, a rezultat je na 1:2 smanjio Đogaš, nakon što je brzo iskoristio igrača više. Dvije su lopte, upućene od strane Denesa Varge i Radua završile na stativi Mornarevog gola, a onda se mađarski topnik odvažio i zabio iz lijepe akcije na igraču više. Kao u svakoj utakmici koja se ne igra s Jugom, Primorjaši nisu imali previše problema s kontrolom utakmice. Do kraja prve četvrtine za goste je tako zabio Muslim, prekrasno je reprezentativni razarač pogodio za 4:1, da bi rezultat na donekle pristojnih minus dva smanjio Kragić. Slaba je utjeha Mornarevcima bila sopostotna učinkovitost na igraču više (2-2) u prvih osam minuta.

Druga je dionica otpočela petercem za riječke vaterpoliste kojeg je skrivio Đogaš, a nepogrešivo realizirao Denes Varga. Ekspresno su domaćini odgovorili preko Zovića, a onda je krenuo prigodni program braće Varga. Isključen je bio mladi riječki bek Rakovac, čak dvaput u nepune tri minute. Prvu prigodu s igračem više zajednički brane Jelovina i prečka njegovog gola, a potom se s druge strane s dvije dobre obrane istaknuo i Bujas. Na 3:6 postavio je Denes Varga krasnim uplivavanjem na dva metra, da bi već u sljedećem napadu momci Ivana Asića preko brata mu Daniela poveli s četiri gola prednosti. Po drugom isključenju Rakovca zicer Letici izvrsno brani Jelovina, no iz drugog pokušaja zabija mu Kragić. Denes Varga zabio je gol i za 8:4, vagao je dugo Bujasa s dva metra i onda ga svladao. Do kraja poluvremena ostale je četiri pogotka prednosti za riječke vaterpoliste. Zabio je za konačan rezultat prvog dijela Radu, bilo je 5:9.

Jelovina je do kraja susreta ubilježio dvanaest obrana, a novu je skupio u početnom napadu nastavka. Iz velike daljine probao je Marin Ban. Mornar je smanjo na 9:6 trećim golom Kragića na igraču više, a onda Radu i Buljubašić zabijaju za 6:11. Obostrano isključenje koje je usljedilo donijelo je pogodak Marina Bana za konačan rezultat treće četvrtine - 7:12.

Riječani su znalački čuvali vodstvo do kraja utakmice, dva pogotka Muslima i jedan Radua djelo su umora Moranrevaca koji su se bili vidno ispuhali nakon solidne tri četvrtine. Nisu imali snage za nešto više od smanjenja na tri pogotka razlike, pa su golovi Bana i Zovića iz peterca bili kozmetičke prirode. Pažnja hrvatske vaterpolske javnosti bila je usmjerenija na ogled Mladosti i Juga u Zagrebu, u kojem su domaći u dvokoraku preskočili Juga, pobjedom 7:6, pa će se tako Primorje i Mladost u prvoj utakmici finala u Rijeci susresti 7. svibnja.