LIGA PRVAKA U VATERPOLU

Primorje EB izborilo plasman u grupnu fazu

Srijeda, 12. studenog 2014. 20:00 Napisao  Patrik Mršnik

Uzvratni susret 3. kruga kvalifikacija: Primorje EB - Crvena zvezda 15:8 (1:4, 4:2, 4:2, 6:0)

Liga prvaka, 3. krug kvalifikacija - uzvratni susret

PRIMORJE EB - CRVENA ZVEZDA 15:8 (1:4, 4:2, 4:2, 6:0)

Bazeni Kantrida. Gledatelja 1.000

Suci: Sergej Naumov (Rusija) i Mark Koganov (Azerbajdžan). Delegat: Gianni Lonzi (Italija)

PRIMORJE EB: Vićan (6 obrana), Burić 1, Radu 4, Krapić, Buljubašić 2, Sukno 1 (1), Muslim 2, Petrović 1, Mudražija, Elez 1, Šetka 1, Xavi Garcia 1, Buljubašić, Čubranić

CRVENA ZVEZDA: Draksimović, S. Rašović 3 (1), Drašković, Tankosić, Tomašević 3, Eškert 1, Bijelić, V. Rašović 1, Ranđelović, Njegovan, Rackov, Obradović, Tanović

Igrač više: Primorje EB 11 (7) Crvena zvezda 8 (4)

Peterci: Primorje EB 1 (1) Crvena zvezda 1 (1)

Tri isključenja: V. Rašović (27)

Vaterpolisti Primorja ostvarili su plasman u grupnu fazu Lige prvaka u drugoj sezoni zaredom. Učinjeno je to slavljem u uzvratnoj utakmici trećeg kruga kvalifikacija u kojoj su riječke kapice ponovno svladale momčad Crvene zvezde, po uzoru na prvu utakmicu odigranu prije dva tjedna na Tašmajdanu. Scenarij iz Beograda ponovio se, Primorjaše tako u nastavku sezone očekuje novih deset europskih utakmica u skupini B najelitnijeg klupskog natjecanja. Društvo će im praviti dubrovački Jug, turski Galatasaray, berlinski Spandau i beogradski Partizan te mađarski Szolnok, s kojim će Primorje na gostovanju i otvoriti natjecanje u skupini, 29. studenog.

Nije sve krenulo po planu. Primorje je odigralo najslabiju četvrtinu sezone u prvih osam minuta dvoboja. Poveli su gosti preko Strahinje Rašovića iz peterca kojeg je nakon samo dvadeset sekundi igre skrivio Damir Burić. Riječani su počeli promašajem Sukna, ponovno, kao i u duelu protiv Radničkog u Regionalnoj ligi trebalo proći neko vrijeme do prvog pogotka Primorja, što su gosti i iskoristili te poveli sa 0:2. Nakon Rašovića u listu strijelaca se upisao i Nikola Tomašević i to na isključenje Šetke. Beograđani su napravili pressing s dubokom zonskom obranom te počeli igrati još agresivnije, došli i u priliku anulirati vodstvo iz prve utakmice, no isprva je nisu iskoristili. Riječani se vraćaju pogotkom na početku četvrte minute kada Xavi iz teške pozicije gađa za 1:2, što 'žabicom' poništava Strahinja Rašović. Njegovim drugim pogotkom rezultat je 1:3.

Problemi su se nastavili gredom Cosmina Radua, nakon koje u obrani Elez dobiva isključenje a Tomašević također postiže svoj drugi pogodak za 1:4. U nepunih pet minuta Frano Vićan četiri je puta kapitulirao a prednost iz Beograda postala je stvar povijesti. Srpska je obrana izgledala granitno, upravo onako kako riječka izgleda ove sezone. Samo pukom srećom zbog prekršaja gostiju u napadu prednost Crvene zvezde nakon prvih osam minuta nije bila još veća.

Drugu četvrtinu pogotkom nakon 'vaganja' vratara Draksimovića otvara Petar Muslim. Iako je razlika na semaforu još uvijek bila osjetna, potaklo je to domaću publiku na dodatno navijanje. Bilo je to kratkog vijeka budući da Viktor Rašović već u sljedećem napadu zavlači loptu u rašlje Vićanu za novo odvajanje. Igra 'gol za gol' nastavlja se nakon Raduovog pogotka. Lopta koja je u prvoj četvrtini završila na gredi u nastavku je našla put u mrežu. Drugo je isključenje potom zaradio kapetan Crvene zvezde Ranđelović, što Burić početkom dvanaeste minute ne zabija. Precizan je međutim, na drugoj strani po treći puta Strahinja Rašović za 3:6.

Obrana se u drugoj četvrtini ustalila na razini potrebnoj za prolazak u Ligu prvaka, u napadu je novi pogodak djelo Petrovića. Isključenja u fazi napada ponovno stvara Radu, iznudio je Rumunj isključenje Viktora Rašovića u 14. minuti, nakon kojeg Muslim vraća na 5:6. Suprotan kut Draksimovićeva gola ostao je nebranjen, znalački je to splitski napadač zabio za kakav-takav rezultatski mir. Riječani se u dva navrata do poluvremena dobro brane, no na koncu ne uspijevaju izjednačiti nakon nove grede Xavija.

Rezultat je konačno poravnat nakon trideset i pet sekundi drugoga dijela. Isključenje Obradovića Primorje kapitalizira golom Radua. Isto čini i gostujući sastav, trećim pogotkom njihova centra Tomaševića. Bizarno, sva tri pogotka koje je Primorje primilo na igraču manje djelo su Tomaševića, uvijek bi ostajao sam na dva metra pa Vićan na riječkim vratima ne bi mogao puno toga učiniti. Gosti su gađali sa 'sidruna', domaći izvana, novo je izjednačenje (7:7) priskrbio Anđelo Šetka, a potom se dogodilo i prvo riječko vodstvo. Krenula je teći 21. minuta kada je na isključenju Njegovana zakucao Burić za 8:7. Nakon prve četvrtine za brzi zaborav igra Primorja postepeno se dizala, suprotno Zvezdinoj koja se unatoč agresivnosti sve teže nosila s pritiskom. Do kraja treće četvrtine Radu pogađa za riječkih 'plus dva' nakon čega slijedi novi čin drame. Pogodio je Eškert na igraču više, no Zvezda ne uspijeva izjednačiti rezultat do konca trećeg perioda.

Nisu to učinili niti nakon Muslimovog isključenja početkom posljednje četvrtine pa se Primorje moglo odvojiti na 10:8, što i čini pogotkom Eleza. Rezultatske neizvjesnosti na Kantridi u završnih osam minuta više nije bilo, mogao se samo konstatirati prolaz Primorja u društvo odabranih. Golove za na kraju uvjerljivih 15:8 postizali su Buljubašić, Radu, Muslim i Sandro Sukno iz kaznenog udarca.