LIGA PRVAKA U RIJECI

Primorje u nastavku popravilo dojam

Četvrtak, 13. studenog 2014. 00:26 Napisao  Patrik Mršnik

Unaprijed upisan prolazak u skupinu Lige prvaka mogao se pretvoriti u tešku melodramu s puno suza

Činjenice pišu tijek povijesti, predstave u sportu, osim ako nisu vrhunske ili ako ne izazivaju podsmjehe, nitko ne pamti. Možda i bolje, jer malo tko će se htjeti prisjetiti uzvratne utakmice trećeg kruga kvalifikacija za vaterpolsku Ligu prvaka. Sve što je bilo dobro svijetlilo je na semaforu, izgledalo je to uvjerljivo isključivo zbog prezentacije u posljednjoj četvrtini kada se Crvena zvezda u riječkoj vodi jednostavno - ugasila. Nije više bilo njenog sjaja, sjaja koji joj je u prvih dvanaest minuta donio šest golova u mreži Frana Vićana. Osim toga što su u tom periodu igre bili anulirali prednost Primorjaša iz Beograda, imali su i konce igre, psihološku prednost, ali i ogromno breme pritiska pred tisuću duša na Kantridi. Taj je posljednji faktor uvjetovao slomu u onih drugih dvadeset minuta.

10. kolo (2.5): Primorje - Szolnok

Nije bilo ugodno sjediti na tribinama dok su Beograđani vješto pleli mrežu oko Vićanovih vratiju ispred kojih je stajala momčad kadra prosuti ionako teško stečeno blago iz prve utakmice. I onda je, kao i ove srijede s dva pogotka jezičac na vagi pomaknuo Petar Muslim. Dva je puta pogodio u završnici na Tašmajdanu, dva je stavio u prvom poluvremenu na Kantridi kada se trebalo primaknuti. Pogled na šokiranu masu u šestoj minuti utakmice kod rezultata 1:4 značio je samo jedno. Unaprijed upisana pobjeda i prolazak u skupinu Lige prvaka može se pretvoriti u tešku melodramu s puno suza kakva već dugo nije viđena na riječkom bazenu. Ozračje nije bilo takvo Od lanjskog remija s Jugom u Ligi prvaka (9:9). Kroz glavu su prolazile upravo te, bolne uspomene.

Kvarnerska južina i kiša ipak nisu uspjele pomesti Ligu prvaka. U tom kontekstu dužnu pažnju valja posvetiti igračima koji su kostur, mozak i zamašnjak svega što se može nazvati uspjehom Primorja. Iako je Primorje, kako ga je kapetan Krapić nazvao nakon utakmice, skup šampiona i neospornih igračkih veličina, dvojac spomenut u ovoj priči zaslužuje posebna svjetla reflektora.

Cosmin Radu nije bio samo najbolji strijelac utakmice na Kantridi. Dobio je u dosadašnjih pet utakmica sa srpskim klubovima daleko najviše 'batina', ali i odradio lavovski posao preuzimanjem bekova koji se redovno 'pune' isključenjima. Lijeva ruka rumunjskog centra i specifična igra leđima ka golu čine ga teško predvidljivim u fazi napada. Otkako je kapicu Mladosti zamijenio onom Primorja postao je i kapetan rumunjske nacionalne vrste i značajno popravio golgeterski učinak. Drugi otponac prevage je Damir Burić, kojeg se već sada bez lažnih kićenja može nazvati legendom. U jedanaest utakmica ove sezone već je pokazao zašto je vraćen u riječki i hrvatski vaterpolo. Vratio je uspavane trupe nakon tih 1:4, presjekao dva Zvezdina dodavanja i vratio mir.

Mađarski Szolnoki bit će prvi protivnik Riječana u skupini B. Značit će to novi put na sjever, ali i ponovno susret s braćom Varga. Denes je u Primorju postao najbolji vaterpolist svijeta, Daniel je uzeo titulu MVP-ja na Europskom prvenstvu ovog ljeta. Naboj će biti tim veći jer će Riječane s krajem zime dopasti i dva ogleda protiv Juga.u kojem se u formu vraća Paulo Obradović Trokut Primorje - Szolnoki - Jug rješavat će pitanje prolaska na završni turnir u Barcelonu. Partizan, Spandau i Galatasaray htjet će nekome pomrsiti račune.

Neće u tijeku cijele sezone sve ići glatko. Lanjski niz bez poraza stao je u Barceloni, skupina barem na papiru izgleda lakše od lanjske no dug je put do trofeja koje Riječani i ove sezone neumorno hvataju. Predstava protiv Crvene zvezde će ako zbog ničeg drugog poslužiti u arhivi onih utakmica koje prikazuju snagu karaktera jedne momčadi.