Kup Hrvatske: Vaterpolisti Primorja pobjedom protiv Mornara vizirali put na završni turnir

Utorak, 02. prosinca 2014. 21:04 Napisao  Patrik Mršnik

Četvrtfinale Kupa: Primorje EB - Mornar BS 13:7 (3:2, 4:1, 4:1, 2:3). Primorjaši su se očekivano plasirali na završni turnir, koji će se 20. i 21. prosinca održati u Zagrebu

Kup Hrvatske za vaterpoliste - četvrtzavršnica

PRIMORJE EB - MORNAR BS 13:7 (3:2, 4:1, 4:1, 2:3)

Bazen Kantrida. Gledatelja 300

Suci: Zoran Tomić i Goran Gavrilović. Delegat: Robert Jambrović (svi Zagreb)

PRIMORJE EB: Vićan (14 obrana), Burić 1, Radu 1, Krapić, Peroš, Sukno 2 (1), Muslim 4 (1), Petrović, Mudražija 1, Elez 2, Rakovac, Xavi Garcia 1, Lazović (1 obrana), Buljubašić 1

MORNAR BS: Anić (5 obrana), Čagalj 2, Marinić-Kragić 2, Čorušić, Čalić, Shiga 1, Lušić, Burić 1, Gluhaić, Marelja, Ban 1, Podrug (3 obrane), Butić

Igrač više: Primorje EB 3 (2) Mornar BS 3 (0)

Peterci: Primorje EB 2 (2) Mornar BS 0 (0)

Primorjaši su sigurnim koracima krenuli prema Zagrebu. Ondje će ih uoči Božića snaći nova mogućnost za osvajanje trofeja. Pobjednici Kupa bili su protekle dvije godine, u sezonama kada se na put do bazena na Savi krenulo preko obližnjih Utrina. Naime, u četvrtfinalima Kupa prethodne dvije sezone obračunali su se Riječani s Medveščakom, ovoga puta poraz je na Kantridi morao potpisati splitski Mornar.

Nisu dečki loši, europska je to momčad, skup koji je prošlog vikenda na punom poljudskom bazenu svladao talijansku Savonu u prvoj utakmici četvrtfinala Eurokupa. No, za svladati Primorje, aktualnog osvajača Kupa, ugasle Jadranske lige te Prvenstva Hrvatske treba imati nešto više. Punom sastavu Ivana Asića nedostajao je samo Anđelo Šetka, koji je netom obavio magnetsku rezonancu ozljeđenog ramena, sa Splićanima svejedno nije bilo problema.

Splićani su poveli nakon četrdeset i tri sekunde pogotkom nečuvanog Čaglja sa srednjeg vanjskog. Nisu RIječani potom iskoristili njegovo isključenje u fazi napada kada Suknu udarac brani Anić. Primorje je izjednačilo golom Sukna iz peterca kojeg je izborio Radu a skrivio gostujući Burić, imenom Rino. Do tog peterca napadu Riječana bili su branjeni od strane Anića, ili pak nakon toga promašeni od strane Eleza. Momčad sa sve većim pedigreom, ali i bez dva glavna igrača (Kačić, Zović) uspješno se držala u riječkoj vodi. Štoviše, ponovno su vodili na ulasku u šestu minutu kada izvana zabija Marinić-Kragić. Dogodilo se to s desnog pointa, zabio je dešnjak, dovoljno to govori o sinergiji obrane Primorja u prvih osam minuta. Do kraja prve četvrtine Riječani uspijevaju preokrenuti na 3:2, dalekometne udarce Eleza i Muslima gostujući vratar Anić nije mogao obraniti.

Mornari nisu izgubili korak niti početkom drugog perioda. Promašaj Buljubašića na drugoj je strani kaznio Mitsuaki Shiga, Japanac u redovima splitske momčadi zabio je za 3:3. Realizirao je Shiga polukontru, no Primorje ubrzo ponovno vodi drugim pogotkom Muslima. Zagrebački suci dopuštali su čvršću igru pred Vićanovim golom, pa Primorje nije skrivilo isključenje sve do posljednje minute prvog poluvremena. Uglavnom se plivalo, bez pretjeranog oglašavanja ljudi u bijelom, sve do ulaska u 13. minutu kada na 5:3 postavlja Muslim. Novi je to bio udarac sa osam metara, prvo odvajanje na prednost veću od jednog pogotka. Na poluvrijeme se odlazi s prednošću Primorja od četiri pogotka, nastalom zgodicima Eleza i Buljubašića.

U 18. minuti Primorje vodi 8:3. Sukno uplivava na stativu i nepogrešivo zabija za plus pet, što je u slobodnom prijevodu značilo da je pitanje pobjednika u potpunosti riješeno, Nedugo zatim peterac je realizirao Muslim a desetu obranu upisao Frano Vićan u situaciji kada je skinuo 'šraubu' Marelji s pozicije centra. Na koncu treće bilo je 11:4, pogotke su izmijenili Marinić-Kragić sa splitske te Xavi Garcia i Burić s riječke strane. Rezultat se tek kozmetički mijenjao u posljednjih osam minuta, Primorje je serijom 6:0 u drugoj i trećoj četvrtini osiguralo put na završni turnir Kupa Hrvatske.