Kup Hrvatske: Primorje i Mladost u nedjeljnom finalu za prvi trofej sezone

Subota, 20. prosinca 2014. 17:58 Napisao  Patrik Mršnik

Polufinale Kupa Hrvatske: Primorje EB - Medveščak 23:3 , Jug CO - Mladost 9:12. Primorje uvjerljivo protiv Medveščaka, Mladost ponovo zaustavila Jug

Kup Hrvatske za vaterpoliste - poluzavršnica

JUG CO - HAVK MLADOST 9:12 (2:3, 2:3, 3:4, 2:2)

Bazen uz Savu. Gledatelja 200.

Suci: Nenad Periš (Split) i Andrej Franulović (Rijeka). Delegat: Albert Brala (Rijeka)

JUG CO: Bijač (6 obrana), Macan, Bošković 2 (1), Janović 2 (1), Younger 3, Fatović, Marković, Bušlje 1, Visković 1, Dobud, Bicari, Obradović, Popadić, Ivanković

HAVK MLADOST: Pavić (14 obrana), Bukić 1, Milaković 1, Lončar 2, Dašić, D. Živković 3 (1), Capan, Buha 1, Pavičić, I. Živković 1, Vukičević 3 (2), Bašić, Marcelić, Lozina

Igrač više: Jug CO 12 (4) HAVK Mladost 8 (4)

Peterci: Jug CO 4 (2) HAVK Mladost 2 (2)

Tri isključenja: Buha (26), Bašić (29)

Iako su iz Dubrovnika najavljivali povratak trofeja u Gruž, to se, jasno je već nakon prvog dana završnice Kupa Hrvatske - neće dogoditi. Mladost je ponovo svladala Dubrovčane u Zagrebu, i to na koncu uvjerljivo - 9:12 . Jug je pokazao malo, u obrani niti toliko, zasluženo je slavlje domaće momčadi koja će se u nedjelju (16.45) pred TV-kamerama naći u finalu protiv Primorja.

Nakon što su vaterpolisti Primorja s dvadeset pogodaka prednosti nadvisili prolaznike ovogodišnjeg izdanja završnog turnira Kupa, momčad zagrebačkog Medveščaka, najzanimljivijih sat vremena cjelokupnog subotnjeg programa na Savi bilo je sadržano u drugom polufinalu. Jug i Mladost odmjerili su snage u njihovom novom obračunu, prvom ove sezone. Prethodna dva dubrovačkoj momčadi zasigurno nisu ostala u lijepu sjećanju, u polufinalu lanjskog Prvenstva Hrvatske Mladost je slavila s 2:0 u seriji i tako se promovirala u utrku za naslov državnog prvaka.

Jug je poveo golom Boškovića iz peterca kojeg je skrivio Capan u trećoj minuti susreta. S istekom napada minutu kasnije Bijača je iznenadio Ivan Milaković za prvo poravnanje na utakmici. Domaća je momčad dobro parirala Jugu u obrambenom dijelu u prvoj četvrtini, iako je Bušlje uplivavanjem na dva metra pogodio za novo Jugovo vodstvo. Dubrovčani su mogli uvjerljivije voditi da Obradovićevi udarci nisu bili blokirani u dva navrata. Mladost se u petoj minuti ponovo priključila golom Ivana Živkovića nakon isključenja Bicarija. Dugo je Mladosti trebalo da zapuca, no obranili su u sedmoj minuti situaciju s dva igrača manje (Pavičić, Vukičević) zahvaljujući prečki koja je stala na put Youngeru do trećeg gola Juga u prvoj čevrtini. Tragičar iste zove se Nikša Dobud. Najprije mu Pavić brani udarac s pozicije dva metra, potom zarađuje isključenje nakon kojeg Luka Bukić zabija za 2.3, konačan rezultat nakon prvih osam minuta igre.

Mladost je povećala vodstvo nakon pola minute u drugoj četvrtini. Projektil Duje Živkovića završio je iza Bijačevih leđa za 2:4, nakon kojeg se nastavila napadačka nemoć Dubrovčana u igri s igračem više. Nakon prvih deset minuta iznosio je Jugov omjer 2-6. i to nakon smanjenja Youngera iz izrađene akcije. Jug se nije u potpunosti priključio nakon kontrafaula Bušlje i Pavićeve obrane Markoviću na igraču više. Domaći se ponovo odvajaju (3:5) pogotkom Vukičevića na isteku 12. minute upravo po Markovićevom isključenju.

Prednost Mladosti dodatno se povećala novim pogotkom Duje Živkovića iz peterca u 13. minuti. Bilo je 3:6, Jug je bio u potpunosti demoraliziran nakon tri velike obrane Josipa Pavića, od kojih je posljednja iz serije, ona Mihi Boškoviću bila iz peterca. Za Jug je konačno smanjio Younger na dvije minute do poluvremena, no pred momčadi Mihe Bobića je do slavlja bio još dug put. Istina, Mladost je na početku nastavka preko Vukičevića propustila kazniti isključenje Macana, što je na drugoj strani u pogodak pretvorio Ante Visković za 5:6. Na novo Macanovo isključenje pogađa Lončar, bila je obrana Juga nepostavljena što Mladost nije propustila realizirati. Golove do isteka dvadesete minute izmjenjuju najbolji strijelci - Younger i Duje Živković za 6:8. Sve ono što je Jug izgradio u napadu, a vanjski pucači imali su gotovo svu slobodu pri šutu, prosuo je u obrani koja nije mogla zadržati Mladostaše. Antonio Buha tako je zabio za 6:9 u 22. minuti, stanje je od tada u Jugu bilo pod oznakom uzbune.

Pogodak Boškovića neutralizirao je iz kontre Lončar za 7:10, s tim se rezultatom ušlo u posljednjih osam minuta. Dubrovčani su bez prilike za pogodak bili u prve dvije minute zadnjeg perioda, nakon čega Pavić bilježi nove dvije obrane u igri Mladosti s igračem manje (treće isključenje Buhe). Smanjuje na 8:10 Janović iz peterca, ponovno ga poništava Vukičević, golom s istekom napada na 5.17 do kraja susreta. Stvari su za Jug tim pogotkom postale potpuno izgubljene, mogli su samo potpisati novu stranicu knjige kapitulacija u Zagrebu.

PRIMORJE EB - MEDVEŠČAK 23:3 (7:1, 7:0, 6:0, 2:2)

Bazen uz Savu, Zagreb. Gledatelja 100.

Suci: Robert Tiozzo (Split) i Jakov Blašković (Dubrovnik). Delegat: Aleksandar Černi (Zagreb)

PRIMORJE EB: Vićan, Burić 1, Radu 4, Krapić 3, Peroš 1, Sukno 2, Muslim 2, Petrović, Mudražija 3, Elez 4 (1), Vrlić, Xavi Garcia 3, Lazović (5 obrana), Buljubašić

MEDVEŠČAK: Selem (10 obrana), Lipej, Posavec, Strukan, F. Lazić 2 (1), Josipović, Jovanović, Tomašek, Bulat, Geratović, Lipar, Samodol 1, R. Lazić (3 obrane), Šarić

Igrač više: Primorje EB 10 (8) Medveščak 4 (0)

Peterci: Primorje EB 1 (1) Medveščak 2 (1)

Tri isključenja: Samodol (17) Tomašek (24), Jovanović (28)

Apsolutno nikakvih problema Primorjaši nisu imali u polufinalnom ogledu protiv Medveščaka. Namjestili su ruke izabranici Ivana Asića za nedjeljno finale, pustili Medveščak na tek jednom pogotku u prvih šesnaest minuta igre. Sretnik koji je, čak štoviše pogodio za vodstvo (0:1) Medveščaka zove se Nikola Samodol. Lijep je to bio pogodak, u rašlje Dejanu Lazoviću, vrataru Primorja koji je junački odradio obvezu u polufinalu. Igrali su svi, iskusni i mlađi, u raznoraznim kombinacijama i varijacijama. Utakmici u kojoj je pobjednik ostavio poraženu ekipu u vaterpolu na preko dvadeset pogodaka zaostatka mora nedostajati opisnih pridjeva. Primorje je ostvarilo jednu od najuvjerljivijih pobjeda u novije vrijeme.

Pucalo se i zabijalo iz svih oružja, Medveščak je došao do daha u posljednjoj četvrtini kada je riječka momčad jednim dijelom maknula nogu s papučice gasa. Tada se, u 25. minuti igre dogodio i drugi zagrebački pogodak uz potpis Franka Lazića iz peterca. Isti je igrač zabio i za 20:3, četiri minute kasnije.

Za notes, valja samo pobrojati riječke strijelce u kanonadi ravnomjerno raspoređenoj po četvrtinama, osim spomenute zadnje. Elez i Radu pogađali su po četiri puta, Xavi Garcia, Krapić i mladi Mudražija potpisali su tri gola u mreži zagrebačkog vratarskog dvojca koji je uspio skupiti trinaest obrana. Sukno i Muslim zabili su dvaput, Burić i Peroš dodali su po pogodak za konačnih 23:3.

Primorjaši su ostvarili zacrtano, mirno i suvereno riješena je uvertira u veliko finale. Protivniku, iako Medveščak ne može biti mjerilo objektivne snage, u nedjelju od 16.45 neće biti lako.