Jadranska liga: Vaterpolisti Primorja pobijedili Mornar i došli na korak do maksimalnog učinka

Subota, 29. ožujka 2014. 20:17 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Splita

Susret 21. kola: Mornar BS - Primorje EB 8:18 (2:4, 3:3, 1:5, 2:6). Vaterpolistima Primorja nakon dobre predstave u Splitu preostaju samo bodovi protiv Medveščaka u posljednjem kolu za maksimalan učinak na koncu regularnog dijela.

Triglav Jadranska liga vaterpolista - 21. kolo

MORNAR BS - PRIMORJE EB 8:18 (2:4, 3:3, 1:5, 2:6)

Bazen u Poljudu. Gledatelja 250.

Suci: Maro Savinović i Jakov Blašković (Dubrovnik). Delegat: Željko Mladinić (Split)

MORNAR BS: Bujas, Z. Butić, Mladinić-Kragić, Čorušić, Čalić, Vrdoljak, Letica 1, Đogaš 1, Stipić, K. Butić 1, Lozina 1, Ban 2, Anić, Zović 2

PRIMORJE EB: Vićan, Radu 3, Peroš, Krapić 1, De. Varga 2 (1), Mudražija, Muslim 3, Rakovac 1, Da. Varga 2, Obradović 2, Šetka 1, Xavi Garcia, Jelovina, Buljubašić 3

Igrač više: Mornar BS 7 (2) Primorje EB 8 (5)

Peterci: Mornar BS 1 (0) Primorje EB 1 (1)

Isključenje s pravom zamjene: Mudražija (32)

Vaterpolisti riječkoga Primorja bez većih problema stigli su do dvadeset i prve pobjede, te ih samo slavlje protiv Medveščaka u posljednjem kolu sljedeće subote dijeli od maksimalnog učinka na koncu regularnog dijela. Iako bez lakše ozljeđenog Antonija Petrovića, uz prehladom načetog Paula Obradovića, relativno su se lagano izabranici Ivana Asića obračunali s Mornarom. Nada splitske momčadi kako može izboriti plasman na završni turnir senzacijom na Poljudu brzo je ugasla. Samo minutu i deset sekundi trebalo je Muslimu da iz neposredne blizine vrata Tomislava Bujasa postigne pogodak na igraču više. Čvrstom obranom, nisu Riječani davali previše prostora domaćinima u uvodnim minutama susreta. Iskusnik Đogaš, prvak Europe s Olympiakosom prije dalekih dvanaest godin, skrivio je peterac na dva metra, a siguran realiztor kao mnogo puta ove sezone bio je Denes Varga. Mađarski topnik dao si je tako dar na dan njegovog dvadeset i sedmog rođendana već na samom startu utakmice.

Za treći pogodak pola je polsa obavio vratar Jelovina. Nakon promašenog udarca Čorušića, bivši čuvar mreže POŠK-a, ekspresno je bacio loptu preko pola bazena gdje je u kontri već plivao Buljubašić. Kragić ga je pokušao zadržati, no reprezentativni branič nije se dao smesti pa je u petoj minuti već bilo 3:0. Brzo to biva i povišeno, opet su Xavi Garcia i Šetka učinili višak, pa je potonji brzo realizirao. Približili su se potom Splićani rezultatski, zgoditkom kapetana Marina Bana, dvije minute nadomak kraju prve četvrtine. Splićanin se uspio osloboditi pažnje domaće obrane i poentirati izvana, iz relativno teške pozicije. Po uzoru na utakmicu protiv Olympiakosa ranije ovoga tjedna u Ligi prvaka, primorjaši su u početku splitskog ogleda igrali odličnu obranu, ali i bili brzopleti u napadu. Na 2:4 postavlja tako Đogaš, nakon što gosti nakon time-outa Ivana Asića nisu ni zapucali prema vratima. Povukli su kontru, Đogaš se iskrao na lijevome krilu i plasirao u bliži Jelovinin kut.

Druga dionica počela je pogotkom Radua. Jasno je da se rumunjski centar našao okružen Mornarevom zonom, i da je uspio poentirati udarcem pored Bujasa iz sebi svojstvene situacije. Nakon što je u prvoj četvrtini upisao tek jednu obranu, Jelovina je primio i treći zgoditak od strane mladog Zovića. Kadetski reprezentativac pogodio je za novi priključak na 3:5. Brzo je, nakon isključenja Lozine, stvari na tri pogotka prednosti za goste stavio Muslim, našavši se gotovo nečuvan ispred gola Bujasa. Muslim iz takvih situacija rijetko griješi, nije se to dogodilo ni u jedanaestoj minuti susreta. Slična situacija već u sljedećem domaćem napadu. Buljubašić zaarađuje prvo gostujuće isključenje na susretu, a poentira Krešimir Butić. Priključak kojeg su Splićani držali u prvom dijelu nije bio slučajan, pokazali su momci trenera Zdeslava Vrdoljaka da se mogu nositi s jednom od najjačih momčadi svijeta. Njihov trener, nekoć i igračka legenda kluba Zdeslav Vrdoljak, inzistirao je na brzoj igri, ima za to i plivački jako brzu momčad. Susret je mogao postati još zanimljiviji krajem prvoga dijela. Obradović je dobio isključenje, a zicer Letici uspjeva obraniti Jelovina. Do kraja četvrtine golove su zabijali centri. Najprije Radu, pa potom i Letica nastavili su igru 'gol za gol', a novu priliku u posljednjem napadu poluvremena za potpuni priključak ne iskorištavaju domaći nakon isključenja Daniela Varge.

Za priključak domaćina u trećoj njihovoj prilici ispriječila se greda nakon pokušaja njihovog tragičara Letice. Žabica je bila prejako upućena, jednako koliko i neprecizan udarac Daniela Varge s druge strane. U trećoj dugo nije bilo gola, promašio je svoj udarac i drugi brat Varga, nišanske sprave kod Riječana nisu bile na razinama nekih prošlih utakmica u Jadranskoj ligi. Splićani su pak, u svom nastojanju da dohvate goste žurili, pa ni od njihovih pokušaja se ništa nije moglo vidjeti. Nakon tri minute igre u nastavku strijelac je po drugi puta Denes Varga, nakon što je Radu na dva metra izborio isključenje Čalića. Opet po pravilu odmah zabijaju i domaćini. Ban dalekometnim udarcem od grede smješta loptu iza Jelovine za 6:8. Nikako više od tri, ali ni manje od dva pogotka razlike, i tako sve do 6:10, za što su zaslužna braća Varga. Daniel najprije daje svoj drugi, pa onda i Denes treći, moglo se malo lakše disati. Primorjaši nisu uspjeli pobjeći na plus pet nakon isključenja Letice, ali jesu u posljednjoj minuti treće četvrtine kada Obradović gađa lijeve Bujasove rašlje za 6:11, isto čini i Muslim, pa se rezultatska razlika u kratkom periodu bitno pomakla na riječku stranu.

Posljednja četvrtina, kao i mnoge ove sezone bila je samo formalnost. Buljubašić je zabio trinaesti i četrnaesti pogodak Primorja te označio potpuni pad plana rada domaćih vaterpolista. Primjetna je tada bila razlika u klasi jedne i druge momčadi, nedostajalo je ideje ali i fizičke snage Splićanima. Uspijevaju ipak postići pogodak preko Lozine, zabija potom Obradović svoj drugi zgoditak za 7:15. Do kraja susreta zabijali su još Zović s jedne, odnosno Radu, mladi Rakovac te kapetan Krapić s druge strane. Točku na i stavio je obranom peterca Duje Jelovina u posljednjim trenucima susreta za šezdeset i treći bod vaterpolista Primorja u Jadranskoj ligi.