POVIJESNI USPJEH

Košarkaši Kvarnera izborili završni turnir Kupa!

Utorak, 30. prosinca 2014. 19:46 Napisao  Patrik Mršnik

Susret četvrtzavršnice: Gorica - Kvarner 2010 86:95 (21:19, 18:30, 23:28, 24:18)

Kup Krešimira Ćosića - četvrtzavršnica

GORICA - KVARNER 2010 86:95 (21:19, 18:30, 23:28, 24:18)

Dvorana srednjih škola, Velika Gorica. Gledatelja 150.

Suci: Siniša Herceg (Zabok), Želimir Tresoglavić (Osijek) i Krunoslav Holjevac (Slavonski Brod)

GORICA: Majcunić, Petrović 16 (4-12), Rogić 4, Zubac 16 (8-11), Herendić 8 (3-6), Kuga, Tomić, Krasić 34 (11-18), Pašalić, Gazić 2, Primorac 6 (2-4)

KVARNER 2010: Veljačić 10 (4-11), Čakarun 15 (7-10), Jambrović, Cinac 12 (4-10), Kučan 3, Vidmar, Konjević 17 (6-12), Miličević 5, Olivari 3, Jurković 2, Šamanić 14 (4-7), Štemberger 14 (5-11)

Slobodna bacanja: Gorica 13-17 Kvarner 2010 8-13. Trice: Gorica 11-29 Kvarner 2010 17-39

Skokovi: Gorica 36 Kvarner 2010 36. Osobne pogreške: Gorica 24 Kvarner 2010 21

Košarkaši Kvarnera 2010 na najbolji su mogući način zaključili riječku sportsku priču u 2014. godini. Pobjedom protiv Gorice izboren je premijerni nastup na završnom turniru Kupa Krešimira Ćosića koji će se održati u veljači sljedeće godine. U Velikoj Gorici bilo je 95:86 za momčad Marijana Manceea. Iako je kroz veći dio utakmice Kvarner dominirao, završnica je ponudila izjednačeni duel. Nekoliko puta Riječani su morali prelomiti ogled kako bi na kraju upisali povjesnu pobjedu.

Na prve koševe čekalo se gotovo pune dvije minute, Riječani su poveli 6:2 tricama Štembergera i Veljačića. Krenulo se pucati sa svih pozicija, Petrović je za domaće izvana smanjio, koševima Čakaruna i Veljačića iz reketa Kvarner je održao kakvu-takvu prednost u početnoj fazi utakmice. Igru domaće momčadi vodio je u prvih trinaest minuta utakmice 36-godišnji veteran Bariša Krasić. Fizički je samo toliko izdržao, no u tom je vremenu stavio osamnaest poena. Prve je poene ubilježio početkom sedme minute iz slobodnih bacanja za 13:14, nakon čega je u dva navrata uz koš iznudio i dodatno bacanje. Gorica je prvu četvrtinu kraju privela vodstvom, bilo je i 21:16 nakon Krasićeve minijature, što je Cinac sa sirenom za kraj prvog perioda poništio tricom. Deset je poena Krasić stavio u proj četvrtini, njegov se 'one-man-show' nastavio u prvih pola minute drugog perioda.

Krasić je u dvadeset i devet sekundi druge četvrtine stavio dvije trice i Goricu odveo na 27:19. Tu su negdje domaći počeli polako stajati, pročitao je Marijan Mance, strateg Kvarnera da prolazi domaći pick-and-roll. Do četrnaeste minute rezultat je bio izjednačen prvom serijom Kvarnera 8:0. Štemberger i Olivari stavili su trice, dodao se Cinac polaganjem, pa i tricom za vodstvo 30:29 na polovici druge četvrtine. Krasič je u tim, poroznim trenucima za Goricu promašio dva šuta iz vana, prednost se odmah okrenula na riječku stranu. Zubac je tek uspio izjednačiti na 31:31, kada je krenula nova serija gostiju. Šamanić stavlja tricu, pa Konjević polaže nakon napadačkog skoka za 31:36. Nastavilo se Šamanićevom tricom i Štembergerovim košem za novih 8:0, što je tricom samo poništo Herendić. Bilo je krajem prvog poluvremena i jedanaest koševa riječke prednosti nakon Kučanove trice (34:45), završilo je na deset - za Riječane sasvim dovoljno.

Dvije trice stavio je Davor Konjević u prvoj minuti trećeg perioda i time poništio istovjetan učinak Krasića s početka druge četvrtine. Jednu mu je poništio Herendić za 44:55, no Miličević je efektno zakucao za povratak na trinaest poena viška. Ugodno su Riječani živjeli početkom nastavka, ponajviše zahvaljujući raznovrsnim rješenjima na šutu. Probudio se ponovno, samo zakratko Krasić novom tricom (48:57) u 24. minuti, prednost je bila ponovno jednoznamenkasta sve do trica Štembergera i Miličevića za 49:63. Stvari je dodatno razbistrio i na najveću prednost u 25. minuti zakucavanjem postavio Marijan Čakarun. Kapital od 49:65 za posljednjih petnaest minuta nije se mogao ispustiti.

Krasićeva bacanja trećom je tricom tada anulirao Konjević, kraljevičko je krilo nedugo zatim postavilo i na 73:55, ponovno je bio na razini mladac na pozicijama iz kuta. Prednost se do konca trećeg perioda nije spuštala, zaliha je očuvana uoči raspleta koji je Kvarneru donio dugo čekani završni turnir Kupa Krešimira Ćosića. Velikogoričani nisu zaprijetili riječkom sastavu, Šamanić je položio za 67:81. Iako je izgledalo da je svemanje-više tada bilo rješeno u svezi pitanja pobjednika, domaći se vraćaju. Govor tijela riječkih igrača dao je naslutiti energetsku superiornost spram domaćina, no šut je odjednom zakazao. Iako su se na pet minuta prije kraja približili na pet koševa zaostatka ponajviše zahvaljujući čitavom nizu promašenih trica Kvarnera, završnica je ipak pripala Riječanima. Dvije trice stavio je Petrović, jednu Krasić za naznake povratka i potpunog priključka, s druge je strane Miličević promašio tri u nizu. Krasić je smanjio na 80:83, ukazao se potom Siniša Štemberger. Stavio je tricu i dodatno za 80:87, nakon čega Veljačić konačno zabija tricu za 84:92 čime su odvagnute sve sumlje oko pobjednika.

Kvarner 2010 se plasirao na završnicu Kupa Krešmira Ćosića čiji će domaćin, ali i parovi poluinala biti određeni naknadno. Poznat je samo termin, bit će to 18. i 19. veljače.