ALPE ADRIA KUP

Kvarner 2010 za pola koša bolji Levica

Utorak, 08. prosinca 2015. 21:28 Napisao  Patrik Mršnik

Skupina A, 3. kolo: Kvarner 2010 - Levicki patrioti 79:78 (21:19, 22:14, 20:23, 16:22)

Alpe Adria Cup - skupina A, 3. kolo

KVARNER 2010 - LEVICKI PATRIOTI 79:78 (21:19, 22:14, 20:23, 16:22)

Centar Zamet. Gledatelja 300

Suci: Gordan Terlević, Zoran Žagar i Roko Milin (svi Rijeka)

KVARNER 2010: Baković 6 (4-4), Veljačić 17, Marić 12 (3-5), Jambrović 2 (2-2), Vucić, Marinelli 16 (4-8), Kučan 3, Vidmar, Miličević 4, Olivari 14 (1-2), Štemberger 5

LEVICKI PATRIOTI: Granger 6 (4-4), Kovačević 6 (6-10), Žiak 15 (3-3), Marchyn, Marković, Rozim, Klar 6, Miljković 9 (1-2), Latinović 10 (3-4), Stojadinović 20 (3-6), Valentine 6

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 14-21 Levicki patrioti 20-29. Trice: Kvarner 2010 9-26 Levicki patrioti 6-18

Skokovi: Kvarner 2010 26 Levicki patrioti 35. Izgubljene lopte: Kvarner 2010 15 Levicki patrioti 18

Košarkaši Kvarnera 2010 svladali su vrlo nezgodnu prepreku u imenu Levickih patriota iz Slovačke u okviru trećeg kola Alpe Adria Cupa. Bilo je u dvorani na Zametu 79:78 za Riječane. Iako rezultat sugerira veliku borbu, nje ustvari sve do posljednjih dvadeset i pet sekundi susreta nije bilo. Kvarner je lošom završnicom susreta gotovo do kraja iskompromitirao prednost od devet poena koliko je imao u 38. minuti. Ipak, bodovi se pišu i pobjeda pamti u duelu s eminentnim imenom slovačke košarke.

Ozlijede Šime Špralje i Franka Kalpića izdiktirale su početnu riječku petorku u kojoj nije bilo klasičnog centra. Razigravača je igrao Veljačić, do njega su ordinirali Marinelli i Baković, a pod koševima je početna borba išla preko Marića i Jambrovića.

I u takvom stanju riječki su košarkaši dobro otvorili uz četiri poena Veljačića prije no što je jedan od srpskih igrača u slovačkim redovima Stojadinović vezao autorsku mini-seriju 0:5. Veljačić je uskoro zabio i šest poen prije no što je Marijan Mance bio primoran svoje igrače okupiti na minuti predaha. Koševima Žiaka (lanjskog beka Jazina) odnosno Valentinea iz zakucavanja slovački patrioti odlaze na 6:12 u četvrtoj minuti.

Kvarner je nakon trice Olivarija (9:12) već do isteka pete minute napravio jednak broj osobnih pogrešaka. Nije trebalo dugo, tek minuta da se u bonusu Riječanima pridruže i Slovaci što je dovelo do rezultatskog priključka do kraja prvog perioda.

Stojadinović je u sedmoj minuti stavio svoju drugu tricu za 10:17, a ušlo je izvana i Petru Mariću na drugoj strani na što se nadovezao Veljačić iz prodora za riječkih 5:0. Posljednja minuta prve četvrtine pripala je međutim Paolu Marinelliju. Riječki je dragulj vezao dvije trice za 21:19, konačan rezultat prve dionice sjajne košarkaške predstave na Zametu.

Marinelli je pobrao ovacije i nedugo nakon povratka na parket kada je iznudio dodatno bacanje nakon ubačaja iz prodora . Pridodao mu se i Šime Olivari za zaključivanje serije 15:2 i riječko vodstvo od šest poena. Domaći su nastavili mljeti, poenima Štembergera, Kučana i Bakovića otišlo se na 32:19, a Levicki su patrioti bez koša bili cijelih osam minuta.

Kvarner je podignuo intenzitet obrane, prisiljavao goste na brojne pogreške i bio vrlo efikasan. Serija je stala na 24:2, Žiak je zabio tricu za slovačku momčad smanjivši na 34:22. Do poluvremena se u strijelce upisao i povratnik Miličević, i to u dva navrata, a prednost domaćih ostala je na razini dvoznamenkastog broja, a to su postale i brojke poena u Maura Veljačića s jedne, odnosno Milana Žiaka s druge strane.

Kvarner je u nastavak krenuo blago opterećen osobnim pogreškama, Veljačić i Kučan imali su po tri prekršaja, a uskoro im se s istim brojem priključio i Patrik Jambrović. Te činjenice nisu ispočetka ometale domaći sastav u očuvanju prednosti koja je bila stečena kroz drugu četvrtinu. S dva ubačaja Petra Marića istekla je 23. minuta, a rezultat je bio 51:40.

Riječki je sastav održavao agresiju zonskim pressingom, prednost se do ulaska u samu završnicu treće četvrtine nije spuštala ispod deset koševa, a tome je domaćin mogao zahvaliti tricom Olivarija u 27. minuti susreta, kao i košfaulom Marinellija nešto kasnije. Gosti su do posljednjeg intervala svoj zaostatak stigli spustiti na sedam poena, ali pokazat će se - nije im to bilo dovoljno za rezultatski preokret u zadnjih deset minuta.

Šime Olivari početkom posljednjeg perioda postao je 'dvoznamenkast', baš kao i Petar Marić nakon košfaula. novih riječkih 5:0 odvelo je prednost na dvanaest poena (68:56). Povećao je to Štemberger tricom u 33. minuti, a što je još važnije, Kvarner je potpuno neutralizirao probleme s osobnim pogreškama, mudro taktizirajući u rotacijama. Gosti su posljednji vlak za priključak propustili na samom kraju.

U posljednjih pola minute ušlo se s pola koša riječke prednosti (77:76) nakon čega je Marijan Mance pozvao minutu predaha, a Paolo Marinelli iskoristio oba slobodna bacanja. Prednost Riječana od devet poena, koliko je stajalo u 38. minuti ipak nije ostala prokockana, Kvarner je stigao do druge pobjede u Alpe Adria Cupu. Ona mu jamči ostanak u borbi za drugo mjesto na kraju grupne faze, a ono može donijeti lakšeg protivnika u četvrtfinalnom dvomeču ovog natjecanja.