Subota, 16. siječnja 2016. 19:15 Napisao/la  SC

Susret 13. kola: GKK Šibenik - Kvarner 2010 76:80 (27:23, 15:18, 15:17, 19:22)

A-1 liga košarkaša - 13. kolo

GKK ŠIBENIK - KVARNER 2010 76:80 (27:23, 15:18, 15:17, 19:22)

Dvorana na Baldekinu. Gledatelja 600

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Zlatko Galijot (Zagreb) i Josip Jurčević (Split)

GKK ŠIBENIK: Radovčić 7 (3-3), Šarić, Andabaka, Badžim 20 (2-2), Bašić 19 (1-2), Blaće 4, Krajina 11 (1-2), Vukičević 6, Paić, Španja, Vrkić 3 (1-2), Petani 6 (1-2)

KVARNER 2010: Veljačić 21 (3-5), Marić 17 (3-4), Jambrović 6, Vucić, Marinelli 12 (2-3), Kučan 7 (4-4), Vidmar, Špralja 14 (2-4), Miličević, Olivari, Kalpić, Štemberger 3

Slobodna bacanja: GKK Šibenik 9-13 Kvarner 2010 14-20. Trice: GKK Šibenik 13-28 Kvarner 2010 10-25

Skokovi: GKK Šibenik 23 Kvarner 2010 29. Izgubljene lopte: GKK Šibenik 14 Kvarner 2010 14

Do jedanaeste pobjede stigli su ove subote košarkaši Kvarnera 2010 u A-1 ligi. U derbiju kola, na kultnom Baldekinu Riječani su ostvarili rezultat s kojim su ostali neporaženi na gostovanjima, ali i s kojim su prekinuli niz nepobjedivosti sastava Jeronima Šarina na njihovom parketu. Završilo je 80:76 za goste, a pitanje pobjednika riješeno je u posljednjoj minuti utakmice kada je Mauro Veljačić stavio tricu, i pogodio jedno bacanje za 74:78 u dva vezana riječka napada. Šibenčanima nije pomoglo ni to što su dobro koristili inače ubojito Kvarnerovo oružje i zabili tri trice više. Pred prepunim gledalištem uz prisutstvo šibenske narodne glazbe gosti upisuju novo veliko slavlje.

Šibenčani otvaraju s tri trice i vodstvom 9:2, ali na vanjske ubačaje Bašića, Krajine i Badžima odgovaraju Veljačić i Marinelli pa smo u nepune četiri minute već vidjeli pet ubačaja iza linije za tri poena na utakmici. Kvarner je obrambeno dosta rezervirano otvorio utakmicu, prvu osobnu pogrešku gosti su napravili tek u šestoj minuti pa su Šibenčani preko petanije stigli do 13:8. No, već u sljedećoj minuti Veljačić najprije postiže svoju drugu tricu, a onda zabija faulkoš i realizira dodatno bacanje za prvo riječko vodstvo - 13:14.

Festival trica u prvoj četvrtini nastavio se; s jedne strane dvaput je precizan Bašić, a s druge se prije Jambrovićevog pologanja i šibenskog timeouta u 'tricaše' upisuje Petar Marić. I nakon minute predaha Bašić ponovo zabija, ali mu uzvraća Veljačić pa i jedan i drugi razgiravač imaju po tri zabijene trice u devet minuta igre. Do odmora tricu stavlja i Roko Badžim pa domaći na prvi predah odlaze s prednošću od četiri poena. Ukupno je prva četvrtina dala čak dvanaest trica - sedam s domaće i pet s gostujuće strane.

Vezao je Šibenik seriju 12:1 kroz kraj prvog i početak drugog dijela. Radovčić je u nju ugradio pet poena, a onda je u trinaestoj minuti Paolo Marinelli prvi put zaledio Baldekin tricom s pola terena, s istekom napada Riječana. Trice su nastavile padati pout kiše, izmjenjuju ih Bašić i Štemberger, pa onda zabija i Ivan Kučan za priključak (37:33) na polovici drugog perioda. Kvarner se do poluvremena nalazi u minimalčnom zaostatku zahvaljujući seriji 0:8 i ubačajima Špralje, Marinellija i Veljačića. I jedni i drugi do poluvremena zabili su već po osam trica.

Pomalo iznenađujuće, i za ovu sezonu raritetno, Kvarner je do pobjede stigao iako je u drugom dijelu zabio samo dvije trice iz tek osam pokušaja. Prvu je za poravnanje na 46:46 realizirao Petar Marić u 23. minuti, a onu drugu već smo opisali na početku teksta. Kvarner je na krilima te Marićeve trice složio seriju 0:7 za odlazak na 46:50, uzvraćaju Šibenčani istom mjerom pa Petani zabija svoju jedinu tricu iz pet pokušaja i odvodi Šibenik na 54:50. Igralo se u serijama, a priču je završio Kvarner s novih 0:6 i četiri vezana poena Jambrovića koji je igrao s četiri osobne pogreške kroz dobar dio treće četvrtine. Riječka je momčad bila u prednosti od pola koša na posljednjem odmoru.

Jedan od ključnih Kvarnerovih figura bio je Ivan Kučan, neumorna radilica u svojih petnaest minuta igre. Zabio je sedam poena, ukrao dvije, možda i ključne lopte za pozitivan razvoj događaja po Riječane. Kvarner je posljednju četvrtinu otvorio s tri poena Marinellija nakon osobne Vukičevića na njegovom šutu. Tricom je uzvratio Badžim, a prednost se kroz veći dio završnice utakmice premještala s jedne na drugu stranu. Gosti vode 64:67 nakon polovice igre, bilo je i 66:70, a onda posljednje dvije domaće trice na utakmici stavljaju Bašić i Krajina za 72:71, zadnje domaće vodstvo.

Posljednjih minutu i pol pripalo je Kvarneru, Veljačić je zabio pet od završnih devet riječkih poena pa je pobjeda otišla na stranu Kvarnera. Za podvući je da se riječka klupa nekoliko puta žalila na odluke sudačkog trojca, time je ovo slavlje za ekipu Marijana Mancea još slađe.

Turneja po regiji i široj okolici za Kvarner završava u srijedu kada Riječani gostuju kod Heliosa u posljednjem kolu grupne faze natjecanja u Alpe Adria Kupu. Pobjedama u Velikoj Gorici i austrijskom Traiskirchenu Riječani mogu pridodati nove bodove. Sljedeće subote na parket Centra Zamet dolazi posljednjeplasirana momčad Kaštele, a i taj će susret prenositi HTV 4.