A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Škrljevo protiv Osijeka ostvarilo povijesnu pobjedu

Petak, 30. listopada 2015. 20:33 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 5. kola: Škrljevo - VROS Osijek 84:77 (28:21, 14:21, 25:17, 17:18). Kus ubacio 31 poen

A-1 liga košarkaša - 5. kolo

ŠKRLJEVO - VROS OSIJEK 84:77 (28:21, 14:21, 25:17, 17:18)

Dvorana Mavrinci. Gledatelja 300.

Suci: Nikola Perlić (Velika Gorica), Damir Palavra i Hrvoje Jurković (Zagreb)

ŠKRLJEVO: Surina 9, Kus 31 (5-5), Jurica, Bilalović 3, Juričić 4 (1-2), Trbović 9, Perković 7 (3-4), Radunić 8, Ceranja 6, Stipčić, Rogić 7 (1-2), Prostran

VROS OSIJEK: Kujundžić 1 (1-2), Zebić, Došen 4, Diminić 10, Ušić 16 (4-5), Bičvić 9 (6-8), Pandurić 25 (11-15), A. Šarac 12 (3-3), J. Šarac, Karlović

Slobodna bacanja: Škrljevo 10-13 VROS Osijek 25-33. Trice: Škrljevo 10-28 VROS Osijek 6-26.

Skokovi: Škrljevo 26 VROS Osijek 23. Izgubljene lopte: Škrljevo 15 VROS Osijek 22

Trideset i jedan poen Davora Kusa bio je dovoljan Škrljevu za upisivanje prve, povijesne pobjede u najjačem društvu hrvatske košarke. Nekadašnji hrvatski reprezentativac i euroligaš poveo je svoju momčad do bodova protiv VROS Osijeka i pobjede od 84:77. Trebalo se za nju propisno namučiti, žrtvovati trenerov glas i broj prekršaja, pretrpjeti neke sudačke odluke na svoju štetu, no osjećaj u domaćina pred tristotinjak gledatelja na kraju je bio fenomenalan.

Da je kojim slučajem nakon šest minuta utakmica morala stati zbog neke više sile, Škrljevo bi odnijelo uvjerljivu pobjedu. U tom je razdoblju rezultat bio 23:6 za domaću momčad koja je već bila vezala dvije (Kusove) trice, zabijao je u startu i Radunić, pomagali su Ceranja i Perković koji je unatoč ozlijedi vrlo rano morao ući u igru. Ipak, poznat je problem škrljevska rotacija koja ne smije patitii, zato su u prvom poluvremenu igrali svi osim trećeg 'zaštićenog' - Matije Bilalovića.

Nije sastav Aramisa Naglića do te visoke prednosti u otvaranju utakmice stigao slučajno, baš kao što se slučajno nije dogodilo niti to da su gosti na poluvremenu mogli voditi. Davor Kus odigrao je jedno od najplodonosnijih poluvremena u svojoj dugogodišnjoj i bogatoj karijeri zabivši 25 poena (trice 3-3, dvice 7-9), ali trebalo ga je pratiti. U ostalih sedamnaest ubačaja ubacio se Trbović s dvije trice, ostali su bili tek epizodisti u napadačkom dijelu. Ne može se međutim, isto reći za obranu, momčad je na velikom odmoru imala petnaest skokova, pet više od gostiju iz Osijeka.

Gostoljubivost Škrljevčana počela je rasti i narasla već do devete minute i osječke serije 0:11 koju je prekinuo Kus ubačenim slobodnim bacanjima i pogođenom tricom. Zbog tri prekršaja domaći su vrlo brzo ostali bez pomoći agilnog Ceranje što je dodatno opteretilo Perkovića, ali i onemogučilo kvalitetniju rotaciju. Nakon prvog perioda plus sedam se za domaćine umalo bilo pretvorilo u zaostatak na poluvremenu.

Škrljevo je u prve tri i pol minute druge dionice bilo bez koša, prvi je sljedeći zabijen tek kada se Kus nakon kratkog odmora vratio u igru. Kroz veći dio druge dionice prednost domaćina ostajala je na korektnih šest-osam poena. Gosti su ponajviše zahvaljujući visokom Ušiću stigli do izjednačenja za poluvrijeme.

Nije trebala proći niti cijela minuta trećeg perioda, a sastav Vladimira Krstića već je bio u vodstvu preko trice Aljoše Šarca (44:45). Susret je tako od polaganog dolaska u sfere neizvjesnosti krajem prvog poluvremena prerastao u kazališni komad kojeg nije bilo preporučljivo gledati osobama slabijeg živčanog sustava!

Škrljevčani dvjema tricama (Surina, Kus) u 24. minuti ponovo vode s prednošću makar identičnom za jedan posjed (54:51). U susretu koji se osim po rapidnom opadanju brojeva poena po četvrtinama može pamtiti i po lako kvarljivom semaforu za napad na zapadnom košu svako je jače oglašavanje publike u drugom poluvremenu bilo lako zapamtiti. Jedno od takvih bilo je žustro, kod tehničke pogreške Surini (dvojbena odluka!), kao i kod njegovog zakucavanja koje je u 26. minuti nagnalo gostujućeg stratega Krstića na pozivanje minute predaha.

Na krilima Surine i Kusa (30 poena u 27. minuti!) domaća je prednost tada opet narasla na devet poena (62:51), a tada je to bilo posebno važno zbog psihologije trenutka. Gostima se skraćuju ruke nakon tri promašaja vansjkog šuta u dvije minute uoči trice Pandurića kao jednog od zadnjih pokušaja povratka do kraja trećeg perioda.

Slavonci dugo u četvrtoj četvrtini nisu znali za postignut poen pa je trica Juričića na startu odvela stvari na plus trinaest. Ipak, priči niti na sedam minuta od vremenskog završetka nije bio kraj, serijom Ušića i Bičvića (0:6) sve je bilo vraćeno u sfere neizvjesnosti. Posljednjih sedam minuta domaći su proveli u bonusu, bilo je prisutno i još nekoliko dvojbenih odluka sudaca na štetu domaćina među kojima je tehnička pogreška Ceranji u 37. minuti. Iskoristili su to gosti koji su uz po tri poena Pandurića i Aljoše Šarca ponovo stigli na 79:75 i zaprijetili. Sve je ipak ostalo samo na prijetnjama, jer pobjedi je ovog puta mjesto bilo na Mavrincima.