Skandal u Slavonskom Brodu: Policija na poluvremenu privela Slovence iz momčadi MNK-a Histria

Utorak, 28. svibnja 2013. 23:30 Napisao/la  SC

Valdi Lakošeljac i Sandro Hodžić uhićeni su tijekom kvalifikacijske utakmice u Slavonskom Brodu pod optužbom da nisu imali radne dozvole, koje im kao amaterima nisu potrebne. Obojica su protjerani iz Hrvatske

Davor Čubelić, izvršni dopredsjednik Malonogometnog kluba Histria iz Oprtlja, obratio se javnosti priopćenjem nakon utakmice doigravanja za plasman u Prvu HMNL-u. Histria je igrala kvalifikacijsku utakmicu protiv Broda u Slavonskom Brodu. Domaćin je pobijedio rezultatom 5:2, nakon što je prvo poluvrijeme završilo neodlučeno 2:2.

Tijekom poluvremena dogodio se nečuveni incident, policija je uhitila dvojicu Slovenaca, Valdija Lakošeljca i Sandra Hodžića,  koji igraju za Histriju. Uhićeni su jer nisu imali radne dozvole, koje im nisu trebale. Nakon privođenja, obojica su dobili višemjesečni izgon iz Hrvatske.

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

U Slavonski Brod stigli smo dva sata prije početka utakmice, do dvorane su nas prepratili vrlo ljubazni domaćini. Svaka dalja ljubaznost prestala je sa prvim zviždukom suca, domaćini su igrali preoštro, na trenutke i grubo.

Suci su to tolerirali, čega je rezultat teža ozljeda našeg igrača Jasprice već u prvom poluvremenu. Međutim, mi smo to junački trpjeli, nismo reagirali, te smo uspjeli do poluvremena držati rezultat u egalu. Na završetku prvog poluvremena pravi šok za sve nas.

Jedan gospodin u civilu na izlasku s terena grubo hvata za prsa našeg igrača Lakošeljca i viče gdje je drugi? Pritrčao sam da zaštitim igrača, pa mi je ovaj što je držao Lakošeljca pokazao službenu iskaznicu MUP-a, a u to su se uz mene stvorila i još dvojica policajaca u odori.

Ovaj u civilu, očito njihov šef, oštro je počeo tražiti radne dozvole za dvojicu slovenskih igrača u našim redovima. Nikakva moja uvjeravanja nisu pomogla. Pokušao sam na miran i razložan način objasniti da je 2. HMNL amaterski rang natjecanja u kojem ne postoje ugovori, tako da ni igrači ne moraju imati radne dozvole kao ostali stranci koji su zaposleni u Hrvatskoj.

Kada mi je "gospodin" inspektor odbrusio da je igranje nogometa također rad, shvatio sam da je dalje uvjeravanje beskorisno i da nema nikakve svrhe. Mi smo sportski odlučili nastaviti susret, bez dvojice naših ponajboljih aktera, koji su privedeni i određeno im je 12-satno zadržavanje, te izvođenje pred suca za prekršaje.

Kako ni to očito nije bilo dovoljno sigurno domaćinu da će zabilježiti pobjedu, na scenu stupaju ljudi u crnom, inače naš najkvalitetniji par sa znakom FIFA, gospoda Janošević i Tomić iz Zagreba.

U 35. minuti postižemo izjednačujući pogodak za 3:3, sudac Tomić jasnom signalizacijom pokazuje na centar, njegovu odluku potvrđuje i Janošević. Slijede mučne scene, prijetnje domaće klupe, te se Janošević odlučuje nakon cca 15 do 20 sekundi na dodatne "konzultacije" sa kolegom Tomićem.

Ishod svega je poništavanje regularnog pogotka i nastavak igre ubacivanjem sa strane u korist domaćina. Vrlo pristojno reagiram kao predstavnik kluba, tražim pojašnjenje od Janoševića i dobivam ga. Da mi nije tužno, vjerojatno bih se i nasmijao. Kaže mi da je u pitanju loša komunikacija između njega i kolege Tomića, odnosno da je potonji upotrijebio krivi znak,  i da je Tomić ustvari htio pokazati da se igra dalje, a krivo pokazao da je pogodak.

Takve se greške ne događaju ni početnicima, a kamo li sucima od kojih je jedan proglašen za najbolju zviždaljku u Svijetu za 2010. godinu. Da nestane svaka neizvjesnost pobrinuo se najbolji svjetski futsal sudac Janošević već u sljedećoj minuti.

Naš igrač kreće u dribling u neposrednoj blizini Janoševića, protivnik ga povlači za gaćice i ruši na pod. Nema reakcije Janoševića, ali ima domaćeg igrača. Uzima loptu i sam kreće prema našim vratima i to je 4:2, dovoljna pomoć za agresivnog domaćina.

Dvije minute kasnije našeg igrača pogađa lopta u genitalije, čega je i posljedica njegov bolni jecaj. Valjda ponukan grižnjom savjesti, ako je uopće ima, sudac Tomić dosuđuje slobodan udarac u našu korist. Dvorana luduje, kao i domaća klupa i sve to postaje tragikomično.

Jedva čekamo kraj ove farse, da vidimo što je s našim uhićemnim igračima. Napominjem da na službenom mitingu prije utakmice nije bilo predstavnika domaćina, već je i tu dužnost obnašao domaći trener Ivica Ćorluka. Na pitanje delegata da mu dostavi Prijavu javnog okupljanja i popis redara, isti se oglušio uz napomenu da su mu redari njegovih 15 juniora (maloljetne osobe !!!).

Redara nije bilo i delegat je to teške duše prihvatio upisati tek na inzistiranje suca Janoševića, što je opet prouzročilo burnu reakciju gospodina Ćorluke prema sucima.

Naposljetku domaći "šerif" Ćorluka pokušao se fizički obračunati sa našim igračem-trenerom Miletićem, uz obrazloženje da ga je isti vrijeđao tijekom utakmice. Samo pravovremena reakcija nekolicine pribranih domaćina, spriječila je da nakon hapšenja, krađe još budemo i istučeni u Slavonskom Brodu.

Ovom pokušaju napada nazočila su oba suca. Kako je postalo izvjesno da naši uhićeni igrači neće biti pušteni, prisiljen sam poslati dečke kući, a ja ostajem prenoćiti u hotelu. U subotu 25. 05. 2013. godine u 9 sati Lakoseljac i Hodžić su izvedeni pred prekršajnog suca Prekršajnog suda u Slavonskom Brodu.

I gle vraga, nakon nepuna dva sata vijećanja naši igrači bivaju oslobođeni od optužbe zbog igranja bez radne dozvole, jer ona za amaterski sport nije ni potrebna. Ipak, farsi nije kraj.

Dvojica igrača su uz sebe imali samo vozačke dozvole, a napominjem svojom greškom ostavili su dokumente u vozilu na benzinskoj crpki Vrata Jadrana u Rijeci. Sva uvjeravanja i molbe igrača da su tog dana nešto prije 14 sati legalno ušli u RH na jednom od  graničnih prijelaza, te da državni službenici to provjere, nisu urodili plodom.

Svakom igraču izrečena je novčana kazna od 700,00 kuna i vidi vraga zaštitna mjera protjerivanja iz RH u trajanju od tri mjeseca, tako da su za njih kvalifikacije završile. Svrha je ispunjena, mi smo ostali bez dva ponajbolja igrača, nemamo iste uvjete za daljnji tijek kvalifikacija (još pet susreta), te nam ne preostaje ništa drugo nego da zahtijevamo sljedeće:

1. Od organa Hrvatskog nogometnog saveza tražimo brzu i energičnu reakciju, odnosno proglašenje susreta 0:3, jer je domaćin počinio grube propuste u organizaciji susreta, nije zaštitio naše igrače od nasilnog odvođenja  sa strane organa MUP-a u području gdje oni nisu imali ingerencije. U najgoru ruku tražimo poništenje utakmice i odigravanje nove u regularnim uvjetima za obje momčadi.

2. Od organa MUP-a PU Brodsko-posavske tražimo hitno očitovanje od koga su i za čiji račun tražene radne dozvole za igrače amatere kojima to nije potrebno, jer je i sam inspektor  koji je vodio istragu u neslužbenom razgovoru priznao da je to od njega tražila njemu visoko pozicionirana osoba iz PU Brodsko-posavske, iako je on dotičnog gospodina uvjeravao da naši igrači nisu počinili prekršaj.

3. Od Prekršajnog suda u Slavonskom Brodu zahtjevamo trenutno poništenje zaštitne mjere protjerivanja naših igrača, kako bi već u srijedu 29. 05. 2013. mogli nastupiti kompletni i imati ravnopravne uvjete za natjecanje sa preostale tri ekipe.

U slučaju neispunjenja naših opravdanih zahtjeva, trenutno ćemo napustiti sva natjecanja u organizaciji Hrvatskog nogometnog saveza, a klub po mogućnost registrirati sa sjedištem u Sloveniji gdje niko neće ponižavati naše igrače odakle god dolazili, te ćemo imati ravnopravne uvjete za natjecanje kao i ostale sportske družine, stoji u priopćenju.