Hrvatska pobjednik LEN Europa kupa Foto: Valentina Prokić

ŠPANJOLSKA - HRVATSKA 9:12 (1:2, 4:4, 1:3, 3:3)

Suci: Achladiotis (Grčka) i Colombo (Italija). Delegati: Lonzi (Italija) i Perišić (Srbija)

ŠPANJOLSKA: Lopez Pinedo, Munarriz Egana 3, Granados Ortega 1, Del Torro, Larumbe 1, Minguell Alferez, Cabanas Pegado 1, Espanol Lifante, Tahull Compte 1, Fernandez Miranda, Mallarach Guell 2, Bustos Sanchez, Lorrio Bejar

HRVATSKA: Bijač, Macan, Fatović 6, Lončar, Joković 1, Marinić-Kragić, Vukičević 2, Bušlje 1, Benić, Vrlić 1, Šetka, Garcia 1, Marcelić

Igrač više: Španjolska 5 (10), Hrvatska 6 (10)

Isključenje s pravom zamjene: Bustos Sanchez, Minguell Alferez (Španjolska), Bušlje (Hrvatska)

Žuti kartoni: Ivica Tucak (Hrvatska), David Martin (Španjolska)

Hrvatska vaterpolska reprezentacija pobjednik je prvog izdanja LEN Europa Cupa.

Barakude su na Kantridi pred 1100 gledatelja pobijedile Španjolsku 12:9.

Sjajna atmosfera na tribinama bila je samo vjetar u leđa hrvatskim vaterpolistima koji su predvođeni razigranim Lorenom Fatovićem i hobotnicom na golu Markom Bijačem osvojili još jedan u nizu trofeja.

Hrvatski vaterpolisti sjajno su otvorili utakmicu.

Kapetan Andro Bušlje, koji je zbog kazne preskočio susret sa Srbijom, zatresao je mrežu u 3. minuti.

Loren Fatović je zatim iskoristio igrača više za 0:2.

Četvrtinu su zatvorili Španjolci pogotkom Cabanasa 12 sekundi prije isteka vremena, također iskoristivši brojčanu prednost - 1:2.

Prva dva pogotka u drugoj četvrtini sa obje strane, su bile uspješne realizacije igrača više. Za Hrvatsku je precizan bio Fatović, a za goste Munarriz - 2:3.

Prvo izjednačenje gostima je donio Espanol u 11. minuti, ali samo za kratko,  jer je raspoloženi Fatović minutu kasnije vratio Barakudama prednost - 3:4.

No, Španjolci su pojačali pritisak te je Larumbe ponovno izjednačio - 4:4.

Garcia uzvraća 50 sekundi prije kraja - 4:5, ali Mallarach prekrasnim pogotkom izvana preko Vukičevića, svladava Bijača za novo treće izjednačenje - 5:5 32 sekunde prije kraja prvog poluvremena.

Neriješiva zagonetka za Španjolce, izvrsno raspoloženi Loren Fatović sekundu i šest stotinki prije kraja pobrinuo se da Barakude na odmor odu sa plus jedan - 5:6.

Marko BIjač zaustavio je prvi španjolski napad nakon isključenja Vukičevića obranivši udarac Tahullu.

Novo gostujuće isključenje još jednom koristi Fatović i odvodi Hrvatsku na plus dva - 5:7.

Novi napad Hrvatske završio je dvostrukim pogotkom okvira gola, Fatović je pogodio prečku, odbijenu loptu Bušlje nije uspio pospremiti u mrežu već je odsjela na stativi.

Bušljeovo isključenje u pogodak je pretvorio Munarriz - 6:7, ali Barakude furizono odgovaraju i koriste igrača više na najbolji način.

Prvo Vukičević, a zatim šest sekundi prije kraja treće dionice i Maro Joković - 6:9 odvode Barakude na plus tri uoči posljednjih osam minute igre.

Munarizz je otvorio posljednju dionisu pogotkom - 7:9, no Vrlić se pobrinuo za novo povećanje na plus tri - 7:10.

Nakon isključenja Bušlje, Bijač ne dozvoljava Španjolcima da se približe braneći udarac Del Torru, dok na drugoj strani Vukičević pogađa - 7:11.

Mallarach ipak uspjeva prevariti Bijača u novoj prilici sa igračem više - 8:11 četiri minute prije kraja, a isto uspjeva i njegovom suigraču Granadosu koji dovodi Španjolsku na samo dva pogotka zaostatka - 9:11 u 30. minuti.

Ali Fatović je nezaustavljiv, novi pogodak minutu prije kraja odvodi Hrvatsku do nove pobjede.

Broncu je osvojila Italija koja je pobijedila Srbiju 10:9.

Crna Gora je svladala Mađarsku 15:7 u susretu za peto mjesto, dok je Grčka bila bolja od Francuske 12:4 u dvoboju za sedmo mjesto.