PRIJATELJSKA UTAKMICA Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila Švicarsku u Zadru, za dva dana isti protivnici igraju utakmicu u Osijeku

Četvrtak, 19. ožujka 2026. 19:22 Napisao/la  SC

Posebno razigrana i efikasna bila je hrvatska izabrana vrsta u drugom dijelu

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila Švicarsku u Zadru,   za dva dana isti protivnici igraju utakmicu u Osijeku
Foto: HRS/Facebook

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila (34:26) je Švicarsku u prijateljskoj utakmici odigranoj u Zadru.

HRS je objavio sljedeći izvještaj:

Hrvatska muška seniorska rukometna reprezentacija uvjerljivo je, s 34:26, pobijedila Švicarsku u prvom od dva prijateljska susreta.

Posebno razigrana i efikasna bila je hrvatska izabrana vrsta u drugom dijelu u kojem je postigla 19, a primila samo 12 pogodaka.

Za dva dana novi je ogled u Osijeku.

Sjajna atmosfera dočekala je hrvatsku mušku seniorsku rukometnu reprezentaciju koja se nakon nepunih sedam godina vratila u dvoranu na Višnjiku, u prvom od dva prijateljska susreta protiv Švicarske.

Od 22 igrača koje ima na raspolaganju ovaj tjedan, hrvatski izbornik Dagur Sigurdsson za prvi je susret odabrao 17, a na tribinu poslao ozlijeđenog Luku Lovru Klaricu te Dinu Slavića, T. Matoševića, T. Popovića i J. Kovačeca.

Naša početna postava bila je poput većine na europskom prvenstvu do ozljede Zvonimira Srne.

A to znači Dominik Kuzmanović na vratima, David Mandić i Mario Šoštarić na krilima te Veron Načinović na crti.

U vanjskoj liniji bili su Zvonimir Srna lijevo, Luka Cindrić u sredini te kapetan Ivan Martinović na desnoj strani.

Zanimljivo je spomenuti da je od svih hrvatskih igrača koji su trenutačno na okupu, samo je David Mandić igrao u dvorani Krešimira Ćosića u posljednjem susretu prije sedam godina protiv Srbije.

Krenuli smo obranom 6-0. Središnji dvojac bili su Veron Načinović i Zvonimir Srna. Od pet švicarskih napada, Dominik Kuzmanović zaustavio je tri, a dva su promašili.

Mi smo pak od tri zabili jedan pogodak. Naši gosti su do svog prvog pogotka stigli nakon šest minuta i 20 sekundi igre.

Švicarska je također igrala s obranom 6-0. Mijenjali su jednog igrača obrana-napad. Lukas Meister bio je u obrani, a u napadu igrao je Michael Kusio.

Brzo su se smjenjivali napadi pa je na početku bilo više pogrešaka nego što bi se moglo očekivati. Nakon što je Hrvatska otišla na plus četiri u 12. minuti, švicarski izbornik Andy Schmid morao je pozvati minutu predaha.

Isplatilo mu se jer je Švicarska zabila dva, a nije primila ni jedan pogodak i prepolovila je zaostatak. Prva promjena u našoj postavi dogodila se na vanjskoj poziciji. Zvonimira Srnu zamijenio je Leon Ljevar. I dalje smo igrali bez promjena obrana-napad.

Ali naši rukometaši odmah su odgovorili na isti način pa smo se vratili na četiri pogotka viška (8:4) u 17. minuti. Na ulasku u zadnjih deset minuta, naša prednost narasla je na šest pogodaka (12:6).

Stekli smo dojam da su se tek u tim trenucima dečki maksimalno opustili. Ogroman vjetar u leđa dao im je Dominik Kuzmanović koji je već u tim trenucima imao sedam obrana.

S nekoliko promjena u postavi, ali i pogrešaka koje su posljedica silne želje da nam napad traje 15-ak sekundi, dali smo priliku Švicarcima da nam zabiju tri za redom i opet se primaknu na minus tri (12:9). Vrijedi zabilježiti da je u tim trenucima svoj prvi pogodak za reprezentaciju u debiju postigao Patrik Martinović koji je zamijenio prezimenjaka i kapetana Ivana.

Švicarska je nastavila pronalaziti rupe u našoj obrani. Zaigrala je i sedam na šest u završnici i tako se četrdesetak sekundi prije predaha primakla na samo pogodak zaostatka (14:13).

Mi smo uzvratili kontrom i pogotkom, ali se i sporo vratili u obranu pa smo u zadnjoj sekundi primili još jedan i na poluvrijeme odnijeli samo pogodak viška (15:14).

Dominik Kuzamnović bio je na sedam obrana, švicarski vratari imali su tri. Kod Hrvatske je sedam igrača bilo na listi strijelaca, među gostima šest.

Drugo poluvrijeme otvorili smo pogotkom iz sedmerca. Zanimljivo, prvog na utakmici. Pa smo nakon toga zabili još jedan na prazna vrata, kažnjavajući Švicarce za pogrešku u igri sedam na šest i tako otišli na plus tri (17:14).

Švicarska je nastavila igrati sedam na šest. I griješiti. Naši su bili jako koncentrirani i spremni na to pa su sve to lijepo pretvarali u pogotke.

U 38. minuti tako smo imali četiri pogotka prednosti (20:16). Razigrani Luka Cindrić odvukao nas je u 41. minuti na plus pet (22:17) pa se lakše disalo.

Minutu poslije, ponovno smo dostigli najveću prednost iz prvog dijela od šest pogodaka (23:17) pa je švicarska klupa morala zvati minutu predaha.

Nije im previše pomoglo jer Hrvatska je nastavila neumoljivo pogađati njihova vrata. Pa je tako na isteku treće četvrtine već bila na golemih devet razlike (26:17). Svoj obol tome dao je i Dominik Kuzmanović koji je u tim trenucima bio na 12 obrana.

Desetak minuta prije kraja, kada je Hrvatska imala deset pogodaka viška, izbornik je promijenio praktički cijelu postavu pa su svoje minute dobili Matej Mandić, Diano Neris Ćeško, Leon Ljevar, Patrik Martinović, Josip Šimić.

Švicarska je zbog toga krenula s igrom u obrani 5-1, s visokim Joelom Willeckeom naprijed. Kako je na vrata stao Mathieu Seravalli i uspio obraniti nekoliko naših napada, Švicarci su se primakli na minus sedam (29:22).

Završilo je 34:26. Dominik Kuzmanović imao je 13 obrana. Kapetan Ivan Martinović postigao je sedam, a Luka Cindrić šest pogodaka.

Ukupno je 12 naših igrača bilo među strijelcima. Kod Švicarske najbolji Manuel Zehnder sa šest pogodaka, njegov prezimenjak Samuel dao je pet.

HRVATSKA: D. Kuzmanović 13/31, M. Mandić 2/9, M. Šoštarić 1/1, J. Šimić 1/1, Z. Srna 2/4, I. Pavlović 2/2, D. N. Ćeško 1/4, L. Ljevar 5/5, Z. Raužan -/-, L. Cindrić 6/9, P. Martinović 1/2, D. Mandić 0/1, I. Martinović 7/10, L. Šušnja -/-, F. Glavaš 3/6, M. Jelinić 2/2, V. Načinović 3/3, izbornik: Dagur Sigurdsson (ISL)

ŠVICARSKA : N. Portner 4/29, M. Seravalli 6/15, N. Sarlos -/-, L. Meister -/-, L. Rubin 2/6, M. Zehnder 6/8, F. Aellen 3/6, M. Kusio 0/2, G. Steenaerts 0/1, L. Laube 0/2, T. Rellstab -/-, L. Wanner 2/2, N. Eggimann 2/4, S. Zenhder 5/5, J. Willekcke 4/5, izbornik: Andy Schmid