SP: Iran i Nigerija podjelili bodove nakon nezanimljivog susreta i napustili teren uz zvižduke

Ponedjeljak, 16. lipnja 2014. 22:17 Napisao/la  SC

Skupina F, 1. kolo: Iran - Nigerija 0:0. U Curitibi odigrana utakmica na čast antipropagande nogometa, ostvaren rezultat koji najviše odgovara Bosni i Hercegovini u borbi za drugi krug

Svjetsko prvenstvo - Skupina F, 1. kolo

IRAN - NIGERIJA 0:0

Arena da Baixada, Curitiba. Gledatelja 40.000

Sudac: Carlos Vera (Ekvador)

Žuti karton: Teymourian (Iran)

IRAN: Haghighi - Pooladi, Montazeri, Sadeghi, Hosseini - Teymourian, Heydari (89 Shojaei), Nekouman - Haji Safi, Dejagah (78 Jahanbakhsh), Ghoochannejhad

NIGERIJA: Eneyama - Omeruo, Oboabona (29 Yobo), Oshaniwa, Ambrose - Mikel, Azeez (69 Odemwingie), Onazi - Musa, Moses (52 Ameobi), Emenike

Iran i Nigerija odigrali su sadržajno najmanje zanimljiv susret u Curitibi i ostvarili rezultat koji će najviše odgovarati reprezentativcima Bosne i Hercegovine nakon uvodnog poraza od Argentine.. Bila je to prva utakmica na tom stadionu, prvi remi na SP-u i susret dvaju poprilično izjednačenih momčadi koje priliku za prolazak dalje moraju tražiti u duelima s nominalno jačim reprezentacijama, Argentinom te BiH. Iz prvih četrdeset i pet minuta valja izdvojiti nekoliko opasnihz pokušaja Nigerijaca, stalno opasnih preko bočnih pozicija. Ondje su CSKA-ov Musa i Liverpoolov Moses stalno izmijenjivali mjesta, a Musa je prvi zapucao u trećoj minuti. Bila je to poluprilika iz daljine, ništa suviše opasno za Jaghighija, čuvara mreže portugalske Covilhe. Nogometaši Stephana Keshija dva su puta protestirali na vrlo dobrog ekvadoskog suca Veru. U osmoj minuti opravdano nije priznao pogodak Obiju Mikelu nakon što je u skoku faulirao iranskog vratara, a pred kraj poluvremena Sadeghijevo igranje rukom u kaznenom prostoru nije bilo materijal za kazneni udarac. U brojnosti veća nigerijska publika izviždala je Veru.

Skupina F, 1. kolo
Argentina - BiH 2:1
Iran - Nigerija 0:0
Poredak: Argentina 3, Nigerija i Iran 1, BiH bez bodova

Iran je imao tek jednu pravu priliku, jedan konkretan pokušaj na vrata nezaposlenog kapetana Eneyame. Igrala se 34. minuta, korner s desne strane izveo je Andranik Teymourian, na Ghoochannejhad je zahvatio glavom na prvoj stativi i pogodio nigerisjkog vratara. Gotovo ništa Iran nije napravio iz igre, njihov je radijus kretanja uglavnom bio usmjeren na obranu, iz koje su izlazili u strogo postavljene dvije linije sa spomenutim napadačem engleskog Charltona kao jedinom napadačkom solucijom za momčad iskusnog Carlosa Queiroza. Bivši portugalski izbornik i pomoćnik Sir Alexa Fergusona na klupi Manchester Uniteda u svojoj momčadi nema velikih zvijezda, nije bilo više prilika u prvom dijelu. Nigerija je do vodstva mogla u još dva navrata. U devetoj minuti pokušao je s vrha kaznenog prostora Onazi, lopta nije pogodila okvir gola, ali jest u 31. minuti kada je iz slobodnog udarca na nepostavljeni živi zid lukavo pokušao Mikel.

Nigerisjki izbornik nakon sedam minuta igre u nastavku izvadio je Victora Mosesa, kojem za razliku od Muse na suprotnim krilu nije išlo, uveo je tada Ameobija iz Newcastlea kao usamljenog napadača, a Emenikea poslao na krilo. Ništa se u uvodnim minutama nastavka u odstojanju između dvije momčadi nije promjenilo, Nigerijci su pokušavali napadati, dok se Iran svojski izdržavao braniti. Nije se međutim povećavao pritisak Nigerije ulaskom Ameobija, igralo se uglavnom između dva kaznena prostora. Bilo je to daleko od spektakularnih susreta kakvi su se mogli vidjeti u dosadašnjem tijeku Mundijala.