KVALIFIKACIJE ZA SP Hrvatska očekivano opravdala status favorita protiv Farskih otoka i pobjedom na Rujevici matematički osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo

Petak, 14. studenog 2025. 22:37 Napisao/la  SC

Joško Gvardiol, Petar Musa i Nikola Vlašić bili su strijelci za Hrvatsku, koja je potvrdila odlazak na 14. veliko natjecanje

Hrvatska očekivano opravdala status favorita protiv Farskih otoka i pobjedom na Rujevici matematički osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo
Foto: Facebook

Kvalifikacije za SP,  Skupina L

HRVATSKA – FARSKI OTOCI 3:1

Stadion Dean Šćulac. Gledatelja: 7846

Sudac: Alyar Aghayev (Azerbejdžan)

Strijelci: 0:1 Turi (16'), 1:1 Gvardiol (23'), 2:1 Musa (57'), 3:1 Vlašić (70')

Žuti kartoni: Turi, Bjartalid (Farski otoci)

HRVATSKA: Livaković, Stanišić, Vušković, Gvardiol, Marco Pašalić (62. Fruk), Modrić (62. Vlašić), Mario Pašalić (46. Šutalo), Perišić (71. Oršić), Sučić, Kramarić, Musa (74. Matanović).

FARSKI OTOCI: Lamhauge, Faero, Vatnhamar, A. Edmundsson, Joensen, Turi (Bjartalid),  Andreasen, Davidsen (85. Klettskard), Fredriksberg (77. Justinussen), M. Olsen (68. Knudsen), Sorensen (77. Agnarsson).

Hrvatska nogometna reprezentacija na Rujevici je očekivano pobijedila Farske otoke i matematički potvrdila plasman na Svjetsko prvenstvo 2026. godine, što će se igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku.

Hrvatska momčad s nekoliko novih lica i nekoliko povratnika nije razočarala na Rujevici, močad Zlatka Dalića dominirala je od početka do kraja dvoboja, iako je u prvih 45 minuta igra više odgovarala gostima, koji kvalitetom ni u kom slučaju ne mogu parirati, ali trkom to svakako mogu.

Iako su bolje otvorili dvoboj, hladan tuš za domaću momčad dogodio se u 16. minuti, Geza Turi je oduzeo jednu loptu na sredini terena, povukao ponešto metera, pucao, lopta je u bloku zakačila debitanta Luku Vuškovića, promijenila smjer, prevarila Livakovića i zakoprcala se u mreži – 0:1.

U 23. minuti stvari su nekako sjele na svoje mjesto, Ivan Perišić je ubacio, Farani su se obranili, ali se ona vratila do Joška Gvardiola, koji se dobro snašao, oslobodio si prostor i onda prizemnim preciznim udarcem svladao gostujećeg vratara – 1:1.

Igra s trojicom u posljednjoj liniji nije baš funkcionirala idealno, u 29. minuti Sorensen je lijepo prošao i pucao, ali je Livaković bio spreman na taj pokušaj.

Na početku drugog dijela Zlatko Dalić je u igru uveo Šutala umjesto Maria Pašalića, promijenio je i formaciju vrativši četiri igrača u posljednju liniju, a na terenu je to odmah postalo itekako vidljivo.

Igra Hrvatske se ubrzala, u takvim konstelacijama snaga bilo je samo pitanje kada će gosti popustiti.

U 57. minuti Petar Musa je prvi put na utakmici primio loptu, lijepo se prsima oslobodio čuvara i manirom rasnog strijelca svladao vratara  Lamhaugea – 2:1.

U 70. minuti Ivan Perišić sve je savršeno napravio, ubacio loptu, na pravom mjestu bio je Nikola Vlašić – 3:1.

U 89. minuti Kramarić je pogodio vratnicu, odbijanac je Oršić pospremio na – vratnicu.

Odličnu utakmicu odigrao je debitant Luka Vušković, Petar Musa svojim je prvijencem dokazao da nije slučajno među vatrenima, Hrvatska je lakoćom opravdala status favorita.