U sklopu projekta IRIS – Sport kao mehanizam rane integracije i rehabilitacije, jedan je dan Festivala sportova za osobe s invaliditetom bio rezerviran za jedan od rehabilitacijski najkorisnijih sportova – plivanje. Domaćin Festivala ovaj su put bili Bazeni Kantrida. Dan je bio posvećen i teorijskom i praktičnom dijelu pa je tako event započeo predavanjem o plivanju kao sportu za osobe s invaliditetom od 17 do 18h u Velikoj dvorani bazeni Kantrida, a nastavio se praktičnim dijelom kroz demonstraciju treninga na bazenu. Prikazu su prisustvovali zainteresirani građani, učitelji i odgajatelji koji su i sami mogli uskočiti u bazen i sami probati neke od segmenata treninga.
Uvodni, teorijski dio prisutnima su predstavili prof. Jasna Lulić Drenjak i prof. Hrvoje Vlahović iz plivačkog kluba za osobe s invaliditetom Forca. Lulić Drenjak naglasila je da plivanje zbog svojih hidrodinamičkih svojstava svima, a pogotovo osobama s invaliditetom, omogućava jednostavnije korištenje vlastitih tjelesnih sposobnosti te je ono odličan bazični sport za djecu s poteškoćama u razvoju. Pogodonosti plivanja za tjelesni razvoj su brojne: ono jača svaki mišić u tijelu, pogotovo srce, povećava snagu i izdržljivost, jača plučni kapacitet i općenito predstavlja izvrsnu vježbu otpora i snage.
Kao sport osoba s invaliditetom plivanje se pojavilo još davne 1924. godine u sportu gluhih dok se u paraolimpijskom sportu spominje od igara u Rimu 1960. Kao i svaki drugi sport plivanje ima svoj klasifikacijski postupak i uz razne prilagodbe omogućava osobama s invaliditetom da razvijaju plivačke sposobnosti i vještine. Lulić-Drenjak zaključila je da rano uključivanje djece u sport, pa tako i u plivanje, osigurava puno brži i bolji motorički napredak i zdrav kinetički razvoj.
U nastavku predavanja Hrvoje Vlahović se nadovezao na Lulić Drenjak i napomenuo da izuzetno često u klubu dobivaju upite o pravoj dobi za uključenje djeteta s poteškoćama u razvoju u plivanje te brojna pitanja o različitim dijagnozama djece i mogućnostima da se ona bave plivanjem.
- Prerana dob za bavljenje plivanjem ne postoji. Plivati se može od rođenja. Već od dojenačke dobi moguće se uključiti u prilagođene aktivnosti u vodi i to bez obzira na dijagnozu. Uz individualne prilagodbe treninga i aktivnosti svakom djetetu i njegovoj tjelesnoj i mentalnoj sposobnosti plivanje može itekako koristiti u njihovoj rehabilitaciji, naglasio je Vlahović.
Ove prilagodbe upravo su sastavni dio programa treninga koji koriste i za koji su posebno educirani u Forci – Halliwick koncepta, jednog od najpoznatijih programa plivanja za osobe s invaliditetom. Vlahović je predstavio i osnovne točke programa kojih ima 10 te se postupno prolaze sa svim korisnicima.
Nakon teoretskog dijela svi prisutni prošetali su do bazena i prisustvovali praktičnoj demonstraciji treninga po Halliwick konceptu koji je također vodio Hrvoje Vlahović. Tijekom treninga prikazano je svih 10 točaka Halliwick koncepta i vrlo zahtjevan proces koji prolaze treneri sa svojim korisnicima.
No, da ono što predano rade u Plivačkom klubu Forca daje izvrsne rezultate, dokazuje činjenica da su čak više od 150 osoba s poteškoćama u razvoju naučili plivati. I ono što je najbitnije, osobe koje su veći dio svog života u potpunosti ovisile o asisteniciji drugih razvili u samostalne i samosvjesne ljude.
Festivalski dan na bazenu završio je pozivom da se svi zainteresirani s pitanjima i dvojbama slobodno obrate stručnjacima iz PK Forca koji stoje na raspolaganju za sve savjete i pomoć, i pozivom svima da slobodno dođu na neki od budućih treninga.