Igor Načinović odrađuje prvu godinu na funkciji v.d. pročelnika Odjela gradske uprave za sport i tehničku kulturu Grada Rijeke. Svi su pročelnici u pravilu najtraženije osobe u gradu na kraju svake godine, kada se donose proračuni za iduće godine. U razdoblju velike recesije Grad Rijeka u ukupnom iznosu smanjio je izdavajanja za sportske programe 2 posto, za klupske aktivnosti iduće sezone izdvaja se 6 posto manje sredstava nego u prošloj godini. Tako barem glasi prijedlog proračuna, koji mora usvojiti Gradsko vijeće.
- Prvo moram reći da ove godine ovako kasno podnosimo prijedlog o proračunu za 2015. godinu, jer je Vlada donijela novi paket zakona. Čekali smo naputke Ministarstva financija, u startu smo zakinuti za otprilike 60 milijuna kuna koliko je Grad izgubio novim zakonskim obvezama. Iz tih sredstava financiraju se javne potrebe u sportu, to su tzv. opći prihodi. Još uvijek ne znamo prave efekte novih zakonskih obveza, tek ćemo oko prvog kvartala znati nešto konkretno i sada nema smisla bilo što prejudicirati. Izdvajanja za sportske programe ukupno su smanjena za 2 posto, ono što sportaše najviše zanima je smanjenje od 6 posto izdvajanja za programske aktivnosti klubova, ali ne treba zanemariti ni ostale aktivnosti koje su na proračunu. Plaće trenera, djelatnika i stipendija smanjile su se u prosjeku za 5 posto isto kao i plaće djelatnika gradske uprave, svima su plaće smanjene linearno. Mislim da možemo biti više nego zadovoljni s izdvajanjima kada se uspoređujemo s ostalim velikim gradovima. Naprimjer, Osijek je smanjio izdvajanja za 23 posto, Zagreb za 15 posto... Mislim da je na državnom nivou ministarstvo izgubilo 6 posto, tako da bismo s te strane trebali biti zadovoljni. S druge strane nismo zadovoljni, jer se trend smanjivanja nastavio u odnosu na prošlu godinu, kaže Načinović.
Najveći problem je što je financiranje klubova spalo na teret lokalne samopurave, realni sektor praktično ne ulaže u sport ili ulaže samo u veće klubove?
- Grad Rijeka izdvaja velika sredstva za sportske programe, ne treba zaboraviti ni koliko izdvajamo za održavanje sportskih objekata čime olakšavamo klubovima sprovođenje svojih programa. Sponzora nema, ima ih sve manje i u većim klubovima, situacija nije sjajna. HNK Rijeka, VK Primorje, MRK i ŽRK Zamet, KK Kvarner 2010 djeluju stabilno u okvirima svojih mogućnosti, najveća kriza je u ženskoj odbojci. Nadamo se da ćemo uspjeti pomoći u rješavanju problema našeg najtrofejnijeg kluba i da će HAOK Rijeka izaći iz krize. Moram reći da su nogometni klubovi Orijent 1919 i Lokomotiva stali na svoje noge, djeluju u skladu s mogućnostima.
Grad Rijeka stoji iza gradnje stadiona
Gradska obveza je participacija u troškovima izradnje novog stadiona na Kantridi?
- Ne bih govorio o brojkama, koje se još uvijek slažu. Suradnja između HNK-a Rijeka i Grada Rijeka je vrlo dobra, sastajemo se praktično na tjednoj bazi, stalno koordiniramo aktivnosti. Grad Rijeka će znatno participirati prvenstveno u izgradnji komunalne infrastrukture. Prema prvim procjenama za radove na stadionu Grad će izdvojiti između 35 i 40 milijuna kuna, nije to zanemarivi iznos. Sudjelujemo i u izgradnji kampa na Rujevici, kada sve skupa posložimo izaći ćemo s točnim podacima, pa će javnost točno saznati u kojoj smo mjeri pratili Social Sport i Damira Miškovića, koji snose najveći financijski teret izgradnje.
Nastave li se tendencija pada BDP-a, hrvatski sport čekaju još teži dani?
- Već danas financiranje manjih klubova većim dijelom pada na teret roditelja, lokalne samouprave neće moći izdvajati više nego što izdvajaju, nećemo moći udvoljiti potrebama. Moramo se okrenuti prema europskim fondovima, prema programima koji nam se nude. Za sada se pokušavamo izvući iz ove situacije, koja za sport nije lagana u cijeloj državi. Pokušavamo se usredočiti na najmlađe kategorije, na upravama je da osiguraju sredstva za seniorske programe. Znamo da europski prosjek udjela privatnih ulaganja u financiranju sportskih programa iznosi negdje oko 67 posto, valjda će i kod nas jednom doći takvo vrijeme.
Nakon godinu dana mandata koliko ste zadovoljni kvalitetom komunikacije s klubovima?
- Prvo bih naglasio da između Riječkog sportskog saveza i Odjela za sport postoji jako dobra suradnja, zajedno rješavamo puno problema. Naravno da se u kontaktima s klubovima govori o lijepim i manje lijepim temama, u zadnjem razdoblju prevladavaju teme o financijskim problemima. Svi su manje-više nezadovoljni, ja ne obećavam ništa što ne mogu ispuniti. Neki to vole, a neki ne vole čuti! Mislim da ovako klubovi barem znaju na čemu su! U razgovorima se osjeća napetost, svi očekuju spas od grada. Nažalost, ako bismo nekome dali, drugome bismo moramo uzeti, a to baš nije popularno. Ima svakakvih situacija, lijepih i manje lijepih. Uglavnom, ovaj je posao izazovan i trudim se maksimalno.
Suradnja s gradonačelnikom Vojkom Obersnelom?
- Gradonačenik razumije sport, pomaže koliko god može. U konačnici Rijeka je postala drugi sportski grad iza Zagreba, što se nije dogodilo slučajno. Naravno da su tome najviše pridonijeli ljudi koji vode klubove, ali mislim da značajne zasluge ima i Grad Rijeka.