Spokojno i na svoj način mirno trenerica rukometašica Zameta Adrijana Prosenjak dočekala je prvu tranšu vijesti iz austrijske prijestolnice. Ona je bila usmjerena ka određivanju statusa nositelja uoči ždrijeba za 2. kolo Kupa EHF-a koji će se sljedećeg utorka u 12 sati održati upravo u uredu Europske rukometne federacije u Beču. Zamećanke su bile prve ispod crte, što znači da će već na početku ždrijeba vrlo lako moći nabasati na neko zvučno europsko ime. Takvih je puno u bubnju za drugo, još više u onom za treću rundu u kojoj se uključuje još 18 klubova. Među nositeljima su prvaci nekoliko zemalja, onih iz drugog kvalitativnog razreda ženskog klupskog rukometa. Hrvatska je ove godine prijavila tek jednog predstavnika za Kup EHF-a, zbog nešto lošijih rezultata hrvatskih klubova posljednjih godina Zamet nije mogao među nositelje niti za drugo kolo.
- Teško je jer nismo ušli među nositelje, da smo u tome uspjeli onda iz ove skupine gdje smo mi sada ne bi bilo pretjerano teškog protivnika. Ovako možda i jest, možda i izgleda teško ali se nadam da ćemo se za tu europsku obvezu uspjeti adekvatno pripremiti. Mojim će curama te dvije utakmice biti dodatan motiv za pokazivanje njihovog neprijepornog talenta. Jasno je da u takvim okolnostima svoje radi i adrenalin koji će nesumnjivo biti na adekvatnoj razini, pa tko zna, možda i prođemo dalje, kaže Adrijana Prosenjak.
Četrnaest potencijalnih protivnika Zameta u drugom kolu (17./18.10 i 24./25.10) već smo nabrojali u prethodnom članku, valja predstaviti najbolje i ukazati na mogućnost (ne)prolaska u treće kolo, u kojem riječke rukometašice mogu ugostiti vrlo eminentno europsko ime. Prvi na listi nositelja za drugo pretkolo je poljski tim Pogon iz Szczecina, lani trećeplasirana ekipa tamošnjeg prvenstva i finalist Challenge kupa. Ta je ekipa ususret novoj sezoni ostala bez ponajboljeg imena, repreezentativne kružne napadačice Monike Stachowske koja se preselila u Gdansk. Poljska je ekipa lani na putu do finala Challenge kupa svladavala redom finski Helsinki, portugalsku Alcanenu, turski Ardesen i ukrajinsku Galytchanku, također jednu momčad iz reda ovogodišnjih nositelja u ždrijebu druge runde EHF-ovog Kupa.
Što se pak kluba iz Lviva tiče, Galytchanka ima dobar niz europskih uspjeha u prethodnim godinama. Osim spomenutog polufinala Challenge kupa u protekle dvije sezone Ukrajinke imaju i treće kolo iz istog natjecanja u sezoni 10/11. Ako kao referencu za jačinu ekipe uzmemo broj reprezentativki onda je Galytchanka dala četiri igračice u sastav za prošlogodišnje EP u Hrvatskoj i Mađarskoj. Vratarka Hilyazedtinova ima 20 godina kao i srednja vanjska Smbatian, lijeva vanjska Stemakh jednu je godinu a desno krilo Volovnyk dvije godine starija od tog dvojca. U grupu jakih imena svakako valja izdvojiti i slovensko Zagorje, ekipu koja je do posljednjeg kola slovenskog prvenstva bila u utrci s neprikosnovenim Krimom za titulu prvaka. Imale su Zagorke i utakmicu s Krimom u svojoj dvorani u posljednem kolu ali - nije išlo više od poraza 26:23.
Hrvatskoj publici najpoznatija igračica Zagorja jest Neli Irman, desno krilo koje je prošle sezone stiglo iz Lokomotive nakon što je klub upao u financijske probleme. Srednja vanjska Tjaša Stanko proglašena je najboljom igračicom domaće lige prošle sezone a Teja Ferfolja njen je najbolji pivot. Za sljedeću sezonu klub se pojačao, pa su tako osim spomenute Stanko (Branik Maribor) stigle i dvije akvizicije iz ugaslog Pirana. Lijeva vanjska Lea Krajnc i kružna napadačice Valentina Panger pomoći će Zagorju da konačno s trona skinu Krim.
Što se tiče prvakinja svojih zemalja, Zamećanke bi lako mogle na noge slovačkom šampionu Iuventi ili pak portugalskom prvaku - ekipi Alavariuma iz Aveira. Prijete još i češki prvak Banik Most, talijanski šampion Indeco iz Conversana te prvaci Luksemburga (Dudelange), Belgije (Hubo Initia Hasselt) i Grčke (Ionias). Krug zatvaraju švicarski doprvak Spono Eagles iz Luzerna te trećeplasirane momčadi Islanda (Fram) i Srbije (Niš).
- Samo da ne dobijemo te Poljakinje ili Ukrajinke, to nikako ne bih voljela. Radi se o dosta nezgodnim ekipama iz rukometnih zemalja. Tu je i veliki dio prvaka svojih zemalja, nije ni taj Conversano loš, slovački prvak isto je dobar, svi su to klubovi s kojima mi možemo igrati u najmanju ruku ravnopravan rukomet. Svi ćemo zajedno biti pametniji nakon ždrijeba, rekla je trenerica Zameta.
Ukoliko se dogodi daleko putovanje, primjerice ono na Island ili u Ukrajinu, nije nemoguće da obje utakmice primjerice budu u riječkoj dvorani. Sve jasno ovisi o dogovoru klubova nakon ždrijeba. Bilo kako bilo, iz riječkog rukometnog ponosa nestrpljivo gledaju prema Beču.