Subota, 28. rujna 2019. 18:31 Napisao/la  SC

Strijelci: 0:1 Escoval (12), 0:2 Halilović (36)

Žuit kartoni: Đurasek (38), Senić (87), Murić (90+1)

Crveni karton: Đurasek (69, drugi žuti karton)

VARAŽDIN: Nevistić 5, Tkalčić 5, Stolnik 5 (46 Senić 5,5), Adžić 5, Štefulj 5,5, Težak 5,5, Guera 5, Đurasek 5, Posavec 5,5, Lisakovich 5 (46 Kolarić 5,5), Benko 5 (86 Mehdikhani -)

RIJEKA: Prskalo -, Kvržić 6,5, Escoval 7, Župarić 6, Smolčić 6, Halilović 6,5, Lončar 6, Andrijašević 6,5, Gorgon 5,5 (78 Pavičić -), Acosty 6 (72 Murić -), Puljić 6,5 (62 Čolak -)

Rijeka je ostvarila prvu pobjedu statistički pod vodstvom trenera Simona Rožmana, koji je zbog kazne sjedio na tribinama i vidio ono je bilo jasno prije utakmice 1. kola.

Rijeka u HNL-u izgleda potpuno drugačije kada do izražaja dolazi napadački potencijal kakav nemaju ni Hajduk, ni Osijek.

Posebice otkada je došao Andrijašević!

Ako je suditi prema sastavu, Simon Rožman nastavlja igrati onako kako je Igor Bišćan počeo igrati u zadnjoj utakmici na klupi Rijeke.

Bišćan je prvi put u Puli posložio središnjicu (Lončar, Halilović, Andrijašević) logikom napadačke igre.

Do tada je uporno stajao (Lepinjica, Halilović...) u defenzivnom bloku čak i u utakmicama koje je morao pobijediti kao protiv Genta (Lepinjica, Halilović, Capan).

Pritisak na postavljenu varaždinsku obranu brzo je promijenio rezultat.

U 12. minuti Kvržić je ubacio zdesna, Puljić je glavom prenio loptu koju je dotaknuo Guera, Escoval je blizu peterca bio brži od Tkalčića i nogom loptu poslao u mrežu - 0:1.

U 35. minuti Puljić je kroz mnoštvo nogu poslao loptu u lijevi kut, Štefulj je loptu skrenuo izvan igrališta.

U nastavku Lončar je iz kuta prizmeno proigrao Halilovića, koji na 12 metara od Nevistića nije baš dobro zahvatio loptu, koja je odskočila, prevarila Štefulja i Nevistića te završila u mreži - 0:2.

Do poluvremena je Rijeka u osrednjem ritmu ostavila dojam superiorne momčadi u svim bitnim segmentima igre, igrala je riječka momčlad onako kako igraju osjetno kvalitetnije natjecateljske momčadi.

Očigledno je da nedostaje još snage (Gorgon, Puljić...) i agresivnosti da bi igra postala brža i čvršća, ali i ovakva je Rijeka druga dimenzija za Varaždin.

U 43. minuti dogodila se školska demonstracija brze kontre koju je riječka momčad u završnici odigrala s čak četvoricom igrača, što odavno nije viđeno.

Andrijašević je na kraju povezane izmjene ubacio zdesna, Kvržić se stvorio na lijevoj strani i pogrešno zahvatio loptu koja je na suprotnoj strani iznenadila Puljića na nekoliko metara od praznih vratiju.

U 33. minuti Stolnik je na 7 metara u ravni prve vratnice zahvatio loptu glavom nakon ubačaja iz kuta.

Bila je to jedina ozbiljnija prijetnja domaćina koji do odmora nije uputio udarac u okvir vratiju iza vratara Rijeke Prskala.

Na drugoj strani gosti su uputili pet udaraca u okvir iza Nevistića, također vratara Rijeke na posudbi u Varaždinu.

Povrh toga Puljić (5) je uputio jedan udarac doslovno u okvir vratiju, iz slobodnog udarca pogodio je vratnicu.

U drugom dijelu ritam je pao najviše zbog toga što je Rijeka igrala puno suzdržanije, posebice od 69. minute kada je Varaždin ostao s desetoricom igrača.

Borimir Perković obavio je dvije izmjene, promijenio raspored, varaždinska momčad stajala je nešto više i preuzela rizik, ali je Rijeka djelovala (pre)zadovoljna vodstvom da bi se nepotrebno trošila.

U 53. minuti Benko je uputio prvi udarac u okvir vratiju, iz slobodnog udarca loptu je poslao ravno u Prskala.

U 58. minuti Štefulj je udario po lopti s 18 metara, lopta se odbila od bloka i u visokom luku počela letjeti u mrežu, Prskalo je bio na mjestu.

To su bila jedina dva izravna pokušaja domaćina, Rijeka je staloženo kontrolirala utakmicu i u nekoliko povezanih akcija stekla prilike povećati prednost.

U 56. minuti Kvržić se probio do prve vratnice, vratio loptu u sredinu, Guera je nespretno reagirao i proigrao Gorgona, koji je s dva metra loptu poslao u Nevistića.

Bila je to najbolja prilika na utakmici.

Puljić (55) je još jednom pogodio lijevu Nevistićevu vratnicu, nekoliko je puta u završnici riječkih akcija nedostajao samo Andrijašević "touch" da bi se zatresla mreža.