Rijeka odigrala najbolje i naslabije poluvrijeme

Nedjelja, 03. studenog 2019. 19:31 Napisao/la  SC

Prva HNL - 14. kolo

OSIJEK - RIJEKA 3:2

Stadion Gradski vrt. Gledatelja: 4000

Sudac: Fran Jović (Zagreb) 6

Strijelci: 0:1 Čolak (37), 0:2 Župarić (45), 1:2 Marić (65), 2:2 Lopa (77), 3:2 Žaper (87)

Žuti kartoni: Gorgon (36), Majstorović (44), Lepinjica (60), Andrijašević (63), Lončar (66), Mbakogu (69)

OSIJEK: Ivušić 6, Šutalo 6, Guti 5 (46 Ndockyt 6,5), Majstorović 6, Silva 6,5, Pilj 7 (90 Lončar -), Žaper 6,5, Talys 6, Lopa 6, Marić 6, Mance 5,5 (63 Mbakogu -)

RIJEKA: Prskalo 6,5, Kvržić 6, Punčec 5,5, Župarić 6, Tomečak 5,5, Lepinjica 5,5, Halilović 6, Andrijašević 5,5 (68 Murić -), Gorgon 5,5, Lončar 5,5, Čolak 6 (78 Puljić -)

Osijek je pobijedio (3:2) Rijeku nakon rijetko viđenog obrata u drugom poluvremenu.

Rožman je od prve minute odlučio visoko napadati, pritisak na zadnju osječku liniju značio je da će gledatelji vidjeti utakmicu u kojoj će se igrati za pogodak više, a ne manje

Kulešević je utakmicu počeo s trojicom stopera (3-5-2), tako je odlučio zbog toga što je izostao reprezentativac Škorić.

Napadački stav kao da je zbunio osječku momčad, koja prvo poluvrijeme nije mogla povezano iznijeti loptu iz svoje trećine.

Dvije precizne Kvržićeve asistencije (10, 11) za dvije nedorečene reakcije Čolaka (glavom) i Andrijaševića (nogom) odmah odredile način napadačke igre Rijeke.

Uz napomenu da je u sustavu 3-5-2 najteže pokrivati bokove, nije jasno što je Kulešević očekivao kada je Kvržića pustio da se slobodno nadigrava kao na treningu.

Lakoća kojom je Rijeka stvarala višak, pretežito na desnom boku, bila je pretpostavka najbolje igre riječke momčad ove sezone točno do 40. minute.

Odavno osječka momčad nije u Gradskom vrtu izgledala tako bespomoćno, Rijeka je do 40. minute dominirala u svemu što se u nogometu smatra kvalitetom.

Ukratko, riječki blok besprijekorno je funkcionirao, a svaka izgubljena lopta za Osijek je predstavljala izravnu opasnost za Ivušića.

Rijeka je preciznim i brzim protokom lopte u završnici stalno stvarala višak igrača, čak se i Lepinjica nekoliko puta pojavio u zadnjoj trećini...

S obzirom na prikazano prednost Rijeke od samo dva pogotka razlike do odmora nije bio realni odraz stanja.

A moglo je na kraju završiti drugačije da u 40. minuti Prskalo nije izvanredno reagirao na Marićev udarac s 8 metara nakon što je Osijek prvi put organizirano ušao u zadnju trećinu.

Minutu kasnije Silva je udarcem s 18 metara pogodio vratnicu!

Nogomet je zanimljiva igra budući da je do 40. minute Rijeka mogla voditi s nekoliko pogodaka razlike da je bilo malo više mirnoće u završnici.

Andrijašević (11) i Čolak (20, 30) bili su najbliže listi strijelaca.

Rijeka je povela u 37. minuti, kada je Andrijašević oteo loptu na desnoj strani, Halilović je preciznim pasom na drugoj strani proigrao Lončara, koji je istrčao na nepostavljenu osječku obranu, pravodobno loptu poslao prema Čolaku, koji je iz blizine pogodio mrežu - 0:1.

U 45. minuti Župarić je udarcem glavom skrenuo loptu u mrežu nakon ubačaja iz kuta - 0:2.

Kulešević je u drugom dijelu očekivano postavio formaciju s četiri braniča, počela se igrati potpuno drugačija utakmica.

Rijeka je jednostavno nestala pod pritiskom domaće momčadi, u drugom dijelu kao da je igrala druga momčad.

Dvadesetak minuta riječka momčad nije izlazila iz svoje trećine, više nije bilo igrača koji je bio kadar zadržati loptu, lakoćom su osječki igrači dobivali duele, Kvržić  kao da je nestao...

Nekoliko izlazaka riječke momčadi na protivničku polovicu u drugom su dijelu izgledali toliko bojažljivo da se Čolakov (62) udarac glavom po kojemu je lopta okrznula gredu može smatrati slučajnošću.

Marić (54) i Pilj (56, 58) odmah na početku drugoga dijela navijestili su izvjesno, bilo je pitanje vremena kada će pod pritiskom popustiti koncentracija riječkih igrača.

U 65. minuti Mbakogu nije dobro zahvatio loptu u pokušaju udarca s 20 metara, ali je dobro proigrao Marića, koji je pravodobno ušao iza Kvržićevih leđa i loptu skrenuo u mrežu - 1:2.

Riječka obrana poznata je po tome što ne može dugo izdržati pritisak.

U 77. minuti Talys je ubacio slijeva, Lopa je ostao sam na pet metara i glavom skrenuo loptu u mrežu - 2:2.

Pogodak koji je riječka obrana primila u 87. minuti izravna je posljedica potpunog raspada sistema bez obzira što je Žaperova pozicija mogla zbuniti igrače Rijeke.

Snimka utakmice pokazat će je li Žaper bio u nedozvoljenoj poziciji kada mu je Marić na šest metara od Prskala dodao loptu nakon što riječka obrana nekoliko puta nije bila u stanju izbaciti loptu iz kaznenog prostora.

Ista će snimka pokazati da je Rijeka odmah nakon najboljega odigrala najslabije poluvremene ove sezone.

Samo tri primljena pogotka nisu bili realni odraz slabe igre Rijeke u drugom dijelu utakmice.