Amina Kajtaz i Meri Mataja ostvarile norme za EP, Ana Bobanović i Maro Miknić za juniorsko EP

Ponedjeljak, 04. ožujka 2024. 13:41 Napisao/la  Boris Kirinčić

Nikola Miljenić za pet stotinki srušio hrvatski rekord iz 2009. godine, koji je držao Duje Draganja

Proteklog vikenda na bazenima Kantrida održan je 15. međunarodni plivački miting VICTORIA-PRIMORJE koji je okupio višeod 500 natjecatelja iz 11 država.

Natjecanje je ujedno bilo jedno od kvalifikacijskih za ostvarivanje normi za Olimpijske igre u Parizu, kao i normi za Europsko seniorsko prvenstvo (Beograd) i juniorsko Europsko prvenstvo (Vilnius).

Najvrijedniji rezultat ostvario je Nikola Miljenić, član Medveščaka, koji je na pobijedio na 100m slobodno (48,13) i za pet stotinki srušio hrvatski rekord iz 2009. godine, koji je držao Duje Draganja. S tim rezultatom ostvario je A normu za OI u Parizu.

Riječki predstavnici ostvarili su zapažene rezultate.

Amina Kajtaz (Kantrida) je pobijedila na 100m (59,32) leptir, te ispunila normu za Europsko seniorsko prvenstvo koje će se u lipnju održati u Beogradu.

Kajtaz je pobijedila i u utrci na 200m leptir (2:13,13).

Njena klupska kolegica Meri Mataja je nakon drugog mjesta na 100m prsno pobijedila u utrci na 50m prsno (31,21), srušila je mlađeseniorski rekord Hrvatske i ostvarila normu za Europsko seniorsko prvenstvo (Beograd).

Ana Bobanović (Primorje) ostvarila je veliki uspjeh.

Iako je tek mlađa juniorka (2009.) osvojila je druga mjesta u apsolutnoj kategoriji na 50m slobodno (25,81) i 100m slobodno (57,23) i sa tim rezultatima ostvarila normu za Europsko juniorsko prvenstvo (Vilnius).

Ovim rezultatima, pridodala je i drugo mjesto na 50m leptir.

Za isto prvenstvo norme je ispunio i Maro Miknić (Nevera), koji je isplivao norme u čak četiri discipline.

Pobijedio je u apsolutnoj kategoriji na 50m (24,36) i 100m leptir (54,08) dok je na 50m slobodno bio treći (22,99), a na 100m slobodno sedmi (51,59).

Zbroj dva najbolja rezultata finala:
Kategorija B (2006/2007g.) - Maro Miknić - 3. mjesto (50 i 100m leptir)
Kategorija C (2008/2009g.) - Ana Bobanović - 2. mjesto (50 i 100m slobodno)

Ostali riječki plivači i plivačice ostvarili su vrijedne rezultate u apsolutnoj kategoriji.