JEDINSTVENA TREĆA LIGA

Može li HNS slijediti primjer talijanskog saveza?

Ponedjeljak, 30. ožujka 2020. 18:35 Napisao/la  Igor Vranić

Financijska opterećenja jedinstvene treće lige prije pandemije koronavirusa moglo je izdržati najmanje 14 trećeligaških klubova

Može li HNS slijediti primjer talijanskog saveza?

Zagovornicima formiranja jedinstvene Treće HNL neočekivana podrška stigla je iz Italije.

Predsjednik talijanskog saveza (FIGC) Gabriele Gravina smatra da je kriza zbog pandemije koronavirusa idealni trenutak za reustroj trećeligaškog natjecanja.

- Serie C trpi veliku štetu, moramo iskoristiti ovu priliku za novi ustroj, trebamo novi pristup tržištu. Već sam iznio svoje prijedloge o kojima raspravljamo. Serija C od tri skupine više nije dobra. Moramo se vratiti Serie C s 20 momčadi, ostali klubovi igrali bi u poluprofesionalnim ligama. Vidjet ćemo koji klubovi mogu igrati zajedničku Serie C, sve ovisi o klubovima, kazao je Gravina.

Kao što je poznato, 60 talijanskih klubova igraju u trima skupinama trećih liga: A, B i C.

U pet skupina hrvatskih trećih liga ukupno se natječe čak 72 kluba, jasno je da takva disperziranost uvjetuje niže kriterije.

Primjerice, NK Opatija prošle sezone nije smio igrati na svom igralištu zajedničku treću ligu sa zagrebačkim klubovima, ove sezone bez problema je dobio licenciju za regionalnu treću ligu.

U jedinstvenoj trećoj ligi kvaliteta nogometa i infrastrukture bila bi puno bliža drugoj ligi, takva liga posebno bi bila dobra za razvoj mladih igrača.

Jedinstvena treća liga posebice bi se pozitivno odrazila  na nogomet u Središtu Rijeka, gdje se ove sezone praktično igraju dvije međužupanijske lige trećeg i četvrtog nacionalnog ranga.

Budući da bi jedinstvenu treću ligu mogla igrati najviše dva, tri kluba iz Središta Rijeka, jedinstvena međužupanijska liga možda ne  bi bila toliko kvalitetnija koliko bi postala zanimljivija od sadašnje dvije lige.

Najveć problem u Hrvatskoj je novac!

Budući da bi troškovi momčadi i natjecanja u jedinstvenoj trećoj ligi bili slični natjecanju u drugoj ligi, takva financijska opterećenja prije pandemije koronavirusa moglo je izdržati najmanje 14 trećeligaških klubova.

Toliko je trećeligaških klubova u siječnju podnijelo zahtjeve za ishodovanju drugoligaških licencija.

Evo popisa:
Središte: Mladost Petrinja, Vinogradar, Lučko, Jarun, Vrbovec
Istok: Belišće, Graničar, Zrinski, Marsonia
Jug: Junak, Split, Zadar
Zapad: Opatija
Sjever: Mladost Ždralovi

Financijska kriza zbog pandemije koronavirusa postaje ishodište novih problema financiranja nižerazrednog nogometa, koji u Hrvatskoj pretežito počiva na budžetima lokalnih samouprava.

Posljedice će najviše osjetiti igrači, većina nogometaša najboljih trećeligaških klubova igraju u statusu poluamatera koji dobro žive od nogometa.

Italija je dovoljno velika nacija da se usred financijske krize talijanskom savezu isplati koncentrirati kvalitetu ustrojem jedne profesionalne treće lige.

Mala nacija za veliki nogomet kao što je Hrvatska slično može učiniti jedino pod uvjetom da jedinstvenu treću liga iduće sezone igraju amateri koji više neće živjeti od nego za nogomet.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.