VERICA MANCE O KARATEU

HOO ne plaća nagrade i zato ima blaže kriterije

Petak, 23. ožujka 2012. 12:05 Napisao  Marko Babić

 - Rješenje HOO ima status javne isprave, ali nije obligatorno da se temelju istoga isplaćuje financijska naknada

Riječki karatisti počeli su napuštati riječke klubove u potrazi za boljim uvjetima. U ionako teška vremena, kada su financije u pitanju,  Azra Saleš odnosno Rene Pernuš potražili su svoju sreću u drugim sredinama gdje mogu ostvariti pravo kao sportaši prve kategorije koju im je dodijelio Hrvatski olimpijski odbor. Grad Rijeka tu ima nešto drugačije kriterije.

- U skladu sa Zakonom o sportu, članak 7. i članka 12. Pravilnika o kategorizaciji Hrvatskog olimpijskog odbora sportaš ostvaruje čitav niz beneficija uključujući i pravo na sportsku stipendiju, a sve temeljem ostvarenih rezultata. Rješenje HOO ima status javne isprave, ali nije obligatorno da se temelju istoga isplaćuje financijska naknada, ustvrdila Verica Mance, glavna tajnica Riječkog sportskog saveza.

Zašto se pravilnik o kategorizaciji u Rijeci razlikuje od Hrvatskog olimpijskog odbora u nekim segmentima?

- Kako zakonodavac nije osigurao, niti predvidio visinu i način isplate stipendija nego je to ostavio kao autonomno pravo svake lokalne sredine da ovisno o svojim financijskim mogućnostima osigura sredstva za isplatu stipendija, grad Rijeka u proračunu osigurava sredstva za isplatu naknada (stipendija), a Riječki sportski savez temeljem Pravilnika o naknadama i Kriterijima za razvrstavanje sportskih rezultata isplaćuje naknade. Ti vrijednosni kriteriji nešto su stroži od kriterija HOO-a upravo iz razloga što HOO nema obvezu plaćanja sportskih naknada. Svjesni smo činjenice da HOO svojim kriterijima želi pomoći sportašima u ostvarivanju njihovih prava, ali isto tako želimo istaknuti činjenicu da su svi ti sportaši do sada imali potporu Grada Rijeke i RSS-a te da po našem mišljenju oni nemaju primjedbe na kriterije već na visinu iznosa stipendije. Ekonomska situacija u društvu neminovno se odrazila i na ovaj segment sporta pa je automatski i visina sportske stipendije smanjena. Nije na odmet spomenuti da je Rijeka čitav niz godina imala nominalno najviše stipendije u Hrvatskoj.

Znači ne smatrate da je karate diskriminiran po tom pitanju?

- Uzimajući u obzir vrijednosne kriterije smatramo da karate kao sport ničim do sada nije bio diskriminiran što potvrđuje i broj sportaša koji su ostvarivali stipendiju, budući da je po nekim osnovama kojima se vrednuje sportski rezultat imao više prava nego neki drugi sportovi kao što je SP svake dvije godine, EP svake godine, mogućnost ostvarenja rezultata u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji, težinske kategorije i slično. Smatramo da ova situacija ne stavlja riječke karatiste i klubove u nepovoljan položaj iz razloga što sportska naknada (stipendija) koju isplaćuje Riječki sportski savez nije jedini prihod koji sportaši ostvaruju, osim toga klub ima isto tako pravo isplatiti dodatnu stipendiju sportašu, uz onu koju mu isplaćuje RSS.

Postoji li mogućnost promjene kategorizacije u skorije vrijeme?

- Smatramo da su vrijednosni kriteriji primjereni kao takvi uz opasku da se oni ažuriraju svake dvije godine kako se mijenjaju i natjecanja u pojedinim sportovima kada se i natjecanja koja se vrednuju dovode u korelaciju sa srodnim ili sličnim sportovima.