Košarkaši Kvarnera sezonu završili porazom u Zadru

Srijeda, 20. svibnja 2015. 21:17 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zadra

Susret 14. kola: Zadar - Kvarner 2010 89:60 (31:19, 18:11, 20:12, 20:18)

A-1 liga za prvaka - 14. kolo

ZADAR - KVARNER 2010 89:60 (31:19, 18:11, 20:12, 20:18)

Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 1.300

Suci: Luka Kardum (Šibenik), Josip Jurčević i Leo Roglić (oba Split)

ZADAR: Bašić 5, Ivanov 13 (7-7), Kraljević 10, Vraneš 2, Šango 9, Sobin 7 (1-2), Širko 6, Špaleta 4 (2-2), Ramljak 15 (1-4), Barać 14 (2-2), Jurica 4

KVARNER 2010: Stipčić, Veljačić 7 (4-4), Čakarun 13 (5-5), Jambrović 5 (1-2), Cinac 6 (0-2), Kučan 2 (2-2), Konjević 2 (0-2), Miličević, Olivari 2, Kalpić 2 (0-1), Šamanić 9 (1-1), Štemberger 12 (2-4)

Slobodna bacanja: Zadar 13-17 Kvarner 2010 15-23. Trice: Zadar 10-28 Kvarner 2010 5-24

Skokovi: Zadar 54 Kvarner 2010 20. Osobne pogreške: Zadar 19 Kvarner 2010 21

Zatvaranje sezone u Zadru prošlo je u očekivanom tonu uz solidnu predstavu Riječana. Strahovali su Zadrani više od rezultata utakmice između Zagreba i Cedevite u Trnskom koja je završila tijesnom pobjedom Cedevite (92:91). Da je kojim slučajem dobio Zagreb, odluka o tome tko bi završio na prvom mjestu uoči doigravanja prolongirala bi se za petak kada utakmicu posljednjeg kola ponovno igraju Cedevita i Zagreb. Ovako, Zadrani mogu mirno čekati oglede s Cibonom u polufinalnoj seriji.

Petnaest posto kapaciteta
Iako je u zadarskoj dvorani bilo prisutno oko tisuću i tristo ljudi doimala se ona gotovo potpuno prazna. Višnjik kao jedna od vizualno najljepših košarkaških dvorana u zemlji prima 8.500 gledatelja pa se utakmice protiv Kvarnera 2010 i sličnih protivnika iz A-1 lige čine kao predstave za odabrane.

Iz Kvarnerovog kuta, sve je pošlo izvan plana na kraju prve četvrtine. Dotad se igralo u još kakvom-takvom egalu uz šutersku efikasnost na zavidnoj razini (tri trice u prvoj četvrtini). Dvije je stavio Štemberger, među kojima i onu za 16:15 na isteku šeste minute susreta. Do prelomnog trenutka, a zbio se on u posljednjih pola minute prve četvrtine (vezane trice Bašića i Ramljaka za 31:19) izgledalo je dobro, početna petorka s Olivarijem i Kalpićem te još uvijek ozljedama načetima Štembergerom i Veljačićem dobro je izdržavala borbu s domaćinom u oba pravca.

Štemberger je igrao i unatoč vrlo brzo zarađena tri prekršaja (do 12. minute) budući da druge opcije nije bilo. Konjević i Jambrović 'krpali' su rupe koliko su mogli. Faktor prevage bili su skokovi (24:9 u korist Zadra na poluvremenu, na kraju čak 54:20!), domaći su imali čak osam skokova u napadu nakon kojih bi se lopta nerjetko izvlačila na vanjsku liniju koja je u prvoj četvrtini stavila šest trica (Ramljak 2, Bašić, Šango, Širko, Barać). Valja naglasiti da je Kvarner svoja prva slobodna bacanja zabio tek u 15. minuti nakon uvodnih 0-4!

Nije bila upitna pobjeda domaćih, kao ni to da će već u trinaestoj minuti stići do prvog vodstva od dvadeset poena razlike (39:19) čime je bila zatvorena serija 16:0 izabranika Ante Nazora. Prekinula ju je Šamanićeva trica, jedina riječka u drugom periodu koju je već u sljedećem napadu bio poništio Širko. Prednost domaćih na poluvremenu iznosila je devetnaest koševa, bila je spuštena prvenstveno zahvaljujući seriji 0:6 u 18. minuti.

Krenulo se opušteno s obje strane u drugo poluvrijeme s tek jednim poenom u njegove uvodne tri minute. Nastavio je Ramljak povećavati domaće vodstvo, prvi se riječki koševi u drugom poluvremenu nisu dogodili ni nakon što je Štemberger promašio oba slobodna bacanja. Tek po isteku 25. minute Kalpić je zabio za 54:32. Gosti su do konca treće uspjeli staviti jednu tricu (Šamanić), domaći su uzvratili dvijema (Barać, Širko), sve se to zbilo u posljednjih devedeset sekundi četvrtine broj tri. Lagodnih dvadeset i sedam koševa zadarske prednosti značilo je samo jedno - da će posljednja četvrtina biti tek odrađivanje formalnosti.

Tako i bijaše, domaći su prednost povećali na konačnih dvadeset i devet koševa razlike, izabranicima Marijana Mancea nije preostalo ništa drugo doli potpisati pet uzastopni, a sveukupno deveti poraz u Ligi za prvaka koju su završili na šestoj poziciji.